SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egészséges apróságok

[cikkei] - 2005-01-09
Télen is annak örülünk, ha a gyermekünk egészséges. Ha jól készültünk a hideg évszakra, akkor egy kicsit könnyebb helyzetből vágunk neki a télnek.

Télen a frissen termett gyümölcsből nem tudunk vitamint bejuttatni a szervezetbe (mert nincs ilyen), ezért az van szerencsésebb helyzetben, aki már nyáron, ősszel is töltögette a raktárakat! Annyit tehetünk ilyenkor is, hogy amit kapunk a boltokban, amit találunk a fagyasztóban, abból bőségesen eszünk. A babák első ételei is a gyümölcsök, ettől a szokástól jó, ha nem térünk el a későbbiekben sem. A déli gyümölcsök és az alma télen is elérhető vitaminforrások. (Ettől még mindig nem jut annyi vitamin a szervezetbe, mint gyümölcsszezonban!)

 

A kevesebb napfény sincs jótékony hatással egészségi állapotunkra. Maga a fény is feltölti az embert, ebből kevés jut a borongós, szomorkás napokon. Erre a hangulatilag is rosszul reagálunk. Türelmetlenek leszünk, ez sokszor a gyereken csattan. Ettől be is indul az ördögi kör: a gyerek is nyűgösebb lesz, ez bennünk növeli tovább a feszültséget…

 

Ebben az időszakban a mozgásunk is korlátozottabb. Ha ki is tudunk menni a szabadba, akkor sem bírunk annyi időt kint tölteni, mint a melegebb időszakban. Ennek eleve az a következménye, hogy kevesebb energiát tud levezetni a kis örökmozgó is.

 

Éjszaka nem szabad csodálkozni, ha az apróság rosszabbul alszik! Épp a fentiek miatt: nem mozog eleget, nincs annyira elfáradva, nyugtalanabb. A rossz éjszakának pedig a még rosszabb hangulatú nappal a következménye.

 

Sokszor túl óvjuk a csemeténket. Van, aki naponta többször felmos, mindig mindent mindenütt megmos, kimos…  A túl steril környezet miatt az immunrendszer nem erősödik meg annyira. Természetesen nem kell koszban élni, nem kell mosatlan gyümölcsöt enni, de ha néha a földre ejtett ennivalóért lehajol gyermekünk, gyorsan meg is eszi, nem kell kétségbe esni! Nem lesz tőle komolyabb baja!

 

Az öltözéssel ugyanilyen hibákat követ el a legtöbb óvó szülő. Nehogy megfázzon kisfia, kislánya, ráad egy atlétát, egy pólót, egy mellényt, egy pulóvert, egy kis kabátot, egy nagykabátot… Ez amiatt nem rossz, hogy rétegesen öltözött, lehet levenni belőle, majd visszaadni. Általában nem jellemző viszont, hogy le is vennénk belőle. Így a túlöltözött apróság a nagy futkosásban, csúszkálásban jól leizzad, majd a nedves ruháiban elfáradva, kicsit lelassulva megy haza, amikor minden öltöztetés dacára mégiscsak megfázhat.

 

Egy-két köhögős gyermek pedig szinte minden közösségben akad. A hideg időszak zárt termeiben nagy veszélyt jelent a cseppfertőzés. A hőmérséklet miatt kevesebb, rövidebb ideig tartó szellőztetések alatt nem mindig cserélődik ki a teljes levegő, tehát a korábban levegőbe jutott bacik ott lengedeznek a gyerekek feje felett, bárkinek jut belőle. Ezt sajnos nem tudjuk megelőzni. Annyit azért biztatásként, hogy kisgyermekkorban átesnek elég sok betegségen, egyre erősebb szervezetüknek köszönhetően a későbbiekben ritkul a megbetegedések száma! Iskolából már egyre kevesebbet hiányoznak a tanulók!

 

Addig is figyeljünk oda a táplálkozásunkra, öltözködésünkre, vigyük gyermekeinket minél többször friss levegőre, ettől biztosan jobb lesz a hangulatunk is, jobban el is fáradunk (mi is nemcsak a gyerek!), jobban is alszunk. Kipihenten pedig együtt élvezhetjük a csemetével a tél szépségeit – egészségesen!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja