SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

5 tipp a zökkenőmentes iskolakezdésért

Családinet [cikkei] - 2018-08-21
Oviból suliba - az iskolakezdés nem csak a 6-7 éves gyerkőcöknek, hanem az egész családnak hatalmas kaland.

Készüljünk együtt a nagy változásra

Új napi rutin, új közösség, új szabályok, új feladatok. A kötelezően kipipálandó teendők és bevásárlások mellett érdemes arra is időt szakítanunk, hogy a kicsi lelkét és szervezetét is felkészítsük a szeptemberi változásokra.
 

Készüljünk fel az új napirendre!

Az iskolával a kötött napi rutin is megérkezik: nem érkezhetünk kicsit később, ha elhúzódott a reggeli készülődés, elmaradnak a délutáni szundik, és a mosdóba sem szaladhatunk ki akármikor. Kezdjük el fokozatosan bevezetni a korai lefekvést, és az azonos időpontban való ébredést. Kössük ezt valamilyen játékos formához, akár közös programhoz, amiért a kicsi is úgy érzi, hogy érdemes a kakasokkal együtt köszönteni a napot. Ne hagyjuk ki a kiadós, közös reggelit és szintén játékosan – a hős lovagnak vagy amazonnak adott feladatokként – szabjuk meg az étkezések és a mosdóhasználat idejét.
 

Vonjuk be az előkészületekbe!

Tekintsük partnernek a szervezésben! Minél inkább bevonjuk a teendőkbe, annál inkább sajátjának érzi majd az eszközöket, és annál nagyobb izgalommal várja majd az első napot. Bizonyos döntéseket rá is bízhatunk: válassza ki ő az iskolatáskáját, a füzetek csomagolópapírját és segítsen a vignetták felragasztásában, a tornafelszerelés összeállításában. Lapozzuk át együtt a színes tankönyveket.
 

Végeztessünk látás- és hallásvizsgálatot!

Iskolakezdés előtt érdemes beiktatni ezeket a vizsgálatokat, hiszen gyakran egyértelmű tünetek hiányában nem derül ki, hogy a kicsinek látás- vagy hallásromlása van.



"A szülők gyakran nem is sejtik, hogy gyermekük nem lát jól. A gyakori fejfájás, a szemek dörzsölése intő jel lehet, de a szűrővizsgálaton minden nyolcadik – látszólag panaszmentes gyermeknél – felmerül valamilyen probléma. Iskolakezdés előtt mindenképpen érdemes szemészeti vizsgálatot végeztetni, hiszen a kicsi iskolai teljesítményét is ronthatja a fel nem ismert tompalátás, rejtett kancsalság" – mondja Dr. Munkácsi Györgyi, a Czeizel Intézet szemorvosa.
 

Szoktassuk rá a higiéniai szabályok betartására!

Az első napokban rengeteg új inger és élmény éri a gyerekeket, a játék hevében könnyen elfeledkezhetnek a kézmosásról, a WC használat szabályairól. Ezért lehetőleg még nyáron tegyük a mindennapi rutin részévé, hogy az iskolában nem ülünk rá az ülőkére és mosdóhasználat után, illetve evés előtt mindig mossunk kezet. Gondoskodjunk róla, hogy legyen a tisztasági csomagjában WC-papír, szappan és kis törölköző.
 

Játsszunk és mozogjunk sokat!

Véletlenül se stresszeljünk azon, hogy vajon eleget tud-e a gyermekünk, nem kellene gyorsan írni-olvasni tanítani a vakáció utolsó hajrájában? A lexikai tudás átadása az iskola feladata, nekünk a minél több szabad játékot és mozgást kell biztosítanunk a számára. Hiszen hamarosan egy padban ülve fogja tölteni napjai nagy részét, miközben a kreatív játék és a mozgás fejlesztése elengedhetetlenek a kicsi szellemi fejlődéséhez is.

Forrás, képek: redlemon

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja