SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nyelvtanulás dínókkal: a Hocus-Lotus módszer

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-10-08
Hocus és Lotus két furcsa kis állat, félig dinoszauroszok, félig krokodilok, akik kalandjaikkal játékosan vezetik be az idegen nyelvek világába a 3-8 éveseket.


A Hocus-Lotus módszer

A módszert Prof. Traute Taeschner, a római La Sapiensa Egyetem tanára dolgozta ki kimondottan a 3-8 éves korosztály számára. Ebben az életkorban a gyermekben még megvan a spontán nyelvelsajátítás képessége, vagyis az idegen nyelvet az anyanyelvéhez hasonlóan hétköznapi szituációkon keresztül, élményszerűen tanulja meg.

A foglalkozásokon a gyerekek az adott idegen nyelven megnézik a két dínokroki (dinoszaurusz-krokoidl keverék), Hocus és Lotus kalandjainak egy epizódját, majd gesztusok és mimika segítségével előadják azt. A tanulás szempontjából kulcsfontosságú az ismétlés, a szituációk és szófordulatok begyakorlása, ezért 15 alkalmanként kezdenek csak bele egy újabb epizódba. Az óvodás korosztály számára ez nem unalmas, épp ellenkezőleg, az ismerős helyzetek, ismétlődő mondatok biztonságot adnak nekik.

A történetek közel állnak a gyerekekhez, olyan, számukra ismerős helyzeteket dolgoznak fel, mint mondjuk egy születésnapi zsúr vagy az összeveszés-kibékülés mindig aktuális témája.

A módszer kiválóan alkalmas nagyobb létszámú foglalkozások tartására is, ezért akár 15-20 fős óvodai csoportokban is sikerrel alkalmazható. Ha azonban a szülőnek kedve van hozzá, otthon is előveheti az anyagot a gyermekével, ebben az esetben viszont nem árt, ha ő maga is legalább középfokon beszéli az adott nyelvet. Ehhez segítséget nyújtanak a bárki által beszerezhető DVD-k és CD-k.

Létezik az EU-ban egy másik, a Hocus-Lotushoz kapcsolódó program, a BILFAM, amelyben ahhoz nyújtanak segítséget, hogyan neveljük kétnyelvű gyereket, szintén a dínókrokik segítségével.

Hocus és Lotus kalandjai jelenleg öt nyelven – angol német, francia, olasz, spanyol – érhetőek el.

 

Kapcsolódó cikkeink:

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja