SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan legyek elég jó szülő?

Szabó Mónika Szamóca [cikkei] - 2014-03-05
A tudatos szülővé válás, és az ebből fakadó tudatos gyermeknevelés segít abban, hogy ne legyél kishitű szülő. Bízzál magadban, és az általad jónak tartott anya, - apa szerepet fel tudd vállalni. Ismerd és alkalmazd azokat a szülői viselkedésformákat, - kommunikációt, azokat a nevelési és életvezetési technikákat, amikkel a gyermekeid és magad szemében is jó szülő vagy.

A szülővé válás folyamata hosszú, kitartó munka eredménye, élethosszon át tartó tudatos és folytonos tanulás. Macerának tűnhet, pedig nem az. Folyamatosan változunk, fejlődünk az életünk során. A napi események, a tapasztalataink, másoktól kapott visszajelzések körvonalazzák önmagunkról alkotott képünket. Mi lenne, ha egy kicsit kevesebb teret kapnának „mások” abban, hogy meghatározd önmagad? Mi lenne, ha Te határoznád meg, hogy milyen szülő vagy? 

Mivel tudatosságod irányítja szülői mivoltodat, átlátható és széleskörű információkra van szükséged, amikből felépítheted szülői szerepedet, tervezhetsz, stratégiát építhetsz, felkészülhetsz egy – egy nehezebb életkori szakaszra.

Mindannyiunk vágya, hogy elmondhassa magáról: Jó anyuka vagyok. Jó apuka vagyok. Gondold át mitől vagy kerek. Mi kell ahhoz, hogy jól érezd magad a bőrödben. Ha jóban vagy magaddal és felismered a „zsenialitásodat” - mindenkiben van - könnyedén tudsz jó szülő lenni.

„Nehéz játék az élet, de jó a grafikája” - mondogatja a kamasz fiam. Amikor problémája van kicsit cinikus felhanggal, ha épp sikeres, akkor kicsit öntelten. Mindkét felhanggal hiteles számomra. Céltudatos, következetes, és mindig kész arra, hogy új szempontokat vegyen figyelembe álmai megvalósításához.  Figyelem őt, és tanulok. Anyaságom évei alatt tapasztaltam meg a tudatosságnak azt a szintjét, mely a gyermekeket, a szülőket és az egész családot figyeli és értelmezi.

Ha vezérfonal nélkül élünk és neveljük a gyermekeinket, elég nagy esélyünk van arra, hogy képességeit alacsonyabb szinten kibontakozó fiatalt segítsünk majd a felnőttek világába beilleszkedni. A srácok felnövekedésével üressé válik az életünk, magunkra öltjük a mártír szerepet és elindulunk a XXI. század népbetegsége, a depresszió felé.  Nem javaslom ezt az utat, hisz a grafika lehet színes, mosolygós és kicsit öntelt is.

Szabó Mónika Szamóca


Szabó Mónika Szamóca
Gyógypedagógus - pszichopedagógus, multidiszciplináris pedagógiai diagnoszta és fejlesztő

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja