SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Rajzolás - Miért a falra?

Kókai Kata [cikkei] - 2007-03-30
Egy pillanatra sem hagyhatod magadra gyermekedet kedvenc krétájával, mert rögtön a falra rajzol? Hidd el, nincs ezzel egyedül!

Éppen vendégeket várunk, vagy végeztünk a nagytakarítással, de színes irka-firka díszíti a frissen mázolt falat. A gyermek megint alkotókedvében volt, s úgy döntött nagyobb mozgástér jár egy igazi művésznek; a papír helyett a falat választja. Ez a probléma sok szülőt érint, s néhány helyzetben elég kellemetlen lehet gyermekünk rossz szokása. Bár a szülők nagy része nem csinál nagy ügyet a dologból, s festékkel-ecsettel készül a következő napra, van megoldás, és egyszerűbb, mint a fal újrafestése.

Probléma, vagy természetes?

Az, hogy a gyermek a falra rajzol, csupán a szülőknek jelent gondot. Számára ez legalább olyan természetesen, mint egy felnőtt számára egy szép festmény kiakasztása a szobában. A gyermek első alkalommal még nincsen tisztában vele, miért nem szabad a falra rajzolni, s ha szülei magyarázat helyett egyszerűen megdorgálják, akkor a későbbiekben sem hagyja el rossz szokását.

A megoldás egyszerű; némi magyarázat és egy kevés ötletesség elég lehet, hogy megoldjuk a problémát.

Miért pont a fal?

Míg egy kisebb gyermek egyszerűen azért firkálja össze a falat, mert minden kezébe akadó, elérhető tárgyat be akar színezni addig egy nagyobb, három éves már tisztában vele, hogy amit tesz, az nyeri majd el szülei tetszését.

Ez az életkor a fejlődés egy fontos fázisa, melyben a gyermek számára nehézséget okozhat, ha az asztal fölé görnyedve kell rajzolnia. A könnyebb mozgáskoordináció miatt jobban élvezik, ha függőlegesen, a szemük előtt helyezkedik el a rajzfelület.

Persze nem egyszer az is közrejátszik, hogy az egyszínű fal nem nyeri el a gyermek tetszését, s mivel még nem tudja megfogalmazni, hogy új, színesebb mintát szeretne látni a környezetében, saját maga próbálja elkészíteni azt.

Mi lehet a megoldás?

Kisebb gyermekek esetében megpróbálhatjuk elmagyarázni miért nem szabad a falra firkálni- ez a módszer több-kevesebb sikerrel jár. Ha a kicsi csak saját szobájában firkálja össze a falat, a legjobb megoldás az lehet, ha hagyjuk, hogy kiélje kreativitását.

Fessük le egyszínűre a falat, rajzoljunk rá kereteket, melyekbe ő később mindig rajzolhat. Ez nem csak kedves dekoráció, de jobb megoldás, mint a firkák állandó eltávolítása.

Ha a gyermek már nagyobb, figyeljünk rá, milyen pozícióban szeret rajzolni. Ha jobban szereti a függőleges felületeket, vásároljunk, vagy házilag készítsünk számára olyan rajzállványt, melyen kényelmesen elkészítheti remekműveit.

Megoldás lehet az is, ha parafa táblát teszünk a falra, és erre helyezzük rá gombostűvel a tiszta lapokat. A lapokat egyszerűbb cserélni, mint a falat újrafesteni.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja