SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyereknevelési trendek napjainkban

Családinet [cikkei] - 2024-08-22
A gyermeknevelési szokások szép lassan, de folyamatosan változnak, ahogy a szülők és a szakértők új megközelítéseket keresnek a gyerekek egészséges fejlődése érdekében. Egyre gyakrabban felmerülő kérdés például, hogy hogyan találjuk meg az egyensúlyt a szülői felügyelet és a gyerekek önállósága között, és hogy mit oszthatunk meg gyerekeinkről a külvilággal? A következő új szülői trendek ezekre a kérdésre próbálnak válaszokat adni.

Gyereknevelési trendek napjainkban

Az újabb gyereknevelési szokások gyakran angol kifejezésekkel kerülnek be a köztudatba, mert ezeket a trendeket legtöbbször angol nyelvterületeken elemzik először. Az angol nyelvű közösségek rendkívül befolyásosak a közösségi médiában, az online tartalomgyártásban és a pszichológiai kutatások terén, ezért sok új szülői megközelítést először ezeken a területeken neveznek meg és tesznek népszerűvé.

Később aztán ezek a kifejezések gyorsan elterjednek más országokban is, beleértve Magyarországot, különösen a digitális platformokon keresztül. Gyakran nincs is megfelelő magyar kifejezés ezekre az új jelenségekre, így az eredeti angol terminusok maradnak használatban, mivel röviden és tömören összefoglalják a jelenség lényegét.

Ezek közül mutatunk be most néhány újabb irányvonalat.
 

"Benign neglect": a jóindulatú "elengedés" ereje

A "benign neglect" (jóindulatú elengedés vagy elhanyagolás) kifejezés talán szokatlanul hangzik, de egyre több szülő alkalmazza, gyakran nem is tudatosan: ez a megközelítés lehetőséget ad a gyerekeknek, hogy saját maguk fedezzék fel a világot. A trend lényege, hogy

a szülők visszalépnek az állandó felügyeletből, és inkább olyan környezetet teremtenek, ahol a gyerekek saját hibáikból tanulhatnak és önállóbbá válhatnak.

Ez nem azt jelenti, hogy a gyerekeket magukra kellene hagyni, hanem inkább egyfajta szabadságot ad nekik, hogy fejlődhessenek. A túlzott szülői kontroll ugyanis korlátozhatja a gyermekek kreativitását, problémamegoldó képességeit és önbizalmát.

Kapcsolódó cikkeink: 

A jóindulatú elengedés pedig abban segít, hogy a gyerekek megtanuljanak alkalmazkodni a különböző helyzetekhez, miközben a szülők támogató háttérként maradnak jelen.

Olvasd el ezt is:


"Gentle parenting": szelíd nevelés, kevesebb feszültség

A gentle parenting, vagyis a szelíd nevelés szintén egyre több családban jelenik meg. A szülők egyre inkább arra törekednek, hogy kevesebb stresszt és feszültséget vigyenek be a családi életbe.

Ez a megközelítés az érzelmi támogatáson, empátián és pozitív visszajelzéseken alapul.

A szülők itt nemcsak a fegyelmezésre koncentrálnak, hanem arra is, hogy a gyerekek érzelmi igényeit megértsék és figyelembe vegyék.

A szelíd nevelés célja, hogy a gyerekek stabil érzelmi alapokat kapjanak, amivel könnyebben kezelik majd a későbbi kihívásokat is. A mindennapokban ez a fajta hozzáállás több türelmet, kevesebb szigorú fegyelmezést és empatikusabb kommunikációt jelent a családokban. Sok szülő azt tapasztalja, hogy ez a megközelítés nemcsak a gyerekek viselkedésére van jó hatással, hanem az egész család dinamikáját is pozitívan befolyásolja.
 

"Sharenting": miért fontos visszafogni a közösségi médiában megosztott tartalmakat?

A „sharenting”, azaz a gyerekek életének folyamatos megosztása a közösségi médiában, az elmúlt években nagy port kavart. Sok szülő szeretné megosztani a gyerekei fontos pillanatait a barátokkal és családdal, de egyre több szakértő hívja fel a figyelmet arra, hogy ez hosszú távon problémákat okozhat a gyermekek számára.

A közösségi média világában a gyerekek digitális lábnyomát már csecsemőkoruktól kezdve építjük, anélkül, hogy beleegyezésüket kérnénk. Ahogy egyre több szülő válik tudatossá ezzel kapcsolatban, úgy döntenek, hogy csökkentik vagy teljesen megszüntetik a gyermekeikről szóló posztolást.

Az adatvédelem és a gyermekek jövőbeli jogainak védelme egyre nagyobb hangsúlyt kap, hiszen amit ma megosztunk, az évek múlva is elérhető maradhat az interneten. De ami a legfontosabb: ezzel mi magunk tesszük ki veszélynek a gyerekeinket, hiszen a képei akár pedofilokhoz is eljuthatnak.

Ha túl sok információt osztunk meg a családunkról a neten, akkor akár idegeneknek is lehetőséget adhatunk arra, hogy a gyerekeink közelébe jussanak és a bizalmukba férkőzzenek - hisz annyi mindent tudnak már róluk, akkor biztos "a család ismerősei"... Ne hagyd, hogy a posztjaid által belássanak az életetekbe a potenciális zaklatók.
 

Hogyan hatnak az új nevelési trendek a gyerekeinkre?

Az új megközelítések arra ösztönzik a szülőket, hogy tudatosabbak legyenek a gyereknevelésben, és figyeljenek arra, hogy a gyerekeik ne csak fizikailag, de érzelmileg is egészségesen fejlődjenek.

A "benign neglect" nevelési elveit alkalmazva a gyerekek megtanulhatják, hogyan kezeljék önállóan a kihívásokat, míg a "gentle parenting" erősíti az érzelmi stabilitásukat. A "sharenting" visszafogása pedig biztosítja, hogy gyermekeink jövője kevésbé legyen kiszolgáltatva a digitális világ kockázatainak és a zaklatóknak.

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
Hozzászólások

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Tények és tévhitek a máj méregtelenítéséről

Év elején sokakban felmerül az úgynevezett májméregtelenítés gondolata, különösen néhány átmulatott éjszaka után. De vajon valóban méregteleníthető a máj? Megvédhetjük-e a májunkat a károsodástól és ha igen, mit kell ehhez tennünk? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus adott hiteles válaszokat a kérdésekre.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

Függőséghez vezethet az egészséges étrendhez való túlzott ragaszkodás

Egyre többen követik szélsőségesen az ún. tiszta étkezés (clean eating) diétát, amelynek során csak organikus, bio vagy éppen kizárólag általuk egészségesnek hitt ételeket esznek. A Semmelweis Egyetem kutatása szerint például a divatmodellek több mint harmada hajlamos lehet az egészséges ételfüggőségre, pedig az ún. orthorexia nervosa akár súlyos egészségügyi problémákhoz is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja