SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Csodákat érhetsz el vele: a gyereknevelés négy alapköve

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-03-11
A kulcsszó: játékosság, kíváncsiság, elfogadás, empátia. A PACE - a felsorolt négy jellemző kezdőbetűiből alkotott angol mozaikszó - nevelési elv követői szerint ha sikerül játékosnak, elfogadónak, kíváncsinak és empatikusnak maradnod a nevelés során, nyert ügyed lesz.


Játékosság

A játékos attitűd azt jelenti, hogy a szülő igyekszik laza, vidám hangnemben szólni a gyermekéhez ahelyett, hogy idegeskedne vagy kioktatná. Nem kötelező folyamatosan viccelődni vagy szórakozni, de az alaphangulatunkat derű jellemezze. Játékossággal felülemelkedhetünk az olyan mindennapi nehézségeken, mint a naponként elválás vagy a szomorúság.

Fontos azonban leszögezni, hogy lehet a gyerek szomorú. Ha úgy látjuk, valami bántja, nem kell mindenáron felvidítani, de legyünk kéznél, ha azt látjuk, hogy szüksége van ránk.

A játékosság és a humor biztonságot ad a gyermeknek. A csikiző, birkózós játékok, a dögönyözés felszabadítóan hat rájuk, és segít nekik abban, hogy kifejlődjön a saját humorérzékük. Az alapvetően derűs szülői magatartás oldja a szorongásukat, segít felülemelkedni a sérelmeiken, és azt közvetíti feléjük, hogy a világ biztonságos hely.

Humorral a fegyelmezés is egyszerűbb. A komolyabb kihágásokat nem célszerű elviccelni, de az apróbb rendetlenkedést kezelhetjük lazán – ami nem azt jelenti, hogy elnézzük, hanem annyit tesz, hogy nem vasszigorral vagy idegesen reagáljuk le a viselkedést. Ezzel a módszerrel annak is kisebb az esélye, hogy a gyerek automatikus ellenállással reagáljon a fegyelmezésre.


Kíváncsiság

Aki meg szeretné ismerni a gyermeke lelkivilágát, annak elsősorban kíváncsinak kell lennie. A legtöbb esetben a gyerek viselkedésének van valamilyen mögöttes oka, ezt azonban a gyerek sokszor maga sem ismeri fel, vagy ha mégis, nem szívesen osztja meg a szülőkkel.

Ha tudni szeretnénk, a gyerek miért tette ezt vagy azt a helytelen dolgot, ne egyszerűen egy miérttel kérdezzünk rá, hanem menjünk bele mélyebben. „Mit gondolsz, ez most miért történt?”

Nem baj, ha a gyermek látja, hogy a helytelen viselkedése érzékenyen érinti a szülőt, de harag helyett érdemesebb a szomorúságunkat kihangsúlyozni ilyenkor. Ez a gyerekre is mélyebb hatást gyakorol, míg a dühös reakció gyakran inkább ellenállást szül.

Ha van tippünk, mi lehetett a helytelen viselkedés mozgatórugója, osszuk meg ezt a gyerekkel. Nem kell erőltetni, de érdemes beszélgetést kezdeményezni róla. Ha azt látja, hogy a felnőttek megértéssel viszonyulnak az ő lelkivilágához, ő is hasonló módon fog közeledni a társai felé, és ez a hozzáállás egész életében el fogja kísérni.


Elfogadás

A feltétel nélküli elfogadás kulcsfontosságú ahhoz, hogy a gyermek biztonságban érezze magát. Ez a hozzáállás azt jelenti, hogy ítélet nélkül elfogadjuk a gyerek érzéseit és gondolatait anélkül, hogy ezeket jónak vagy rossznak cimkéznénk.

Az érzések jogosként való kezelése nem jelenti azt, hogy az ezekből eredő helytelen viselkedést is elfogadjuk. A gyereknek meg kell tanulnia azt, hogy lehet, hogy a lelkében kavarognak érzelmek, lehet, hogy valamiről rossz a véleménye, ám nem okozhat kárt senkiben és semmiben ezek hatására. Sok szülő képes arra, hogy szoros határokat húzzon azzal kapcsolatban, mi számít helyes viselkedésnek, ugyanakkor teljes mértékben elfogadja a gyerek érzelmeit, és soha nem a gyereket, mindig a viselkedését minősíti.


Empátia

Az empatikus szülő folyamatosan és aktívan kommunikálja a gyerek felé azt, hogy érdekli, mi megy végbe benne, és szeretne mellette lenni a nehéz időszakban. Ha a gyerek szomorú vagy szorong, a szülő is átéli ezt az érzést, és így valódi támogatást tud nyújtani neki, amikor szüksége van rá. Emellett folyamatosan erőt és szeretet közvetít – azt a megnyugtató érzést, hogy bármi is történjen, ők ketten, a szülő és a gyerek együtt legyőznek minden nehézséget.

Kép: ID 3643825 / Pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja