SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Matektanulás játékosan: a pillangó-módszer

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-10-20
Néha a legegyszerűbb módszerek működhetnek a leghatékonyabban az iskolai anyag begyakorlásakor. Minimális fantáziával és kreativitással máris felkelthetjük a gyerek érdeklődését az amúgy kevésbé érdekfeszítő témák iránt is. Ilyen pofonegyszerű megoldás a pillangó-módszer, amely segítségével a törtekkel való műveleteket tehetjük egy kicsit élvezetesebbé.

A téma megírása előtt rövid körkérdést intéztem az ismerőseimhez, szerintük mivel lehetne megkönnyíteni a gyerekeknek a matematika tanulását. Csupa olyasmit válaszoltak, hogy figyeljük meg, mennyire érettek egy-egy anyagrész elsajátításához, vagy olyat tanítsunk nekik, amihez valóban kedvük van... ami tényleg szép elképzelés, de mi van akkor, ha az iskola kiadja az elsajátítandó anyagot, függetlenül attól, hogy a gyereknek épp van-e hangulata azt megtanulni? A szárazabb, ám kötelező anyagrészek begyakorlásához is akadnak azonban szép számmal kreatív ötletek.

A pillangó-módszer lányege igen egyszerű: két szárnya felső részébe írjuk a törtek számlálóját, alulra a nevezőket. Ahhoz, hogy összeadást vagy kivonást tudjunk rajtuk végrehajtani, először összeszorozva közös nevezőre hozzuk a törteket: az így kapott számot ráírjuk a pillangó potrohára. Ezután az első tört számlálóját összeszorozzuk a második tört nevezőjével, a második tört számlálóját pedig az első nevezőjével, az így kapott számokat pedig a pillangó két csápjához írjuk. Ezzel az egyszerű, de mégis játékos módszerrel már meghozható a gyerek kedve az egyébként nem feltétlenül érdekfeszítő feladathoz.

Régóta tudjuk, hogy a szárazabb anyagrészeket biflázás helyett célszerűbb logikusan és a gyerek szintjén, játékosan tanítani. A szorzótáblát sem feltétlenül csak magolással lehet elsajátítani. Az egyszerű, házilag is könnyedén elkészíthető Pitagorasz-táblázat segítségével a gyerek könnyen rájöhet az összefüggésekre, így a szorzótáblát nem értelmetlen mondókaként fogja felfogni.

Kapcsolódó cikkünk: Ezzel az egyszerű módszerrel könnyebben megtanulhatja a gyerek a szorzótáblát

Hasonlóan jó szolgálatot tehetnek az egyszerű kártyajátékok. A mindenki által ismert Uno-kártya segíthet a legkisebbeknek a számjegyek begyakorlásában, miközben a család idősebb tagjainak is ugyanolyan jó szórakozást nyújt. Hasonlóan remek időtöltést nyújtanak a speciális memóriajátékok, amelyekben a páros egyik tagja például egy számjegy, a másik pedig egy számtani művelet. A játékosok feladata összepárosítani a műveletet az eredménnyel. Ilyenek kaphatóak a játékboltokban, de otthon is nagyon egyszerűen elkészíthetőek.

Aki kicsit összetettebb társasjátékokra vágyik, megvásárolhatja a póker szabályaira épülő, magyar matematikatanárok által tervezett Scoolers nevű játékot. A társast nem egy fővárosi elit iskolában, hanem egy eldugott falu matekszakkörösei körében tesztelték, és az eredmények így is magukért beszéltek.

A feladatok értékelésekor pedig kicsit alakíthatunk a megszokott sablonon, és nem csak a rossz, hanem a jó megoldásokat is jelölhetjük élénk színnel. Időnként pusztán ennyi is elég lehet ahhoz, hogy a gyerek örömmel gyakoroljon.

Kapcsolódó cikkünk: Zöld toll módszer: zseniális ötlet egy gyermekpszichológustól, ami meghozza a gyerek kedvét a tanuláshoz

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja