SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Érzelmi nevelés

Zita Vincze [cikkei] - 2016-11-17
Nem csak óvónőként, de családanyaként is nagy hangsúlyt fektetek az érzelmekre, az emberi kapcsolatokra, hiszen a lelki egészség az egészséges, harmonikus személyiség alapja. Hiszem és tudom, hogy a testi-lelki egyensúly megteremtése és megőrzése pozitívan befolyásolja a nevelés hatékonyságát, a személyiség fejlesztését. A csoportomban is ennek szellemében vagyok jelen.

Tapasztalataim alapján, egyre inkább megerősítést nyer az a tény, hogy az érzelmi nevelést nem lehet elég korán kezdeni. Intézményi szinten nekünk, óvodapedagógusoknak e téren kiemelten és tudatosan foglalkoznunk kell az új generációval. Alapvető fontosságú, hogy kiegyensúlyozott gyerekeket neveljek, akik érzelmi biztonságban játszhatnak, tevékenykedhetnek, ismerhetik meg önmagukat és környezetüket. Célom, hogy :

  • a gyermekek megismerjék az érzelmeket, (fokozatosság);
  • fel tudják ismerni és meg tudják nevezni azokat;
  • mutassak nekik olyan technikákat, módszereket, amelyek megnyugtatók számukra (érzelmi biztonság);
  • segítsem a gyerekeket abban, hogy megismerjék önmagukat;
  • tanuljanak feszültséglevezető technikákat (fejlettségüknek megfelelően), tudják indulataikat kezelni;
  • mondják el érzelmeiket, merjenek beszélni róluk, az adott helyzetről (feldolgozás).

A gyakorlatban mindezt segíti az ÉRZELEM-ÓRA. Ennek megvalósítását az Agymanók című film inspirálta, melynek szereplői - Derű, Harag, Bánat, Majré és Undor - személyesítik meg az öt alapérzelmet. A gyerekek kedvük szerint állíthatják be az órát, hogy éppen milyen hangulatban vannak, miközben el is mondhatják, hogyan érzik magukat, és miért. Gyakran azt veszem észre, hogy a gyerekek az Érzelem-órát forgatják, beszélgetnek előtte. Egy-egy helyzet kapcsán közösen is megbeszéljük, mi uralkodik bennünk és miért. Ezt a tablót színesítik, és gazdagítják az ÉRZELEM KÁRTYÁK.

Készült egy DULI-FULI TÁBLA, amelyre gyurmaragasztó golyócskákat tettem, azzal a céllal, hogy ha valaki nagyon dühös, vagy bántja valami, odamehet és kedvére nyomogathatja, lelapíthatja a gyurmagolyókat. Ha kevésbé dühös, kevesebb golyót lapíthat. Sőt, utána vissza is varázsolhatja azokat.

Mindez a NYUGI-SAROK-ban található, ahol nyugtató természeti képek vagy egyéb gyönyörködtető alkotások díszelegnek, és a gyerekek akár pihenhetnek is egy szivacson, kedves plüssfigurák, valamint mesekönyvek körében. Itt a  NYUGI-KRUMPLI is segítségükre van, amelybe feszültségüket, mérgüket belepumpálhatják.

Van a csoportunkban SZERETET-KRISTÁLY. Ez egy hegyi kristály, amelyet körbe szoktunk adogatni: vagy csak csendben, kezünkben átmelegítve vagy úgy, hogy közben a jó, és kellemes élményeinket, gondolatainkat osztjuk meg egymással.

A DÍCSÉRŐ-KARIKA azt a célt szolgálja, hogy a benne ülő gyermekről a többiek pozitív, jó gondolatokat fogalmaznak meg, a nap folyamán történt játék, tevékenység alapján.

Mindemellett természetesen szerepet kapnak a „közösségépítő” játékok, relaxációs mesék, zenék, melyek a lelkünket táplálják. A kis-, középső csoportosaink számára természetesen fokozatosan bővül az érzelmi intelligenciát gazdagító játékok, eszközök köre.

Nemrég készült el a GONDEVŐnk, mely egy olyan fadoboz, amibe a gyerekek belerakhatják a lerajzolt (vagy valamilyen formában megjelenített) gondjukat, problémájukat, amit a Gondevő elrágcsál.

Természetesen, a gyerekek igényeihez és fejlettségéhez igazodva vannak még elképzeléseim, és biztos lesznek spontán kialakuló ötletek is. Ahogyan történt ez a legutóbbi nagycsoportosaimnál, akikkel eljutottunk a Panasz iroda, és az Öröm iroda megnyitásáig. S egy újfajta szerepjátékban élhették meg, és dolgozhatták fel a különböző érzéseket.
 

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

A rozmaring rejtett ereje: új fegyver lehet az Alzheimer-kór ellen

Egy eddig kevéssé vizsgált vegyület a népszerű fűszernövényben komoly áttörést hozhat a demencia kutatásában.

Azt mondták neki, sosem lehet anya - Egy nő, aki dacolt minden előítélettel

Tonje Grønbeck története inspiráló bizonyítéka annak, hogy az igazi szeretet és kitartás felülírhat minden akadályt. A spinalis muszkuláris atrófiával (SMA) élő nőnek orvosai azt mondták, sosem lehet anya. De ő és párja, Morten, nem hagyták, hogy mások véleménye befolyásolja az életüket. Ma pedig két gyönyörű lány boldog édesanyja.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja