SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kapcsolati tréning gyerekeknek

Héjja Edit [cikkei] - 2010-10-12
A gyerek egyre kevesebb örömmel megy oviba, iskolába? Legyél te a trénere, hogy jól érezze magát a közösségben.

Most talán időpontot keresel, vagy összeget, vagy csak kíváncsian olvasod, hogy már megint mit találtak ki ezek?

Válaszolok is. Az előadó: te leszel. Az ár: egy kis időbefektetés.

A nyereség: Jó szociális készségek, és az az érzés, hogy bármilyen közösségben meg fogja találni a helyét a gyerek. Sőt problémamentesebb felnőttkor.

Most arról szeretnék írni, amikor azt észleled, hogy a gyerek egyre kevesebb lendülettel, és örömmel megy reggel óvodába vagy iskolába. Ha ki tudod zárni azokat a problémákat, amelyek a testvérféltékenység, a "nem akarok tanulni" és egyéb hasonló okok miatt lépnek fel, akkor talán a közösség miatt nem érzi jól magát ott. Nagyon sok szülő felháborodva mondja nekem, hogy ”Bezzeg ismernéd Lacikát, vagy Borit! Na az a gyerek kibírhatatlan!” Igen, lehet, hogy tényleg kibírhatatlan, de ezzel még nem könnyíted meg a gyereked életét.

Mégis mit lehet tenni, hogy a nagyon változatos gyerekek csoportjában, a mi gyerekünk is jól érezze magát?


A legfontosabb a napi beszélgetés. Csak akkor fogsz tudni neki segíteni, ha tudod, mi történik vele nap, mint nap. Mesélje el, mi volt jó, és mi volt rossz. Nagyon sok gyerek a negatív élményeiről nem számol be, mert azt hiszi, hogy ő buta, mert nem tudott mit kezdeni a kibírhatatlan Lacikával és Borival. Fontos, hogy biztosítsuk a gyereket arról, hogy nyugodtan elmesélhet mindent, mert csak akkor tudunk neki segíteni. Ez a napi beszélgetés és őszinteség csak akkor válik rendszeressé a gyereknél, ha nem azt tapasztalja, hogy amikor elmondja rosszaságait, akkor egy jó nagy leszidást kap otthon is. Inkább próbáljuk megkérdezni, mi történt. Ha kiderül, hogy Lacika direkt idegesíti őt és már több hete csúfolja, és gyermekünk végre összegyűjtötte a bátorságát és jól nyakon vágta, akkor lehet, hogy nem a legjobb, ha egyből leszidjuk a gyereket. Próbáljuk a család saját értékrendje szerint átbeszélni a történteket.



Nálunk ez úgy néz ki, hogy igen, megértem, hogy a csúfolódás milyen idegesítő, de, attól még nem kell őt megverni. Meg kell tanulni, hogy egy gyerek csak addig piszkálja a másikat, amíg a „kicsúfolt” a csúfolódó gyerek által elvárt magatartással reagál. Tehát a mi szeretett gyerekünk felidegesíti magát a csúfolódáson. Ez először normális is, de meg kell tanulni, hogy hogyan lehet ennek véget vetni. Például nem odafigyelni, vagy röhögni egy jót.

Tehát már el is kezdődött a tréning, és mi szülők vagyunk a tanárok. Mert ugye egyértelmű, hogy a nyereség pedig az, hogy a gyerek egyre több kínos, idegesítő helyzetet tud önmaga számára megnyugtató módon megoldani. Arról nem is szólva milyen előnyökkel jár ilyen tudással kezdeni a felnőtt kort. Hiszen tudjuk, minden munkahelyen van legalább egy valaki, aki idegesít, szövetkezik a hátuk mögött, stb. Ha már gyerekkorunkban megtanulunk ilyen helyzetekre reagálni, sokkal könnyebb lesz felnőttként.

Gyerekkorban megtanulni ezeket a praktikákat azért is jobb, mert akkor sokkal többet lehet próbálkozni, kevésbé súlyos következményekkel. Akkor még nem lesz életre szóló hatása. Viszont, ha felnőttként rúgjuk össze a port Borival, aki tényleg idegesítő, lehet, hogy bennünket fognak elbocsátani a jövő hónapban, mert nem vettük észre, hogy Bori a főnök kedvenc titkárnője.

Gyerekkorban könnyen előfordulhat, hogy Bori miatt elvesztem az egyik haveromat. Lehet, hogy nem is volt ő igazi haver, akkor meg nem baj, hogy elveszítettem. Vagy ha nagyon jó barát volt, akkor meg megtanulom, hogy az idegesítő Borit is el kell valahogy viselni, mert a barátomhoz tartozik. Ugye így egyértelmű, hogy ajánlatos inkább gyerekkorban megtanuln, ezeket a nehéz kapcsolati szituációkat kezelni.
Sőt óvodás korban még az is gyakran előfordul, hogy azért szomorú, ideges a gyerek délután, mert a barátja másik gyerekkel játszott, vagy a legjobb haverja ellökte focizás közben. Igen ezek fájó események, de ha a gyerek megtanulja, hogy a barátságba is belefér néha 1-2 negatív esemény, akkor nem fog annyira fájni serdülőként, hogy a szerelme más bulikba is megy, sőt más lányokkal és fiúkkal is van kapcsolata.

Tehát, hogy mikor kezdődik a tréning és meddig tart? Az csak rajtad múlik. A nyereség egyértelmű. A cél az, hogy napi szinten segítsük a gyereket eligazodni a kapcsolati zűrök útvesztőjében.


www.szuperszulo.hu
 
Héjja Edit


Héjja Edit
Gyógypedagógus

A nevelés titkaira és érdekes beszélgetésre vágyó szülőket a mama klubjaimban, az ügyesedni vágyó gyerekeket pedig képesség-fejlesztő csoportjaimba várom.

Elérhetőségeim:
E-mail: ehejja@freemail.hu
Honlap: http://www.szuperszulo.hu/
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja