Ügyeskedjünk! - Tobozanyó
Amikor sétálunk vele a parkban vagy az erdőben, rengeteg kincs fogja megragadni a figyelmét: levelek, makk, gesztenye, moha, szép kövek, ágak, fakéreg, toboz.
Ősszel ne menjünk úgy ki a szabadba, hogy ne vágnánk zsebre egy táskát a kincseknek. Amit a gyerek talál, az mind kiváló alapanyag lehet a kreatív alkotásokhoz.
Tobozanyó megmondja, milyen lesz az idő
Természeti kísérlet (4-5 éves kortól).
Tudtátok, hogy a különböző fenyőfélék tobozai kitűnő „mini meteorológiai állomások”?
Kísérlet: Gyűjtsünk néhány fenyőtobozt, tegyük bele egy vízzel teli tálkába. Figyeljék meg a gyerekek, mi történik: fél óra múlva félig becsukódnak, másik félóra elteltével teljesen bezáródnak a lemezkék. A jelenség magyarázata: a tobozok pikkelyei összezáródnak, amikor esik az eső, hogy megvédjék magjaikat a nedvességtől. Napos, száraz időben ismét kinyílnak a termések.
Az anyóka elkészítéséhez a következőkre van szükség:
Egy nagyméretű fenyőtoboz,
fagolyó (kb. 2 cm átmérőjű),
egy nagyobb mogyoró, vagy gesztenye,
filctollak,
pamutszálak,
kevés gyurma,
ragasztó,
szalma, vagy nagyon vékony apró gallyak,
egy kb. arasznyi faág,
vékony drót, vagy rafia.
A gyurmából formáljon a gyermek egy golyót, majd nyomja laposra. Ez lesz a toboz talpa, melyet szélesebb végével állítunk bele függőlegesen. A fagolyónak, mogyorónak, vagy gesztenyének rajzoljunk arcot. A fejre ragasszunk hajat a pamutszálakból, majd erősítsük rá a tobozra. Az anyókának egy anyagdarabból kendőt is készíthetünk. Boszorka is lehet belőle, ha seprűt készítünk hozzá: A nagyobb ág lesz a seprű nyele, az apró gallyak, vagy szalma pedig a feje. Kötözzük rá az ágra az apró gally- vagy szalmaköteget a dróttal, vagy rafiával. Az ágat szintén ezekkel rögzítjük a tobozhoz.
Kész az anyóka!
Tegyük ki a szabadba, egy esőtől védett helyre, hadd jósolja meg az időjárást!
Közösségi hozzászólások: