SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

7 jele annak, hogy nagyszerű szülő vagy

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-10-07
A mai szülők generációja minden korábbinál magasabbra helyezi a mércét a gyereknevelés területén, és egyre többen tartanak attól, hogy belebuknak a küldetésbe. Emiatt aztán sokan kapják magukat azon, hogy a többi családdal versenyeznek, vagy azt várják, hogy valaki egy objektív mérce alapján meghatározza, mennyire jó szülők.

Nadine Van Der Linden klinikai szakpszichológus a Mother.ly oldalon hét olyan jelet sorolt fel, amelyek alapján eldöntheted, jó szülő vagy-e.
 


1. Gyermeked ki meri előtted fejezni az érzéseit

Gyakran nehéz lenyugtatni a gyermek háborgó érzelmeit. Lehet, hogy ezeket néha nehéz szülőként végignézni, de ha gyermeked képes előtted kifejezni a haragját, szomorúságát vagy félelmét, az annak a jele, hogy érzelmileg biztonságban érzi magát melletted.

Aggasztó azt látni, hogy némelyik gyerek elrejti a szülei élől az érzéseit. Ez igen gyakran utal komoly problémára a szülő-gyerek kapcsolat terén. Ne hallgattasd el ilyenkor a gyereket, ne próbáld elterelni a figyelmét. Inkább figyelj rá oda, és mutass megértést.
„Látom, a falat rugdosod, bizonyára nagyon mérges vagy. Azt mondod, ez azért van, mert a nővéred nem engedi, hogy te is játssz vele” – ha ezt mondod, azzal azt mutatod, hogy tudod kezelni az érzéseit, és megérted a problémáját.

Szomorú gyerekKép: fizkes /shutterstock



2. Hozzád jön, ha valami bántja

Ha a gyerek hozzád fordul elsőként a problémájával, tudd: jó munkát végeztél. Azt jelenti, hogy egy olyan biztos pont vagy számára, ahová bármikor tud fordulni, ha segítségre van szüksége.
Ösztönözd ezt a továbbiakban is azzal, hogy nyitott füllel hallgatod a gondjait akkor is, ha számodra jelentéktelen apróságnak tűnnek. Ezzel megalapozhatod a nyílt kommunikációt azokra a helyzetekre is, amelyek valódi nehézséget jelentenek majd.

Apa és fia beszélget

Kép: Stock Rocket / shutterstock



3. Anélkül tud a gondolatairól és az érzéseiről beszélgetni veled, hogy félne a reakciódtól

Ez a nyílt, elfogadó és rugalmas szülő-gyerek kapcsolat egyik jele. Sok szülő akaratlanul is akadályozza a gyerekkel való kommunikációt olyan módon, hogy például túlreagálja a kellemetlen témákat.
Gyakori az is, hogy a szülő olyan sérülékenynek mutatkozik a gyermeke előtt, hogy az inkább nem is terheli a problémáival. Aggasztó, amikor valaki azt állítja, hogy a gyereke a támasza. A szülő a támasz; a gyereknek soha nem lenne szabad annak lennie.
Próbáld meg anélkül elfogadni a gyermeked gondolatait és érzéseit, hogy túlságosan magadra vennéd azokat. Ha szükséged van valakire, akinek kiöntheted a szívedet, egy felnőttet keress erre a célra – ne a saját gyerekedet.

Támogató kezek

Kép: FLUKY FLUKY / shutterstock



4. Nem kritizálod és nem címkézed a gyerekedet

A jó szülők nem kritizálják a gyerekeiket, és igyekeznek elkerülni az olyan jelzők használatát velük kapcsolatban, mint hogy „rossz”, „szemtelen”, „falánk” vagy „lusta”.
Ha a gyerek felfalta az összes csokit anélkül, hogy megkínálta volna a többieket, a jó szülő a vislekedésre koncentrál: „Kínálás nélkül megetted az összes csokit. A mi családunkban fontos, hogy a testvérek megosztják egymással a dolgaikat. Miért tetted ezt?”
Ez egészen máshogy hangzik, mint az, hogy „Úristen, de falánk vagy, azonnal menj a szobádba!”

Csokievés

Kép: Phovoir / shutterstock



5. Támogatod azokban a dolgokban, amelyek érdeklik, vagy tehetséges bennük

Ha hajlandó vagy támogatni az általa fontosnak tartott dolgokban, úgy fogja érezni, sikerül valamilyen jelentős dolgot elérnie. Ez pozitívan hat rá kamaszként és fiatal felnőttkorában is, kitartásra tanítja, és általa elkerülheti a túlzottan kockázatvállaló viselkedést. Nagyszerű érzés kiemelkedni egy olyan területen, amit szeretünk.

Néha azonban sajnos előfordul, hogy a szülő a saját be nem teljesült álmait akarja a gyerekre ráerőltetni. Csak rossz vége lehet annak, ha azt akarod, hogy a te kedvedért jeleskedjen egy területen, még akkor is, ha kezdetben úgy tűnik, jól alakulnak a dolgok. Ezzel a szülői hozzáállással csak a bukásnak ágyazunk meg, miközben a gyerek felesleges mértékű nyomást és kontrollt él át.
Ha a mi önző ambícióink állnak mindemögött, a gyereknek a saját kudarca mellett még azt a terhet is el kell viselnie, hogy csalódást okozott a szüleinek.

Foci

Kép: Fotokostic / shutterstock



6. Korlátokat állítasz, hogy ezáltal megvédd őt

A jó szülők a szükséges korlátok felállításával terelgetik a gyermeküket. A határok és korlátok nélkül élő gyermek bizonytalannak és elveszettnek érzi magát.
Egyik gyerek sem rajong a korlátokért, mégis ez kell nekik, hogy érezzék, szeretik őket. Néhány példa az egészséges szabályokra: időben történő lefekvés, tisztelettudó stílus használata a családon belül, alkoholfogyasztással egybekötött bulik tiltása kamaszkorban.

Korlátok

Kép: Motortion Films / shutterstock



7. Kijavítod a saját hibáidat

Ha ki tudod javítani azokat a hibákat, amelyeket a gyerekeddel való kapcsolatodon ejtettél, nagyszerű szülő vagy. Ha például kiabáltál vele, túlreagáltad a hibáit vagy csúnyákat mondtál rá, fontos, hogy ezt tisztázzátok.
Sokat segít, ha beszélgettek arról, hogyan kellett volna kezelned az adott helyzetet. Magyarázd el neki, hogy elragadtak az indulataid, ezért veszítetted el a fejedet.

Szőnyegen

Kép: George Rudy / shutterstock

Nagy a kísértés, hogy olyasmikben mérjük a szülői mivoltunk minőségét, mint hogy megfelelő módon tápláljuk a gyermekünket, vagy megnyert egy focimeccset, pedig a nevelés sikere valójában azon áll vagy bukik, hogy sikerül-e biztos alapot teremtenünk számára. A gyereknek így lesz esélye a növekedésre, és arra, hogy élete során ő sem a külső eredményekre, tanem a szeretetre, tiszteletre és az emberi kapcsolatokra helyezze a hangsúlyt.

Valójában ezt jelenti jó szülőnek lenni.

Szerző: Nadine Van Der Linden

Forrás: mother.ly

Kapcsolódó cikkeink

Indexkép: Dean Drobot / shutterstock

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja