Matektanulás játékosan: a pillangó-módszer
A téma megírása előtt rövid körkérdést intéztem az ismerőseimhez, szerintük mivel lehetne megkönnyíteni a gyerekeknek a matematika tanulását. Csupa olyasmit válaszoltak, hogy figyeljük meg, mennyire érettek egy-egy anyagrész elsajátításához, vagy olyat tanítsunk nekik, amihez valóban kedvük van... ami tényleg szép elképzelés, de mi van akkor, ha az iskola kiadja az elsajátítandó anyagot, függetlenül attól, hogy a gyereknek épp van-e hangulata azt megtanulni? A szárazabb, ám kötelező anyagrészek begyakorlásához is akadnak azonban szép számmal kreatív ötletek.
A pillangó-módszer lányege igen egyszerű: két szárnya felső részébe írjuk a törtek számlálóját, alulra a nevezőket. Ahhoz, hogy összeadást vagy kivonást tudjunk rajtuk végrehajtani, először összeszorozva közös nevezőre hozzuk a törteket: az így kapott számot ráírjuk a pillangó potrohára. Ezután az első tört számlálóját összeszorozzuk a második tört nevezőjével, a második tört számlálóját pedig az első nevezőjével, az így kapott számokat pedig a pillangó két csápjához írjuk. Ezzel az egyszerű, de mégis játékos módszerrel már meghozható a gyerek kedve az egyébként nem feltétlenül érdekfeszítő feladathoz.
Régóta tudjuk, hogy a szárazabb anyagrészeket biflázás helyett célszerűbb logikusan és a gyerek szintjén, játékosan tanítani. A szorzótáblát sem feltétlenül csak magolással lehet elsajátítani. Az egyszerű, házilag is könnyedén elkészíthető Pitagorasz-táblázat segítségével a gyerek könnyen rájöhet az összefüggésekre, így a szorzótáblát nem értelmetlen mondókaként fogja felfogni.
Kapcsolódó cikkünk: Ezzel az egyszerű módszerrel könnyebben megtanulhatja a gyerek a szorzótáblát
Hasonlóan jó szolgálatot tehetnek az egyszerű kártyajátékok. A mindenki által ismert Uno-kártya segíthet a legkisebbeknek a számjegyek begyakorlásában, miközben a család idősebb tagjainak is ugyanolyan jó szórakozást nyújt. Hasonlóan remek időtöltést nyújtanak a speciális memóriajátékok, amelyekben a páros egyik tagja például egy számjegy, a másik pedig egy számtani művelet. A játékosok feladata összepárosítani a műveletet az eredménnyel. Ilyenek kaphatóak a játékboltokban, de otthon is nagyon egyszerűen elkészíthetőek.
Aki kicsit összetettebb társasjátékokra vágyik, megvásárolhatja a póker szabályaira épülő, magyar matematikatanárok által tervezett Scoolers nevű játékot. A társast nem egy fővárosi elit iskolában, hanem egy eldugott falu matekszakkörösei körében tesztelték, és az eredmények így is magukért beszéltek.
A feladatok értékelésekor pedig kicsit alakíthatunk a megszokott sablonon, és nem csak a rossz, hanem a jó megoldásokat is jelölhetjük élénk színnel. Időnként pusztán ennyi is elég lehet ahhoz, hogy a gyerek örömmel gyakoroljon.
Kapcsolódó cikkünk: Zöld toll módszer: zseniális ötlet egy gyermekpszichológustól, ami meghozza a gyerek kedvét a tanuláshoz
Közösségi hozzászólások: