SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyereknevelési trendek napjainkban

Családinet [cikkei] - 2024-08-22
A gyermeknevelési szokások szép lassan, de folyamatosan változnak, ahogy a szülők és a szakértők új megközelítéseket keresnek a gyerekek egészséges fejlődése érdekében. Egyre gyakrabban felmerülő kérdés például, hogy hogyan találjuk meg az egyensúlyt a szülői felügyelet és a gyerekek önállósága között, és hogy mit oszthatunk meg gyerekeinkről a külvilággal? A következő új szülői trendek ezekre a kérdésre próbálnak válaszokat adni.
Gyereknevelési trendek napjainkban

Gyereknevelési trendek napjainkban

Az újabb gyereknevelési szokások gyakran angol kifejezésekkel kerülnek be a köztudatba, mert ezeket a trendeket legtöbbször angol nyelvterületeken elemzik először. Az angol nyelvű közösségek rendkívül befolyásosak a közösségi médiában, az online tartalomgyártásban és a pszichológiai kutatások terén, ezért sok új szülői megközelítést először ezeken a területeken neveznek meg és tesznek népszerűvé.

Később aztán ezek a kifejezések gyorsan elterjednek más országokban is, beleértve Magyarországot, különösen a digitális platformokon keresztül. Gyakran nincs is megfelelő magyar kifejezés ezekre az új jelenségekre, így az eredeti angol terminusok maradnak használatban, mivel röviden és tömören összefoglalják a jelenség lényegét.

Ezek közül mutatunk be most néhány újabb irányvonalat.
 

"Benign neglect": a jóindulatú "elengedés" ereje

A "benign neglect" (jóindulatú elengedés vagy elhanyagolás) kifejezés talán szokatlanul hangzik, de egyre több szülő alkalmazza, gyakran nem is tudatosan: ez a megközelítés lehetőséget ad a gyerekeknek, hogy saját maguk fedezzék fel a világot. A trend lényege, hogy

a szülők visszalépnek az állandó felügyeletből, és inkább olyan környezetet teremtenek, ahol a gyerekek saját hibáikból tanulhatnak és önállóbbá válhatnak.

Ez nem azt jelenti, hogy a gyerekeket magukra kellene hagyni, hanem inkább egyfajta szabadságot ad nekik, hogy fejlődhessenek. A túlzott szülői kontroll ugyanis korlátozhatja a gyermekek kreativitását, problémamegoldó képességeit és önbizalmát.

Kapcsolódó cikkeink: 

A jóindulatú elengedés pedig abban segít, hogy a gyerekek megtanuljanak alkalmazkodni a különböző helyzetekhez, miközben a szülők támogató háttérként maradnak jelen.

Olvasd el ezt is:


"Gentle parenting": szelíd nevelés, kevesebb feszültség

A gentle parenting, vagyis a szelíd nevelés szintén egyre több családban jelenik meg. A szülők egyre inkább arra törekednek, hogy kevesebb stresszt és feszültséget vigyenek be a családi életbe.

Ez a megközelítés az érzelmi támogatáson, empátián és pozitív visszajelzéseken alapul.

A szülők itt nemcsak a fegyelmezésre koncentrálnak, hanem arra is, hogy a gyerekek érzelmi igényeit megértsék és figyelembe vegyék.

A szelíd nevelés célja, hogy a gyerekek stabil érzelmi alapokat kapjanak, amivel könnyebben kezelik majd a későbbi kihívásokat is. A mindennapokban ez a fajta hozzáállás több türelmet, kevesebb szigorú fegyelmezést és empatikusabb kommunikációt jelent a családokban. Sok szülő azt tapasztalja, hogy ez a megközelítés nemcsak a gyerekek viselkedésére van jó hatással, hanem az egész család dinamikáját is pozitívan befolyásolja.
 

"Sharenting": miért fontos visszafogni a közösségi médiában megosztott tartalmakat?

A „sharenting”, azaz a gyerekek életének folyamatos megosztása a közösségi médiában, az elmúlt években nagy port kavart. Sok szülő szeretné megosztani a gyerekei fontos pillanatait a barátokkal és családdal, de egyre több szakértő hívja fel a figyelmet arra, hogy ez hosszú távon problémákat okozhat a gyermekek számára.

A közösségi média világában a gyerekek digitális lábnyomát már csecsemőkoruktól kezdve építjük, anélkül, hogy beleegyezésüket kérnénk. Ahogy egyre több szülő válik tudatossá ezzel kapcsolatban, úgy döntenek, hogy csökkentik vagy teljesen megszüntetik a gyermekeikről szóló posztolást.

Az adatvédelem és a gyermekek jövőbeli jogainak védelme egyre nagyobb hangsúlyt kap, hiszen amit ma megosztunk, az évek múlva is elérhető maradhat az interneten. De ami a legfontosabb: ezzel mi magunk tesszük ki veszélynek a gyerekeinket, hiszen a képei akár pedofilokhoz is eljuthatnak.

Ha túl sok információt osztunk meg a családunkról a neten, akkor akár idegeneknek is lehetőséget adhatunk arra, hogy a gyerekeink közelébe jussanak és a bizalmukba férkőzzenek - hisz annyi mindent tudnak már róluk, akkor biztos "a család ismerősei"... Ne hagyd, hogy a posztjaid által belássanak az életetekbe a potenciális zaklatók.
 

Hogyan hatnak az új nevelési trendek a gyerekeinkre?

Az új megközelítések arra ösztönzik a szülőket, hogy tudatosabbak legyenek a gyereknevelésben, és figyeljenek arra, hogy a gyerekeik ne csak fizikailag, de érzelmileg is egészségesen fejlődjenek.

A "benign neglect" nevelési elveit alkalmazva a gyerekek megtanulhatják, hogyan kezeljék önállóan a kihívásokat, míg a "gentle parenting" erősíti az érzelmi stabilitásukat. A "sharenting" visszafogása pedig biztosítja, hogy gyermekeink jövője kevésbé legyen kiszolgáltatva a digitális világ kockázatainak és a zaklatóknak.

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja