SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

9 egyszerű módszer, amivel példát mutathatsz gyermekednek

Családinet [cikkei] - 2014-06-05
Minden szülő álma egy felelősségteljes, tisztelettudó, türelmes és szorgalmas csemete. Ám a gyermekek felnéznek a szüleikre, így ha nem mutatsz nekik jó példát, ne is várj túl sok jót! Íme, itt van 9 egyszerű módszer, melyekkel a gyermeked példaképévé válhatsz a hétköznapokban.

1. Tartsd nyitva az ajtót mások előtt nyilvános helyeken!

Legyen szó akár boltról, könyvtárról vagy étteremről, ha nyitva tartod az ajtót mások előtt, az egy olyan gesztus, amelyből a gyermeked megtanulhatja, hogy legyen tisztelettel és felelősséggel embertársai iránt.

2. Gondozzatok kisállatot vagy növényt együtt!

Vegyél egy házi kedvencet, vagy ha nem vágysz nagy felelősségre, akkor válassz szobanövényt a kisállat helyett.
Gondozzátok együtt az állatkát vagy a kiválasztott növényt! Ezzel megmutathatod, hogy az élőlényekkel való foglalkozás mennyire hálás és gyümölcsöző feladat. Ráadásul, ezzel azt is megtaníthatod gyermekednek, hogy milyen fontos a szeretet kimutatása.

3. Olvass!

Lefekvés előtt tudasd a gyermekeddel, hogy olvasol egy könyvet, vagy válassz egy intelligens célközönségnek szóló magazint. Az olvasás előnyei végtelenek. Ha a gyermek megtanulja értékelni a szavakat, sokkal jobb ember lehet belőle a későbbiekben. Mindehhez az is nagyban hozzájárul, ha gyermekkorában megfelelő figyelmet fordítasz arra, hogy mesélj neki.

4. Mókázzatok egy kicsit!

Magyarázd el gyermekednek, hogy az teljesen normális, ha a kinti játék közben összekoszolja a ruháját. Mutasd meg azt is, hogy a hó akkor igazán élvezetes, amikor benne játszhatunk. Ezzel a tudtára hozhatod, hogy a spontán viselkedés összekötve a kikapcsolódással teljesen normális, és olykor szükséges is. Ám a veszély elkerülése érdekében, mielőtt belefogtok a mókázásba, mindig tudasd vele, hogy hol a határ!

5. Tarts baráti összejöveteleket!

Hívd át olykor vacsorára, ebédre néhány olyan barátodat, akiknek hasonló korú gyermekük van, mint neked. Így te és a csemetéd is jól szórakozhattok a saját korosztályotokhoz tartozó emberekkel. Ráadásul, ezzel megmutathatod, milyen értékesek is a támogató barátok, és milyen fontosak a személyes találkozások, amelyek segítik a kicsi szocializációját. Ez az egyik legfontosabb lecke, amit a gyermekednek meg kell tanulnia ahhoz, hogy zökkenőmentesen be tudjon illeszkedni a társadalomba.

6. Maradj fitt!

Kezdjetek neki az edzésnek együtt! Mutasd meg gyermekednek, hogy a testmozgás hihetetlenül fontos és jó móka! Tervezzetek rendszeresen sporttevékenységeket! Válassz, illetve találj ki olyan eseményeket, amelyek nem terhelik meg a kicsi szervezetét, sőt egyenesen szórakozásnak éli meg az együtt töltött időt. Ezzel megtaníthatod a csemetédnek, hogy a mindennapi élet fontos része a mozgás.

7. Légy okos vásárló!

Vezesd rá a gyermeket arra, hogy egy olcsóbb farmer is lehet ugyanolyan jó, mint egy drágább, csak mérlegelni kell, és észrevenni a lehetőségeket. A költségvetés fontos, a pénzzel bölcsen kell bánni! Hasznos, ha már kisiskolás korában megtanulja, hogy ne legyen követelőző és anyagias. 

8. Viccelődj!

A jó humorérzék nagyon fontos. Tudasd gyermekeddel, hogy a szarkasztikus és okoskodó megjegyzések nem elfogadottak, de egy kis humor, móka és kacagás színt visz a hétköznapok szürkületébe.

9. Légy tisztelettudó az idősebbekkel!

Amikor például a párod szülei jönnek látogatóba, légy udvarias velük! Kínáld őket hellyel, és beszélj velük tisztelettudóan! Ezzel a példával megmutathatod, hogy milyen döntő fontosságú is az idősek tisztelete.


Fotó: Sasin Tipchai - 123RF.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja