Nyelvtanulás dínókkal: a Hocus-Lotus módszer
A Hocus-Lotus módszer
A módszert Prof. Traute Taeschner, a római La Sapiensa Egyetem tanára dolgozta ki kimondottan a 3-8 éves korosztály számára. Ebben az életkorban a gyermekben még megvan a spontán nyelvelsajátítás képessége, vagyis az idegen nyelvet az anyanyelvéhez hasonlóan hétköznapi szituációkon keresztül, élményszerűen tanulja meg.
A foglalkozásokon a gyerekek az adott idegen nyelven megnézik a két dínokroki (dinoszaurusz-krokoidl keverék), Hocus és Lotus kalandjainak egy epizódját, majd gesztusok és mimika segítségével előadják azt. A tanulás szempontjából kulcsfontosságú az ismétlés, a szituációk és szófordulatok begyakorlása, ezért 15 alkalmanként kezdenek csak bele egy újabb epizódba. Az óvodás korosztály számára ez nem unalmas, épp ellenkezőleg, az ismerős helyzetek, ismétlődő mondatok biztonságot adnak nekik.
A történetek közel állnak a gyerekekhez, olyan, számukra ismerős helyzeteket dolgoznak fel, mint mondjuk egy születésnapi zsúr vagy az összeveszés-kibékülés mindig aktuális témája.
A módszer kiválóan alkalmas nagyobb létszámú foglalkozások tartására is, ezért akár 15-20 fős óvodai csoportokban is sikerrel alkalmazható. Ha azonban a szülőnek kedve van hozzá, otthon is előveheti az anyagot a gyermekével, ebben az esetben viszont nem árt, ha ő maga is legalább középfokon beszéli az adott nyelvet. Ehhez segítséget nyújtanak a bárki által beszerezhető DVD-k és CD-k.
Létezik az EU-ban egy másik, a Hocus-Lotushoz kapcsolódó program, a BILFAM, amelyben ahhoz nyújtanak segítséget, hogyan neveljük kétnyelvű gyereket, szintén a dínókrokik segítségével.
Hocus és Lotus kalandjai jelenleg öt nyelven – angol német, francia, olasz, spanyol – érhetőek el.
Kapcsolódó cikkeink:
- Családi vállalkozás bemutatkozója - BeszéljAngolul.com: online angol nyelvtanulás videókkal
- Ráérünk arra még... - Avagy elegendő az iskolában elkezdeni a nyelvtanulást?
- A gyerek tanuljon meg először az anyanyelvén, aztán az idegen nyelveken? - Tévhitek a korai nyelvtanulásról
- Jó, ha korán kezdődik a nyelvtanulás, de fontos a folytathatóság is
Közösségi hozzászólások: