SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Pál Feri: egyszerűsítsük le a gyermekeink körüli világot!

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-08-21
A népszerű katolikus pap és mentálhigiéniés szakember szerint sok gyerek állapotán javíthatna, ha kicsit egyszerűbbé tennék a szülei az életét - állítja: a stressz és a túl sok inger is okozhat figyelemzavart.

Néhány éve nagy sikert aratott Kim John Payne Egyszerűbb gyermekkor című könyve. Az író ebben azt tanácsolja, hogy egyszerűsítsük le a gyermekeink körüli világot.

Ezt négy területen tehetjük meg:

  • Kevesebb tárgy: A gyereknek ne legyen sok játéka, csak néhány olyan egyszerűbb darab, amelyeket kreatívan fel tud használni. Szintén felesleges a túl sokféle ruha, ha valami megtetszik, nyugodtan vegyünk belőle több darabot.
    Kapcsolódó cikkünk: Ez a kacatok kora: miért unják meg hamar a gyerekek a játékokat?
  • Egyszerűbb időbeosztás: Ne legyen a gyerek napja túlzsúfolva különórákkal, a hétvégék pedig folyamatos jövés-menéssel. Az aktív napokat kövesse néhány olyan, amelyeken semmi különöset nem csinálunk.
  • Ritmus: A család élete teljen napi- és heti ritmus szerint. A gyermeknek biztonságot ad, ha tudja, melyik nap melyik időpontjában mire számíthat. Néhány évtizede még az étkezéseknek is heti ritmusa volt: a hétfő volt a főzelékes nap, a péntek a tésztás, a vasárnap a húsos. Érdemes lenne ezt a szokást nekünk is bevezetnünk.
    Olvasd el ezt is: Miért fontos a napirend a gyerekek életében?
  • A felnőtt világ kiszűrése: Az egyik leginkább sarkalatos pont. Ne engedjük, hogy a saját gondjaink leterheljék a gyermeket. Lehetőség szerint arra is figyeljünk oda, hogy a politikával és a környezetvédelemmel kapcsolatos aggodalmainkat ne a jelenlétében beszéljük meg, az ilyesmi feldolgozása ugyanis szinte lehetetlen feladat elé állít egy kamaszkor előtti gyermeket.


Pál Feri előadásában főleg a legutolsó pontra helyezte a hangsúlyt.

Szorongó szülőnek ugyanis szorongó gyermeke lesz.
Az egyik leginkább figyelemreméltó példa Máté Gáboré, aki a figyelemzavarral küzdő gyermekekkel foglalkozik. Máté zsidó családba született 1944-ben, egy extrém módon megterhelő, tragikus időszakban. Amikor édesanyja egy nap azzal híva fel az orvost, hogy kisfia már két napja megállás nélkül sír, a doktor azt felelte: "Kedves anyuka, a zsidó babák sírnak." Az orvos remekül ismerte fel azt, hogy a családot ért megpróbáltatások a gyermekeket sem hagyják érintetlenül.

Gyakori probléma a szülő-gyerek kapcsolatban, hogy az anya vagy az apa minősít: a gyerek neveletlen, pimasz, szétszórt.
Pedig szinte biztos, hogy a helyzet korántsem ilyen egyszerű. A kamasz szemtelensége mögött az esetek jelentős részében egy túlkorlátozó szülő áll, aki a 16 évesét még mindig 12-nek kezeli, és nem feltételezi róla, hogy el tudja dönteni azt, hogy szüksége van-e esőkabátra például. A tinédzser pedig vágyna az önállóságra, feszegeti a határait, amit a szülő időnként nagyon nehezen visel.

Engedjük tehát a gyereket gyereknek lenni!
Nem több száz darab játékra van szükségük, hanem valódi élményekre. Az a gyerek, aki szaladhat az esőben, beleugrálhat a pocsolyába, boldogabb és kiegyensúlyozottabb annál, mint akinek játékokkal van túltömve a szobája, ugyanakkor nem bíznak benne és féltik a szabad mozgástól. Legyünk ott a gyerek mellett csendben, észrevétlenül, de amennyire csak megoldható, ne terheljük túl a saját problémáinkkal. A nyugodt, ritmusokkal és rítusokkal teli környezetben, kevés tárggyal és programmal, de sok szeretettel körülvett gyermek pedig nagy valószínűséggel önmaga is meg fog nyugodni.

Indexkép: pxhere.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja