A varázslatos mesepárna fejlesztő, nevelő hatása
Pályafutásom alatt, amely immár 25 éves múlttal rendelkezik mindig is nagyon szerettem alkotni. Szeretem elkészíteni és kipróbálni azokat a dolgokat, melyekben látok fantáziát a kreatív nevelés, tanítás területén. Újszerű, ötletes nevelési módszereket keresek, kutatok folyamatosan, melyek a meglévő lehetőségek mellett olyan pluszt adnak, ami a mai idők gyermekeinek felkelti figyelmét, fenntartja érdeklődését és nem utolsó sorban fejlesztő hatású.
Mindannyian jól tudjuk, hogy az óvódás gyermek számára milyen fontos a verselés,mesélés. A mesemondás, mesehallgatás nap mint nap, akár többször is jelen van az óvodás gyermekek életében, az óvodai nevelés folyamatában. A gyermekek nagyon szeretnek mesét hallgatni és mesélni egyaránt. A meséket nagyon sok féleképpen lehet szemléltetni. Az egyik leggyakrabban használt szemléltető eszköz az óvodában a báb, melyet a gyerekek nagyon szeretnek.
„Mese? Bábozás? Kreativitás? Alkotás?” IGEN! Ezeket a lehetőségeket szem előtt tartva készültek el csodálatos mesepárnáim. A mesepárnák készítése közben kibontakoztathattam kreativitásomat, alkalmazásukkal pedig örömet és csodás meglepetést varázsolhatok naponta a piciny arcocskákra.
A mesepárna a kreatív nevelés, tanítás újfajta motivációs eszköze. Ebben az értelmezésében már nemcsak ülőalkalmatosság, hanem a mesélés helyszínéül szolgáló csodálatos, varázslatos mesevilág. A mesepárnák mérete 35*35 cm. A mese helyszínei és a szereplők tépőzárral vannak rögzítve a felületre, a mesélés során tetszőlegesen elmozdíthatóak, így szemléltetve a mese jeleneteit. A gyerekek mesélés közben rakosgathatják a szereplőket, játszhatnak velük. A nap folyamán kedvük szerint bármikor elvehetik a polcról, segítségükkel bármikor elmesélhetik a nekik legkedvesebb mesét. A mesemondást segíti, könnyebbé teszi a párnán megjelenített történet. Ez motiválja a kicsiket arra, hogy ők is önkéntes mesélővé váljanak. A mesepárnával történő mesélés személyiségfejlesztő hatású. Fejleszti a gyermekek finom motorikáját, beszédkészségüket, szókincsüket, gondolkodásukat, emlékezetüket, képzeletüket, fantáziájukat. Az esztétikusan elkészített párnák a gyermekek szépérzékét is nagymértékben formálja.
Amikor megjelent Pálfi Judit ”Mesepárnás mesecsoda” című kiadványa sejtettem, hogy egy újszerű kreatív nevelési, tanítási eszközzel találkozhatok, ha megvásárolom a könyvet és elkészítem a saját csodálatos mesepárnáimat a csoportomnak. Ez a nagyszerű könyv segítette a munkámat, motiválta kreativitásomat. Nagyon szeretek alkotni, szeretem a kihívásokat, szeretem megvalósítani az elképzeléseimet.
Már jó néhányat el is készítettem és még sok-sok mesét gyűjtöttem össze az újabb mesepárnák elkészítéséhez, melyeket szeptembertől naponta alkalmazok csoportomban a mesélés során.
Eddigi tapasztalataim nagyon pozitívak. Elmondhatom, hogy a már meglévő motiváló eszközökön kívül nagy sikerrel alkalmazom a mesepárnákat. Nagyon sok lehetőség van ezekben az eszközökben. Gyakorló óvodapedagógusként nyugodt szívvel állíthatom, hogy felkelti, és fenn tartja a gyermekek érdeklődését, figyelmét. A kissé bátortalanabb gyermekek is sokkal szívesebben szánják rá magukat a mesélésre és a kicsit izgágábbak is érdeklődőbbek.
Jó érzéssel tölt el, hogy a mesepárnáim elkészítésével, ezzel az alkotói munkával, többet adhatok a csoportom gyermekeinek, változatosabban, színesebben tárhatom fel előttük a mesék varázslatos, csodás világát.
A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.
Közösségi hozzászólások: