SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Karácsonyi rokonlátogatás túlélőkalauz

Németh Gáborné Laura [cikkei] - 2014-12-12
A te szüleidhez menjünk előbb, vagy az enyéimhez? És mi lesz a 250 km-re élő nagyival? Út közben még Inci nénit is fel kellene venni, útba esik. A gyerek megint hányni fog, ha ebéd után ülünk autóba. A szakértők azt ajánlják mindenkinek, hogy a karácsonyi rohanásban hagyjanak egy kis időt a pihenésre. Persze, mondani könnyű...
Karácsonyi rokonlátogatás túlélőkalauz

Hogyan éljük túl a karácsonyi rokonlátogatást?

Időzítsünk

Az egyik nagy kérdés, hogy karácsony első, vagy másnapján legyen együtt a család, esetleg a két ünnep között. Gondoljuk végig mit szeretnénk, és még karácsony előtt egyeztessünk a többiekkel, és együtt készítsük el az ünnepi „menetrendet”. 
Lehet, hogy érdemes 1-2 napot otthon tölteni, pihenni, szűk körben ünnepelni, és későbbre időzíteni a látogatást, mikor már megnyugodtunk, feltöltődtünk.

Szervezzünk

Ha van olyan rokon, aki egyedül él, már az ünnep kezdete előtt hívjuk meg magunkhoz, hogy ne érezze magányosnak magát, velünk tudjon sütni-főzni, élje át velünk a készülődés kellemes izgalmát.
Nekünk is könnyebb lehet, ha van még két kéz a konyhában, és praktikusabb is, ha nem nekünk kell őt meglátogatni az ünnepek alatt.

Legyen szívből jövő az ajándék 

Ha eddig minden évben jelképes ajándékot vásároltál, idén készíts meglepetéseket házilag, vagy vásárolj apró, de személyre szóló dolgot mindenkinek. Így öröm lesz a készülődés is, és sokkal jobban fogod élvezni az átadás pillanatát.

Az út okozta stressz

Érthető, ha mindenki tart a téli, csúszós utakon való autózástól, ilyenkor több a baleset is, és koccintani sem lehet a többiekkel az ünnepi ebédnél, ha utána még haza kell indulni. Idén utazzatok vonattal! Igen, egy kicsit több macera van a csomagolással, cipeléssel, de cserébe biztonságban és kényelmesen utazhattok, és a stresszt is elkerülhetitek. Már az út, a téli táj maga egy élmény lehet!

A gyerek és a rokonok

Ha a karácsonyi rokonlátogatás nyüzsgéssel, stresszel, macerával jár, a kisgyerek megérzi és átveszi a hangulatunkat. Sok anyuka ismeri a láncreakciót, mikor kimarad a délelőtti séta, ettől nem alszik (elég jól) ebéd után szemünk fénye, ezért fáradtság, nyűgösködés, sírás lehet az este vége.
Vagy egyszerűen bealszik ajándékbontás közben pont ő, aki miatt az egészet legszívesebben csináljuk. 


Itt is megoldás lehet, ha előre eltervezzük, hogy hogyan bonyolítsuk a napot, melyik rituáléhoz ragaszkodjunk és mi az, amin kellemetlen következmények nélkül változtathatunk.
Alakítsuk az ünnepi szokásokat a kicsi életkori sajátságaihoz, például a sétálás, vagy a játszás idejére tegyük a vendégjárást.
Főleg babáknak még kivételesen se adjunk olyan ételeket, amiket eddig még nem evett, és ne hagyjuk, hogy a rokonok édességekkel tömjék a kicsit.
A gyerekünk egészségéért mi felelünk és mindenkinek kötelező tiszteletben tartania ez irányú kérésünket!

Kérjük meg a rég látott rokonokat, hogy lehetőség szerint ne egyszerre – és ne túl hangosan – rohanják le a kicsit, bármilyen édes is, és bármennyire is várták már, hogy láthassák, mert nagyon megijedhet, és órákba telik mire visszanyeri kezdeti bátorságát, lelkesedését.

Figyeljünk a biztonságra!

Idegen helyen sok az új, az érdekes, és egy-egy ritkábban látogatott rokon lakása a leggyakrabban nem gyerekbiztos. Ezért, ha mi megyünk vendégségbe, fokozottan figyeljünk a kicsire, hogy merre megy a lakásban. Nem csak a karácsonyfát ránthatja magára egy csábító szaloncukor miatt, de a nagyi elöl felejtett gyógyszeres doboza, vagy a hosszú ajándékkötöző szalag is veszélyforrás lehet, a felügyelet nélkül hagyott égő mécsesekről nem is beszélve! 

Ha komolyan elhatározzuk, hogy idén tényleg a szereteté lesz a főszerep, és jól átgondoljuk előre a gyakorlati dolgokat, rájövünk, hogy minden megoldható, és igenis, lehet boldog a rokonlátogatós karácsony!

Mi mindenképp ezt kívánjuk!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja