SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Őszi hagyományok a családban, avagy így nevelj magabiztos gyereket!

Tóth Éva [cikkei] - 2020-10-22
Az üzletek polcai már figyelmeztetnek a karácsony közeledtére, erről pedig a családi hagyományok juthatnak eszünkbe. Közös szokásokat azonban nemcsak a fenyőállítás és a bejgli sütés kapcsán alkothatunk. Bármelyik évszakban létrehozhatjuk a saját hagyományainkat, értékes örökséget hagyva ezzel gyerekeinkre.

Kísérletezzünk, hogy megleljük az igazit

A hosszú hétvégén és az őszi szünetben több időt tölt együtt a család, ez pedig remek alkalom lehet arra, hogy programokat szervezzünk, olyan közös tevékenységeket végezzünk, amiben mindenki kipróbálhatja magát és ráérezhetünk arra, hogy mi az, amit érdemes a jövőben is megtartani.

A programokat persze meghatározza a gyerekek életkora és a családtagok érdeklődése és elképzelhető, hogy némi kompromisszumot is kötnünk kell, de hosszútávon megéri, higgyük el!

 

Fejleszt és összeköt

A családi hagyományok különleges helyet foglalnak el a szívünkben. Összekötnek bennünket azokkal, akiket szeretünk. Marshall P Duke pszichológus professzor, többek közt a A „nagy történetek”, melyeket nagyszülők mesélnek és A minket összekötő történetek cikkek szerzője szerint a családi hagyományok nemcsak azért fontosak, mert a gyerekek szép emlékeket őriznek róluk. A családi rituálék a gyerekek identitását is meghatározzák, tükrözik a család értékrendszerét. A családi hagyományokkal felnővő gyerekek jobb alkalmazkodóképességűek, magabiztosabbak és magasabb az önértékelésük.

 

Ötletek az őszi szünetre

Kirándulás – nézzünk ki egy helyet, ahová ezek után minden évben ebben az időszakban újra ellátogathatunk.

Őszi, karácsonyi dekorációk készítésének ideje – ha szeret kézműveskedni a család, hagyományt teremthetünk azzal, ha az ünnepi dekorációkat – akár a kiránduláson gyűjtött apróságok felhasználásával - ezen a héten készítjük el.

Tökfaragás – Halloween az őszi szünet hetére esik minden évben, ezért jó program lehet a közös családi tökfaragás is.

Őszi szünet menü – erre az időszakra is összeállíthatunk egy hagyományos ebédet vagy vacsorát, amit közösen készítünk és fogyasztunk el. Lehet akár a közös főzés is hagyomány és az éppen aktuális évi menü pedig meglepetés.

Társasjáték este – későn fekvés, hosszú, akár éjszakába nyúló társasjátékozás, házi készítésű nasival, ameddig a legkisebbek bírják.

 

Bátran gondolkodjunk kicsiben is!

Ha az őszi szünetre időzített ötleteink nem a tervek szerint alakulnak, akkor se keseredjünk el. Családi hagyományok kapcsán ne csak „nagyban” gondolkodjunk, állítja Ellen Galinsky. Ask the children című könyvéből kiderül, hogy nemcsak az ünnepekhez fűződő hagyományok a fontosak, hanem a mindennapi rituálék is. A könyvben gyerekek mondják el, hogy a gyerekkori emlékeik döntő többsége a hétköznapi hagyományokhoz köthető: családi vacsorákat, esti meseolvasást és közösen nézett tévéműsorokat említett a megkérdezett csemeték többsége. Ha nem megy, ne erőltessük tehát feltétlenül a nagy dolgokat. Csempésszünk a mindennapokba egy kis kreativitást és szeretetet, ezek a jó családi rituálék összetevői.

Kép forrása: TryJimmy/pixabay

 

 

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja