Húsvéti mézes tojás
- 2013-03-25
Háromgyerekes anyuka lévén több lépésben szoktam mézeskalács tojásokat készíteni, hogy ne fogyjon el a türelmem, és szép legyen az eredmény is.
Húsvéti mézes tojás
Először elkészítem a tésztáját: 50 dkg lisztet, 25 dkg mézet, 15 dkg porcukrot, 2 tojás sárgáját, 1 egész tojást, 2 dkg sütőport, 10 dkg lágy olvasztott margarint, néhány csepp citromlevet, ízlés szerint fahéjat és szegfűszeget egyszerre bármilyen sorrendben beleteszek egy tálba és készre gyúrom. Nekem ez a recept kellemesen könnyedén összeáll, ha túl lágy pici lisztet, ha túl kemény pici olvasztott margarint adok még hozzá.
Ezt a lépést általában este teszem meg és már nem vacakolok tovább, hanem folpackba tekerem, hűtőbe teszem és amikor újra "van időm" folytatom. Kitartóak folytathatják azonnal.
Következő lépésként kinyújtom kb. 2-3mm vastagra a tésztáját, és tojásokat szaggatok belőle. Ehhez egy teljesen egyszerű alumínium kerek pogácsaszaggatót használok, csak előtte megrongálom kicsit, hogy oválisabb legyen. 180 fokos sütőben 3-5 perc alatt szép világosbarnára sülnek. Ilyenkor melegen puhák, azonban ahogy kihűlnek megkeményednek. Pánikra nincs ok, 2-3 nap alatt kamrában lefedés nélkül közepesen "lágyra" finom mézeskalács állagra puhulnak. Nálunk ezt az állagot szegénykék csak akkor érik el ha dupla vagy tripla adagot sütök, akkor talán még marad addigra is.
Harmadik lépésben bármikor nekiláthatsz a díszítésnek.
Egy tojásfehérjének kb. csak a felét szoktam habbá verni, közben adagolom hozzá a porcukrot amíg kenhetően kemény nem lesz. Sima nylon zacskóba teszem, az egyik sarkát levágom,így díszítek. Igyekszem minden évben új mintákat kitalálni... hát mikor, hogy sikerül
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Húsvéti kalács
Következő hír
Mustáros nyúlcomb vele sült újburgonyával
LEGOLVASOTTABB
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés
A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás
Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.
Közösségi hozzászólások: