9 meghatározó gyereknevelési irányzat 2020-ban
Csak néhány példa a Facebook IQ szokásos éves trendfigyelő jelentéséből, ahol a felhasználók által leginkább keresett, említett, megosztott témákat mutatják be. Azokat, amikről a szülők legtöbbet beszéltek a közösségi oldalon az elmúlt évben.
Lássuk, milyen témák körül alakult ki a legtöbb beszélgetés!
1. Környezettudatosság
Mindegy, hogy környezetbarát baba termékeket vásárolunk, még tudatosabbak vagyunk a mindennapi bevásárlás során, vagy esetleg részt is veszük a helyi környezetvédelmi megmozdulásokon, ezekkel mind példát mutatunk a gyerekeinknek. Így számukra is egyértelmű, hogy a környezetünkért mi magunk vagyunk felelősek, igenis számít, hogy már otthon is, mi is tehetünk ezért - kezdi a listát a Facebook az elmúlt évi online beszélgetéseink alapján.
2. Halványul az instamami kultúra
Könnyen beleeshetünk az Instagram csapdájába, mikor a végtelenségig görgetjük az Insta folyamunkat, és úgy érezzük, hogy a mi szürke életünk meg sem közelíti az igazi anyukák káprázatos világát. Tökéletes test már szülés után egy héttel, rendezett, sőt trendi ruházat, utazások, mindig a mosolygós, babakocsizást, utazást imádó gyerekekkel. Eközben a mi valóságunkban a gyerek dacos, állandóan maszatos, és legjobb esetben is a húszezredik fotón tud csak mosolyogni. Igen, mindannyiunkra hullámokban tör az elégedetlenség, a csalódottság, tán még az irigység is.
Érdemes mantrázni, hogy ez nem a valóság, annak csak egy pillanatképe, és ilyen szuper pillanatok a mi életünkben is vannak. Jól jöhet egy kis tisztogatás az insta felhasználók között, hogy kicsit felszabadítsuk a lelkünket. Egyre több anyuka tesz így a Facebook szerint is.
3. Szorongás elfogadása és feloldása
Sokasodik a szorongó szülők és gyerek száma is, már-már divatossá vált szomorúnak vagy depressziósnak lenni. A trend viszont fordulni látszik és már kevésbé megbélyegző az, ha valakinek lelki problémája van. Látszik a társadalmi nyitás, az emberek megosztják egymással nemcsak a nehézségeiket, hanem azt is, hogy ők hogyan birkóztak meg a saját mentális problémájukkal. Mindezt a közösségi oldalakon, úgyhogy a lakásból sem kell kimozdulni, hogy sorstársakra, segítőkre lelhessünk.
4. Újra főnöknek lenni a családban
A sok nevelési filozófia közül úgy tűnik, az idei évben a legnagyobb érdeklődést a szülő-gyerek kapcsolatban a “ki a főnök” kérdéskör kelti. Ha úgy tűnik, hogy a gyereked mindennél dacosabb és követelőzőbb, nyugodj meg, nem vagy egyedül. Sok pszichológus és gyereknevelési tanácsadó hangoztatja már régóta, hogy a szülőknek fel kell nőniük, és vissza kell venniük az irányítást a saját kezükbe. Ez mindannyiunk érdeke, gyereké, szülőé egyaránt.
5. A szülés utáni test elfogadása
Hogyan kaphatom vissza a szülés előtti formámat? Az egyik leggyakoribb kérdés, ami az anyukákat izgatja a szülést követően.
A testpozitív gondolkodás mozgalma elért végre az anyákhoz is, amire már nagy szükség volt. Hála azoknak a bátor anyukáknak, akik nem félnek megmutatni szülés utáni testüket. Már nem kell, hogy egyedül érezzük magunkat a megváltozott testünkben, ráadásul magabiztosságot és inspirációt adnak mindannyiunknak. Ebben az évben ezen a téren is további támogatásra számíthatunk egymástól.
6. Szülőbarát munkahelyek
Egyre többször hallhatjuk, hogy a különböző cégek családbarát szabályokat hoznak, távmunkát, részmunkaidős állásokat ajánlanak, akár még az apuka is teljes fizetéssel otthon maradhat egy hónapig, ha megérkezik a baba. Felemelkedőben a gyerekbarát közösségi irodák népszerűsége, egyre több az otthon maradó apuka és fontos a családok számára a munka-család közötti egyensúly kialakítása. A Facebook posztjaink alapján egyértelmű, hogy hatalmas az igény arra, hogy a munkahelyek nyissanak a szülőbarát megoldások irányába.
7. Kevesebb képernyőzés, több hangoskönyv
Képernyőzés helyett csak elindítasz egy hangoskönyvet, vagy egy podcastot, és a gyerekek már nem tépik a hajad, sőt még akár tanulhatnak is valami újat. Sok szülőnek a hangoskönyv lett a nyerő megoldás a telefonozás, tabletezés helyett.
Ráadásul a hangoskönyv segíthet a hallási és koncentrálási készségek fejlesztésében is, anélkül, hogy olyan addiktív lenne, mint a tévézés, vagy az online játékok. Ha nem hiszitek, próbáljátok ki!
8. Gyakorlati oktatás
Egy másik szülői trend, amiről azt reméljük, hogy egyre népszerűbb lesz: a gyakorlati képzés és kreativitás bevonása az oktatásba.
Sok technológiai újdonság elérhető már a lakosság számára, így ezek mindennapi használata és a csináld magad mozgalmak virágzásának lehetünk tanúi. Sőt, sok iskola is beépíti a technológiai tudást a mindennapjaikba, rendelkeznek 3D nyomtatóval, lézer vágóval, és elektronikai prototípusokat is készíthetnek a gyerekek. Ha valami, akkor ez az, ami minden bizonnyal még népszerűbb lesz, joggal.
9. Egészség mindenekelőtt
Amikor az egészségről van szó, főként a picikéről, szülőként nem akarunk kockáztatni. Fogyasztóként is már sokkal tudatosabbak vagyunk, mint korábban, és elvégezzük a saját kis kutatásainkat, mielőtt valami újba kezdünk. Fontosabb lett az egészséges életmód, még akkor is, ha több munka van vele. Egyre inkább tisztában vagyunk az összetevők fontosságával, kerüljük a káros hatóanyagokat és szeretjük a természetes megoldásokat.
Nem könnyű naprakésznek maradni, de Google és Facebook barátunknak köszönhetően az információ nagyon könnyen elérhető.
Mi marad ezekből és miket felejtünk el 2021-re?
A gyereknevelés mindig is központi téma marad, mi szülők pedig próbálunk több időt és energiát fordítani arra, hogy a munka és család közötti harmóniát megteremtsük. A modern szülők egyre tudatosabbak, felkészültebbek, ha a szülői döntésekről van szó. Ugyan nincs mindenki számára érvényes nevelési mód, kétségtelen, hogy vannak fontos trendek és kulturális mozgások, amiket érdemes átgondolni, megfontolni.
Az irányzatok csak irányzatok, jönnek, mennek, főként a közösségi médiumok világában. Míg néhány trend kiteljesedik az évek során, mások elfelejtődnek, megszűnnek. Hogy melyik marad meg és melyik tűnik el? Rajtunk múlik csupán.
Kapcsolódó cikkeink
- Így nevelj kiegyensúlyozott, boldog, sikeres iskolást - egy tanárnő fontos tanácsai a szülők számára
- 6 apró trükk, amivel ráveheted a gyereket, hogy megegye az egészséges ételeket is
- Ez a család örökre véget vetett a képernyőzésnek - a hatás lenyűgöző
- 3 ok, amiért anya vállalkozik
Kép: 4 PM production / shutterstock
Közösségi hozzászólások: