SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nem mindegy, milyen jelzővel illetjük gyerekeinket, tönkretehetjük az életüket!

Családinet [cikkei] - 2014-08-29
Egy újonnan megjelent tanulmány megerősíti azt, amit a neurolingvisztikában jártas szakemberek már régóta hangoztatnak: ha a szülők, rokonok gyakran illetik negatív jelzőkkel a kisgyermeket, akkor az nagyobb eséllyel válik olyan felnőtté, amilyennek nevezték.

A Kalifornia Egyetem (UCLA) kutatói által írt tanulmány rámutatott arra, hogy azoknak a lányoknak, akiket 10 éves koruk előtt kövérnek neveztek szüleik, rokonaik, közeli barátaik, minden esélyük megvan arra, hogy felnőtt korukban elhízzanak.

A kutatók évente megmérték a kísérletben résztvevő lányok magasságát és testsúlyát, és kiderült, hogy akiket kövér és hasonló jelzőkkel illettek kisebb korukban, azok esetében 1,66-szor nagyobb az esélye, hogy 19 éves korukra túlsúlyosak legyenek. A. Janet Tomiyama, az UCLA pszichológus professzora sokkolónak nevezte az eredményeket.

Elmondta: a hatás akkor is működött, amikor más, fontos körülményeket (testsúly, genetika, anyagi helyzet stb.) nem vettek figyelembe az összehasonlításkor. Jeffrey Hunger, a tanulmány társszerzője hangsúlyozta, a negatív társítás arra ösztönözte a kislányokat, hogy öntudatlanul is magukra vegyék az elhízás stigmáját, és olyan magatartásformákat vegyenek fel, amelyet végül önbeteljesítőnek bizonyultak.

A negatív megbélyegzések, jelzők fizikai és a pszichológiai szinten egyaránt hatnak. Pszichológiai megbélyegzések lehetnek például a következők: 

  • vesztes vagy 
  • soha, semmit nem vagy képes megcsinálni
  • figyelmetlen vagy
  • nem tartod magad a szabályokhoz
  • problémás vagy 
  • neked soha semmi nem sikerül stb. 

A gyerekek még nem rendelkeznek olyan mentális és érzelmi kapacitással, amellyel képesek lennének visszautasítani a negatív üzeneteket, ellenkezőleg, szivacsként szívnak magukba mindent, és alkalmazzák a kapott ismereteket.

Képzeljük el, hogy megszületünk, és halvány fogalmunk sincs arról, hogy kik vagyunk. Amikor növekedünk a szüleinktől függünk, ők gondoskodnak rólunk, és az ő feladatuk, hogy megtanítsák nekünk, kik is vagyunk. Ezért mindenek felett hiszünk nekik, és amikor negatív üzeneteket kapunk, azokat is helyesként fogjuk fel. Amikor például azt mondják, hogy vesztesek vagyunk, akként is fogunk viselkedni. Ha sok ilyen üzenetet kapunk folyamatosan, jó eséllyel egy önbizalom hiányos, szorongó és az életben a helyünket nem találó felnőtté fogunk válni.

Szerencsére sokan ezek közül a gyerekek közül tinédzser korban, vagy még korábban fellázadnak a megbélyegzések ellen. Annyira sérült a lelkük, az önbecsülésük, hogy készek megálljt parancsolni a folyamatnak. Akik elég erősnek bizonyulnak, azok 20-30 éves korukra képesek lesznek maguk mögött hagyni ezeket a sérüléseket és leküzdeni az ezekből fakadó hátrányokat. Teljes sikert akkor érnek el, ha nemcsak harcolnak ezekkel az üzenetekkel, hanem teljesen elfelejtik azokat. Ehhez arra van szükség, hogy tudatosítsák magukban az elszenvedett sérelmeket, elfogadják a helyzetet és megbocsássanak. Minden tőlük függ, hisz mindenki magát ismeri a legjobban.


Forrás: filantropikum.com 
Kép: www.foter.com
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja