SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

"KÖZÉPSŐ GYEREK" Szindróma

- 2017-05-24
Valóban létező jelenség vagy csak "városi" legenda?

A válasz a kérdésre:

Igen, a középső gyerek szindróma egy létező, valós gond!
Sok munkát és odafigyelést igényel, hogy a problémát kezelni tudjuk. Minél fiatalabb korban kezdünk vele foglalkozni, annál biztosabb, hogy a középső gyerek lelki sérülések nélkül, kiegyensúlyozott, önbizalommal teli felnőtté válik, aki állandó megfelelési kényszer nélkül tudja élni az életét.

Legnagyobb jóindulatuk mellett követnek el a szülők apró-cseprő hibákat, mely a középső gyerek személyiségét jelentősen meghatározzák.
 

Mi is történik valójában?

Az első csemete 1-2-3… évig élvezi a szülők osztatlan és teljes figyelmét, aggódását. Ezt megszokja és később is kiköveteli magának. Nagy traumaként éli meg a kistestvér születését és mindent megtesz, hogy előjogait minél nagyobb számban érvényesítse továbbra is.

A középső gyerkőc már egy meglévő, működő, összeszokott családba érkezik. Nem utolsó sorban itt egy rivális várja. Ő soha nincs egyedül a szüleivel, mindenen osztoznia kell, a szereteten, az időn, játékon…

Állandó bizonyítási és megfelelési kényszer hajtja, hogy elismerjék, megdicsérjék. Ezért a középső gyereket a végletek jellemzik:

  • vagy állandóan kockázatot vállal, hogy felfigyeljenek rá
  • vagy alárendelt szerepet vállal, hogy Ő legyen a jó gyerek, akit megdicsérnek, akire büszkék.

A 3. gyermek, a „kicsi” pedig újra megkap minden figyelmet szüleitől, hiszen apa-anya ilyenkor újra úgy érzik, hogy teljesen megfiatalodtak, újra van pici a családban. (Hát, ha még más nemű is, mint az első kettő!)

A kistestvér születése a középső gyereket viseli meg a legjobban. Neki nincs meg a legidősebbnek járó hatalom és megfosztották a legkisebbnek kijáró figyelemtől is. Úgy érezheti, hogy elveszik a testvérei között, így még inkább vágyik a szeretetre, a szülők figyelmére. Általában alul értékeli önmagát, sokszor nyúl figyelemfelkeltő eszközökhöz.

Összességében azonban ő a családban a jó gyerek, vele van a legkevesebb probléma! Legalábbis a felszínen!

Gondolom, most mindannyian azt várjátok, hogy megírjam, mi a megoldás!

Varázspálcám nincsen. Mindenkire alkalmazható általános érvényű dolgokat nem tudok és más sem tud adni. Az 1900-as évek elején ismerte fel és írta le a problémát Alfred Adler osztrák pszichiáter, de általános megoldást azóta sem találtak, mert túl sok változó van, mely körülvesz egy középső gyereket. Hiszen minden családban más pl.:

  • a testvérek neme
  • a közöttük fennálló korkülönbség
  • a gyermekek temperamentuma
  • a környezeti hatások (teljes család, elvált, új család féltestvérrel…)

Egyedi eseteket megvizsgálva azonban mindig találtak és találunk ma is megoldást, mely megnyugvást ad gyermeknek-szülőnek egyaránt!

Egyet ne felejtsünk, nem lehet egyformán szeretni gyermekeinket, mert mindegyiknek másra van szüksége. A csoda abban lakozik, hogy felismerjük ezeket az egyéni igényeket és aszerint osszuk végtelen szeretetünket, törődésünket.

Tudjátok! Az egy szobában lévő növényeket sem egyformán kell öntözni, gondozni. :)

Cikkem abban segít, hogy felismerjük a problémát és megértsük, hogyan éreznek gyerkőceink családon belüli helyzetükről. És főleg milyen okok, érzések húzódhatnak meg egy-egy cselekedetük mögött. Így megértőbbek tudunk lenni és közösen megtaláljuk a megoldást. :)

Üdvözlettel: Gyerkőcökkel Suttogó

Pribránszki Marianna
Viselkedéspedagógus,Tehetséggondozó
Telefon: +36-30/429-5960
E-mail: info@gyerkocokkelsuttogo.hu
Facebook: Gyerkőcökkel Suttogó
Honlap: www.gyerkocokkelsuttogo.hu

Fotó: jty11117777/pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja