SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

7 dolog, ami az érzelmileg intelligens gyerekekre jellemző

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-01-27
Az érzelmileg intelligensebb gyerekeknek általában jobbak a kapcsolataik és a jegyeik is az iskolában. Felnőttént is minőségibb kapcsolatokat ápolnak társaikkal, mentálisan egészségesebbek, és a munkájukkal is meg vannak elégedve. A jó hír az, hogy az érzelmi intelligenciát nem készen kapjuk, hanem meg tudjuk tanítani a gyerekünknek.

Ilyenek az érzelmileg intelligens, vagyis magas EQ-val rendelkező gyerekek

1. Ki tudják fejezni az érzelmeiket

Saját érzelmeiket képesek felismerni és megnevezni. Nemcsak az örömöt és a szomorúságot, hanem ennél árnyaltabb érzéseket is meg tudnak fogalmazni. Például azt mondják:

”Félek, hogy nem érünk oda időben.”
”Megijedtem, amikor elejtettem a karkötőmet.”
”Nagyon izgatott vagyok a holnap miatt.”

 

2. Nemcsak a saját, hanem mások érzéseire is felfigyelnek

"Ültünk a nappaliban és társasoztunk. A 4 éves kislányom egyszer csak megszólalt: Miért vagy ilyen szomorú? Hihetetlen érzékenysége van erre, direkt figyeltem, hogy semmi jelét ne adjam annak, hogy szomorú vagyok" – meséli egy édesanya.

Az érzelmileg intelligens gyerekek ugyanis nem verbális jelekből is pontosan le tudják szűrni, hogy a körülöttük lévő emberek hogy érzik magukat.
 

3. Képesek beleélni magukat mások helyzetébe

Az érzelmileg intelligens gyerekek képesek megérteni mások helyzetét, nézőpontját, és emiatt sokkal empatikusabban kezelik a szituációkat. A konfliktusoknál is a békés együttműködésre törekednek. Nem árulkodnak, nem mutogatnak másokra, nem ítélkeznek. Ehelyett segítőkészek, támogatják a másikat és kiállnak értük, ha kell.

kislányok nevetnekTrinity Kubassek fotója a Pexels oldaláról


4. Segítőkészek

Ők azok a gyerekek, akiket meg sem kell kérni arra, hogy segítsenek, azonnal ugranak, ha észreveszik, hogy valaki segítségre szorul. Például kiömlött a padlóra az almalé. Ő már rohan is a felmosóért, anélkül, hogy szóltunk volna neki. Általában a legtöbb emberrel kedvesek, barátságosak és segítőkészek.


5. Jól kezelik az érzelmeiket

Náluk ritkábban fordul elő érzelmi vihar, kiborulás, erőteljes érzelmi reakció. Érzelmeiket ugyanis nagyon jól tudják szabályozni. Ha dühösek vagy nagyon csalódottak, akkor sem kezdenek el sírni vagy ordítani, hanem vesznek egy mély levegőt és elszámolnak tízig, vagy más technikával képesek az önmegnyugtatásra.
 

6. Képesek nemet mondani

Nemet mondani sokszor még nekünk, felnőtteknek sem könnyű. A magas EQ-val rendelkező gyerekek képesek a társaiknak nemet mondani, ha valamiben nem szeretnének részt venni. Kedvesen, de határozottan adják ezt a másik tudtára.


7. Hálásak

Gyakran hangzik el a szájukból az, hogy köszönöm, vagy, hogy hálás vagyok érte. De nemcsak azért, mert udvariasak, hanem valóban így is érzik, és igyekeznek minden nap kifejezni a hálájukat a velük történő jó dolgok miatt.

Olvasd el ezt is:

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja