SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kreativitás fejlesztése mesekövekkel

- 2017-11-14
“A kisgyereknek a mese teljes világképet ad. Vigasztal, gyógyít. Azt mondja tudom, hogy szorongsz, szorongató dolgok is vannak a világban, de ezeket a szorongató dolgokat a hétfejű, a kilencfejű, a tizenkétfejű sárkányt a legkisebb királyfi le tudja győzni."
(Vekerdy Tamás)

A mese fontossága vitathatatlan. Pedagógusként ezt nagyon jól tudjuk.

A gyermekek fantáziavilága, szókincse gazdagodik, figyelmük és memóriájuk fejlődik. Bármilyen típusú meséről is legyen szó, mindig van valamilyen központi konfliktus, melyet a főszereplőnek meg kell oldani. Ez megtanítja a gyermekeket arra, hogy a nehéz helyzeteknek is van megoldása, nem szabad feladni, hanem dolgozni kell a megoldáson. A gyermekek öntudatlanul is, de hasonlítani akarnak a főhőshöz, aki egyfajta pozitív mintaként jelenik meg számukra. Segítőkészek, bátrak, kitartóak, eszesek. Bruno Bettelheim a mese gyógyító erejére is felhívta a figyelmet, szerinte ugyanis egy adott krízisszituációban lévő gyermek a történetet önmagára és a belső konfliktusára vonatkoztatja, így megtalálja a problémáira a megoldást. A Waldorf-iskola alapítója, Rudolf Steiner is azt mondja: “Találjatok ki Ti meséket! Nem baj, ha rosszabbak, gyengébbek, kisebb a szókincsük. A gyerekek veletek együtt csinálják a belső munkát, a ti kreativitásotokat is élvezik, nekik ez rendkívül vonzó és leköti őket.”

A családban és az óvodában is mindennapos esemény kell, hogy legyen a mese, nagyon fontos azonban megteremteni a megfelelő hangulatot a meséléshez, mese hallgatáshoz. A meseélmény mindig legyen egy alkalom, aminek megteremtjük a megfelelő feltételeit. Érdemes egy saját helyet, mesekuckót létrehozni, ezzel is jelezve a gyermeknek, hogy valami nyugodt, csodálatos dolog fog történni. Igazi hatása az élőszónak van, melyet képekkel, bábokkal támogassunk, hiszen ezek segíteni fognak a csöppségeknek vizualizálni a hallottakat és egyben elrepítik őket egy mesevilágba.

Erre építve alkalmazom én a meseköveket, melyek ötlete svéd óvónőktől származik, akik a nyelvi- és szociális képességek fejlesztésére használták korai életkorban.

A szaporodó szókincs és a bővülő nyelv, alapok az írásbeliség és az olvasás jövőbeli fejlődéséhez. A mesekövek játékos formában fejlesztik a gyermekek hallgatás- és beszédkészségét, illetve alkalmazásuktól függően sok más képességüket is.

Mikor először hallottam a mesekövek módszeréről azonnal tudtam, hogy saját meseköveket kell készítenem, hiszen a bennem szunnyadó barkácsmester a házi készítésű játékokat jobban szereti, és mert az óvodás csoportomba járó gyerkőceim imádnak a kövekkel játszani.

Ezeket a köveket több, mint két éve készítettem egy bemutató foglalkozásomra, de azóta is a szívem csücskei:

A meseköveim egyszerű sima, lapos kövek, melyeket egy séta alkalmával ti is könnyen beszerezhettek és a gyermekek is imádni fogják a gyűjtögetést. Ha mégis az egyszerűbb módot választanátok, biztosan hobby- boltban is beszerezhetőek.

Minden kövön van egy kép egy karakterről, egy állatról, egy tárgyról, egy időjárási formáról, de a lehetőségek tárháza végtelen. A képeket nagyon sokféle módszerrel elkészítheted. Használhatsz matricát, zsírkrétát, filctollat, vagy magazinból kivágott képeket is, illetve elkészítheted akár a gyermekekkel is.

Hogyan használd őket?

  • Használhatod őket ahhoz, hogy egy történetet mondj el. A gyerekek kiválasztanak egy követ a kosárból és elkezdenek egy mesét a kiválasztott kő alapján. Kihúzunk egy másik követ a kosárból és a történet folytatódik az újabb kővel. Mesélhet egy gyermek, de haladhattok sorban is. Ebben az esetben minden gyermek húz egy követ a kosárból.
  • A mesekövek kreatív játékhoz is használhatók. Az én gyermekeim gyakran használták a köveket játék közben. Elhelyezték őket a babaházban, az állatokat a farmon, a babakonyhában az ételeket, sőt még a társasjáték bábui is voltak.
  • A köveket csoportosíthatjuk különböző tulajdonságaik alapján, mint például nagy kövek, kicsi kövek, állatos kövek, közlekedési eszközös kövek, sárgák, zöldek stb.
  • Formákat rakhatunk ki a kövekből a padlón, de használhatjuk őket a mindennapos mozgásba ágyazva is.

Végtelen lehetőségek vannak a mesekövekkel való kreatív játékra, a felhasználásunknak csak a mi kreativitásunk szab határt, a gyermekekét viszont garantáltan fejleszti. 
 

A „Keressük a legkreatívabb magyar gyermeknevelő szakembereket!” pályázatra beérkezett cikk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja