SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ovis mindennapok

Ibolya Naznan [cikkei] - 2016-11-18
Az évek során generációkat tanítottam az óvodában. A legnehezebb, a beszoktatás időszaka volt, mert minden gyermek másképp éli meg, fogadja el. Úgy gondolom, hogy az ilyen és ehhez hasonló ovis mindennapok gondjainak megoldása az igazi kihívás.

Hűvös reggelre ébredtünk, fázósan húzom össze a kabátot magamon, meggyorsítom lépteim, miközben a mai nap forgatókönyvét ismételgetem magamnak. “Nem érhet meglepetés - nyugtatgatom magam - a szemléltető anyagokat előkészítettem, a mondókákat tudom, azokat a közös játékokat is nem egyszer eljátszodtuk már, igaz, egy másik generációval, de minden megy majd, mint a karikacsapás!” Gondolataimból néhány gyerek köszönése térít magamhoz: - Jó reggelt, óvónéni! Mosolygok rájuk, viszonzom köszönésük, néhány éve még őket vártam az oviban, s már hogy megnőttek! Tovább lépdelek a megszokott úton, gondolataim ismét visszakanyarodnak az ovihoz, az új csoporthoz. Két hete kezdődött meg a tanév, 27 gyerek számára vagyok néhány órára egy személyben édesanya, nagymama, óvónéni néha még kicsi mama is. 27 gyerek, kicsi is, nagy is, sok ez így egy csoportban, de kevés a városkának, ahol évről évre csökken a gyerekek száma és egyre kevesebben vagyunk. A “nagyok” már alig várják, hogy találkozzunk, meséljenek az elmúlt nap eseményeiről, de a “kicsik”… hát nehéz a beszoktatás!

Nagyjából idáig értem gondolataimmal, hiszen megérkeztem. Átöltözöm, aztán előkészítem a kuckókba a játékokat, feladatlapokat, kézügybe a bábot, hiszen neki ma főszerep jut: ő tanítja meg a gyerekeknek a testrészeket és már megérkezik az első ovis. Büszke arra, hogy ő lett az első és “segíteni” tud nekem. Aztán érkeznek, hat, hét…csacsogás, búcsú anyától, apától, és lassan-lassan elfoglalják helyüket a kuckókban. Én meg ide is, oda is bekukkantok, egy “csésze kávéra és epertortára”, ebédet vinni az építőmestereknek, “megtervezni” az új vasútat, és nagyjából ennyi a játék. Éles visítás, sírás, "a hazaakarokmenni", a "nemmaradokitt" – mennem kell. Anyuka kérőn néz: "Mennem kell, elkések". Tudom, nem helyes, leválasztom, ölbe veszem, jön a mese, hogy "Intünk anyának, aztán csak ketten játszunk, mivel is?" Hát persze! A szemet, orrot  meg kell törülni, egy papírzsebkendő erre a célra, és máris rögtönzök: "Tudod, ki lakik a dobozban?"  Kérdő tekintete elárulja, hogy kiváncsian várja a választ. Amíg néhányat szepeg, gyors mozdulattal fejet bogzok, fület-farkat csavarintok, két piros szemecskét is rajzolok, és kész a "varázslat". És mosolyt csalok a többi érkező sírós apróság arcára is.

A "nagyokat" is csábítja a zsepi- nyuszi, nekik is kell egy barát, és már tudom, oda a feladatlap, a napi forgatókönyv, az előkészített anyag. Peregnek a percek, és amíg csavarjuk - bogozzuk a nyuszikat a testrészekről is tanulunk. Csend, nyugalom van, addig, ameddig egyik picúr el nem szakítja másik picúr nyuszikáját. Már fáradtak, a vigasztalás sem könnyű. Kihasználva egy pillanatnyi csendet, megkérdezem: Szeretnétek anyának/apának telefonálni? Nem várom meg a választ, tudom, mindenki szeretne. A fadominót erre találták ki, tökéletes telefon. Csak képernyőt, számokat kell rajzolni a hátára… és indul a következő játék, persze bemutatkozunk, köszönünk,stb. Csak egyvalakit nem csábít a telefon, neki valami mást kell kitalálnom. Akarsz egy saját kis Manót?  Nemet int. - Nekem van egy saját Manóm, megmutassam? Erre már nem mond nemet. A mutatóujjamra szemet, orrot, szájat, hajat is rajzolok, és indul az ujj-játék.
A történet a többieket is odavonzza.- Jó játék!- hallom valakitől. Én is akarom, én is – és már mondjuk: Volt egyszer egy kerítés…

Amikor az ajtó kinyílik, boldogan mutatják szüleiknek a Manót, nyuszit. Boldogok és én is az vagyok, és ez a fontos. Elrakosgatom a még ottmaradt játékokat, fáradt vagyok. Tekintetem a kezemre esik, meglátom a mosolygós Manófejet. Hosszan néz, mintha mondani akarna valamit: - Legyen kezed ügyében, zsebedben valami, akármi, csecse becse, hiszen ki tudja, holnap mit kell “ varázsolni” belőle. Igen, holnap- mondom neki, és visszamosolygok rá, mielőtt még lemosom.


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja