SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A gondtalan kisiskolás évek

Családinet [cikkei] - 2014-11-05
Az iskolakezdés a kisiskolások számára rengeteg újdonságot tartogat, amelyet nagy izgalommal várnak. Ám előfordulhat, hogy a kezdeti lelkesedés egy-két héttel vagy hónappal alábbhagy, és ilyen-olyan kifogásokkal találkoznak a szülők a reggeli készülődés során.
A gondtalan kisiskolás évek

Néhányan azt tapasztalhatják, hogy az addig vidám és közvetlen gyermek hirtelen rosszkedvűvé és visszahúzódóvá válik. A gyermekek számára a beilleszkedés nem minden esetben megy könnyen. Hogy mi okozhatja a beilleszkedési gondokat, és hogyan segíthetünk gyermekünknek a problémák leküzdésében, Dr. Ladányi Klára, a Budai Egészségközpont pszichológusa segít nekünk.

„Az iskola az első nagyobb változást jelenti a gyermekek életében. A gondtalan óvodai lét után, ahol a játékéké volt a főszerep, belecsöppennek egy kötöttséggel és szabályokkal teli közösségbe, ahol folyamatos fizikai és szellemi megterhelésnek vannak kitéve. Az új közösségbe való beilleszkedés, az új elvárásoknak való megfelelés azonban nem minden gyermek számára zökkenőmentes. A tanévkezdés előtti hetekben nagy feladat hárul a szülőkre, hogy csemetéjüket a lehető legjobban felkészítsék az iskolára, az új helyzetekre, körülményekre. Ha az iskolakezdés előtt beszélgetünk a rá váró feladatokról, és folyamatosan megbeszéljük a felmerülő problémákat, valamint biztosítjuk gyermekünket támogatásunkról és megértésünkről, könnyebben leküzdheti az akadályokat” – mondta Dr. Ladányi Klára.

Azonban a gondos és alapos felkészülés, valamint a támogató családi légkör ellenére is adódhat probléma a beilleszkedéssel, amely többféle módon nyilvánulhat meg. Vannak olyan gyermekek, akik szomorúvá, letargikussá válnak, de a beilleszkedési zavar tünete lehet az agresszív vagy a passzív viselkedés is. A felmerülő problémák nem csak a viselkedésükre és lelkiállapotukra, hanem tanulmányi eredményükre is hatással lehetnek. Ha a fent említett tünetek valamelyikét tapasztaljuk, mindenképp üljünk le a gyermekünkkel, és próbáljuk kideríteni, mi okozza a problémát, mi váltja ki benne a feszültséget. Nagyon fontos, hogy minden esetben megértsük, mi áll a tünetek hátterében, ugyanis, ha szigorral vagy büntetéssel reagálunk a viselkedésére, csupán rontunk a helyzeten. Fontos, hogy a gyermek érezze a bizalmat, csak így érhetjük el, hogy megossza velünk a problémáit. Ha nem nyílik meg első alkalommal, akkor érdemes később folytatni a beszélgetést vagy visszatérni az adott szituációra annak érdekében, hogy hosszú távon is orvosolni tudjuk a helyzetet.

A beilleszkedési zavar hátterében több ok is állhat. Okozhatja akár a nehézségekkel terhelt szülő-gyermek kapcsolat, hirtelen bekövetkező családi változás, bizonyos betegségek, tanulási kudarcok vagy a gyermek személyiségének jellemzői is. Ezen okok megszüntetésében, valamint, a pozitív változások elérésében – és ez olykor hosszabb időt is igénybe vesz – kiemelt szerepe van a pedagógusoknak is, és elengedhetetlen a szülőkkel való szoros együttműködés.

Az otthon kialakított rutinnak, az irányított beszélgetéseknek, a kiegyensúlyozott családi háttérnek nagy szerepe van abban, hogy gyermekünk boldog kisiskolás legyen. Fontos, hogy tudjunk meg minél többet a gyermekünk napjáról, az aznap szerzett tapasztalatairól, átélt élményeiről. Dicsérjük meg őt, és segítsünk neki, ha valamit nem ért. Ha a gyermekünk látja, hogy érdeklődőek, segítőkészek és figyelmesek vagyunk, ő is könnyebben megnyílik felénk, és ez segíthet a felmerülő problémák leküzdésében.

Fotó: photostock/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja