SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ügyeskedjünk! - Tobozanyó

Családinet [cikkei] - 2009-11-06
A színes levelekből, és az őszi természet minden fellelhető kincséből kitűnő dolgokat alkothatnak az apróságok. A tarka-barka zizegő levelek minden gyerek fantáziáját megmozgatják. Jó érzés együtt alkotni csemeténkkel.

Amikor sétálunk vele a parkban vagy az erdőben, rengeteg kincs fogja megragadni a figyelmét: levelek, makk, gesztenye, moha, szép kövek, ágak, fakéreg, toboz.
Ősszel ne menjünk úgy ki a szabadba, hogy ne vágnánk zsebre egy táskát a kincseknek. Amit a gyerek talál, az mind kiváló alapanyag lehet a kreatív alkotásokhoz.


Tobozanyó megmondja, milyen lesz az idő

Természeti kísérlet (4-5 éves kortól).
Tudtátok, hogy a különböző fenyőfélék tobozai kitűnő „mini meteorológiai állomások”?
Kísérlet: Gyűjtsünk néhány fenyőtobozt, tegyük bele egy vízzel teli tálkába. Figyeljék meg a gyerekek, mi történik: fél óra múlva félig becsukódnak, másik félóra elteltével teljesen bezáródnak a lemezkék. A jelenség magyarázata: a tobozok pikkelyei összezáródnak, amikor esik az eső, hogy megvédjék magjaikat a nedvességtől. Napos, száraz időben ismét kinyílnak a termések.

Az anyóka elkészítéséhez a következőkre van szükség:
Egy nagyméretű fenyőtoboz,
fagolyó (kb. 2 cm átmérőjű),
egy nagyobb mogyoró, vagy gesztenye,
filctollak,
pamutszálak,
kevés gyurma,
ragasztó,
szalma, vagy nagyon vékony apró gallyak,
egy kb. arasznyi faág,
vékony drót, vagy rafia.

A gyurmából formáljon a gyermek egy golyót, majd nyomja laposra. Ez lesz a toboz talpa, melyet szélesebb végével állítunk bele függőlegesen. A fagolyónak, mogyorónak, vagy gesztenyének rajzoljunk arcot. A fejre ragasszunk hajat a pamutszálakból, majd erősítsük rá a tobozra. Az anyókának egy anyagdarabból kendőt is készíthetünk. Boszorka is lehet belőle, ha seprűt készítünk hozzá: A nagyobb ág lesz a seprű nyele, az apró gallyak, vagy szalma pedig a feje. Kötözzük rá az ágra az apró gally- vagy szalmaköteget a dróttal, vagy rafiával. Az ágat szintén ezekkel rögzítjük a tobozhoz.
Kész az anyóka!
Tegyük ki a szabadba, egy esőtől védett helyre, hadd jósolja meg az időjárást!

 

 

 


 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja