Karácsony újszülöttel
Kissné Duró Ágota [cikkei] - 2020-12-12
A világjárvány nélkül is nehéz kérdés, hogy ha újszülött érkezik a családba, hogyan ünnepeljünk. Persze mindenki szeretne jönni, látogatni, megnézni az új családtagot, de abban sem vagyunk biztosak, hogy ezt szeretnénk. Nemhogy mondjuk egy nagy, családi összejövetelt. Pár tippel próbálunk segíteni azoknak az újdonsült anyukáknak, akik ebben a cipőben járnak.
- Idén ne te főzd a karácsonyi menüt! A gyermek ellátása épp elég feladat most számodra, úgyhogy eszedbe se jusson, hogy te főzöl a családra. Megbeszélhetitek, hogy mindenki hoz valami ennivalót, amit közösen el tudtok fogyasztani, vagy akár rendelhettek is. (Jelen járványügyi helyzetben még több a lehetőség erre, mint eddig.) Vagy akár idén kimaradhatnak a nagy, közös evések, és helyettük „csak” együtt tölthetitek az időt. Végső soron ez a legfontosabb a karácsonyban – hogy a szeretteinkkel legyünk.
- A baba és te vagytok most a legfontosabbak. Ezért ha bármelyikőtök elfárad, akkor nyugodtan jelezheted a vendégeknek, hogy vége a „bulinak”. Az első pár hónap nagyon megterhelő az anyának is, ezért ne érezd magad rosszul miatta. Ha pedig a babád lesz éhes, szomjas, vagy pelenkát kell cserélned, nem kell az időt húznod. Minden felnőtt megértheti, hogy egy újszülött igényeinek minél előbb eleget kell tenni.
- Kézről kézre? Inkább ne! A baba idegrendszerének már az is sok inger, ha több embert lát maga körül, több illatot érez, és több hangot hall, mint általában. Ez éppen elég egy napra. De ha még kézről kézre is jár, könnyen meglehet, hogy hamar elfárad és a karácsonyi összejövetel végtelen sírásba torkollik. Ezért inkább légy vele valami központi helyen, ha akkora, tedd le a szőnyegre az ismerős játékai közé, vagy akár vedd fel egy hordozó kendőbe, de ne adogassátok egymásnak, ha nem muszáj.
+1 A szoptatás, vagy a pelenkacsere arra is alkalmat ad, hogy a nagy felhajtásból kicsit kiszakadj a kisbabáddal. Ha úgy érzed, hogy csak egyet szusszannál, nyugodtan vonulj el egy pár percre. Senkinek nem fog feltűnni, hogy csak kicsit pihentetek.
Ugyanis akármit is teszel, egy kis családi összejövetel is több ingert tartogat a gyermeknek, mint egy átlagos hétköznap. Így a vendégekkel ellentétben a te műszakod valószínűleg csak a „banzáj” után kezdődik igazán. A sok ingert fel kell dolgoznia a picinek, ezért valószínű, hogy nehezebben fog este elaludni, és éjjel is többször ébred majd, mint általában.
Fotó: J Carter-től a pexels.com-on
Családinet hozzászólások:
Következő hír
Hogyan kerülhető el a testvérek féltékenykedése?
LEGOLVASOTTABB
Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról
A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai
Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?
A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.
Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is
A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.
Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?
A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.
Közösségi hozzászólások: