SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Alvászavarok felnőtt - és gyermekkorban

Kókai Kata [cikkei] - 2005-06-08
Ha valaki nem tud nyugodtan átaludni egy éjszakát, a napja is fáradtan, néha nyűgösen telik. De nem csupán a felnőttek küszködnek alvásproblémákkal.

Az alvászavarok hátterében akár genetikai okok is állhatnak. Korábban a helytelen alvási pozíciókra, és a dohányzás, illetve a stressz miatti légzészavarokra vezették vissza. Egy londoni kórházban több mint kétezer pár vizsgálata során azonban kiderült, hogy az alvászavarral küszködők több, mint felénél az ok a génekben rejlik.

Az alvászavar nem csupán közérzetünkre van hatással, komoly problémákhoz is vezethet. Akár memóriavesztést, impotenciát is okozhat, emellett pedig ingerlékenységhez, illetve a koncentrálóképesség hiánya miatt akár balesethez is vezethet. Néhány esetben saját rossz szokásaink vagy tulajdonságaink gátolnak meg a helyes alvásban.

Néhány tipp felnőtteknek:

  • Rendszeresen végezzünk testmozgást. A szervezetet ellazítja, ellenállóbbá teszi. Már napi fél óra tornázással nyugodtabban aludhatunk.
  • Ne fogyasszunk kávét a késő délutáni órákban.
  • Estére mindig könnyű ételeket fogyasszunk.
  • Alakítsunk ki egy rendszert. Igyekezzünk minden nap ugyanabban az időben lefeküdni.
  • Ne használjunk altatókat. Egy ideig segítenek az elalvásban, később azonban nem csak függőséget okozhatnak, de a nyugodt alvást is meggátolják.

Az alvázavarok (vagy inkább kialvatlanság) kisgyermekes szülőknél a leggyakoribb. A babát időnként etetni kell, felsír éjszaka, így a szülő is többször ébred. A gyermek néhány hónap után már szinte egyértelműen jelzi álmosságát, s átszokik egy másik rendre; jobb esetben az éjszakát már végigalussza, s napközben is tart egy kis pihenőt. Fontos, hogy a szülők biztosítsák gyermekük számára a megszokott napirendet. A gyermekeket igyekezzünk minden nap ugyanabban az időpontban lefektetni és ébreszteni, így ugyanis kisebb eséllyel fordulhat elő alvászavar.

Fontos, hogy a megszokásokra alapozzunk. Úgy alakítsuk ki a fektetés rendjét, hogy az később se legyen terhes a szülő számára (pl. ne ölben ringatva altassuk el a nagyobb gyermekeket, mert ez később már kényelmetlen lesz). Mivel a gyermekek könnyebben felébrednek, a visszaalváshoz ugyanazt a megszokott rítust igénylik, melyet minden elalvás kísér. Ezért célszerű az esti mesemondás után arra szoktatni a gyermeket, hogy egyedül aludjon el, így a visszaalvás sem okoz később problémát. Fontos a szülők nyugodt hozzáállása, feszült hangulatban a gyermek sem tudja álomra hajtani a fejét.

Tippek gyermekes szülőknek
 

  • Első a türelem. Ha a szülő ideges, a gyermek sem tud elaludni.
  • Tartsuk magunkat a kialakított rendhez. Ha minden apró hiszti miatt megsajnáljuk a gyermeket, soha nem tud majd egyedül aludni.
  • Szerezzünk be egy kislámpát, vagy világító tárgyat, esetleg világító matricákat, hogy a gyermek ne legyen teljesen sötétben, így nem fog félni.
  • Igyekezzünk nem zajt csapni, ez ugyanis hátráltatja az alvást.
  • Igyekezzünk mindig ugyanakkor fektetni és kelteni a gyereket. Ezt még az óvodai szünidőben is jobb betartani, így nem lesz nehéz a visszaállás.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja