SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

A rajz- és íráskészség fejlődése

Családinet [cikkei] - 2010-09-21
A gyermek első próbálkozásai az írással nem igazán betűk, szavak, mondatok formájában fognak megmutatkozni. A gyermek firkálgatása, a minták, képek alapján történő rajzolás mind az abc későbbi leírását segítik elő, és végül már egész kis fogalmazások készülnek majd el.

Mikor kezdenek rajzolni a gyermekek?
A gyermek finommotoros mozgása az első születésnapjához közeledve lesz annyira fejlett, hogy a megelőző egy-két hónapban már meg tud tartani egy ceruzát vagy zsírkrétát a kezében. A 12-13 hónapos kisgyermekek már tudnak egy kicsit firkálni (persze, ha ez késik még néhány hónapot, nem kell pánikba esni).16 hónapos korára a legtöbb gyermek már tud krix-kraxokat rajzolni a papírra – aminek mi már annyira örülünk, hogy a kiállításképes műveket azonnal feltesszük a hűtőre.
A csemete már 2-5 éves kora között egyre bonyolultabb színes rajzokat, festményeket fog készíteni (játékosan művészkedik). Hároméves korában már képes lesz egy függőleges egyenest rajzolni és ekkorra már írótartásban tudja fogni a ceruzát, esetleg sikerül lerajzolni egy-két betűt, vagy betűre hasonlító macskakaparást láthatunk tőlük. Néhány gyermek már nagycsoportos korában le tudja írni a nevét, különösen, ha az óvodában már megtanították neki az ABC betűit. Mindezek ellenére sok gyermek ezt még nem fogja tudni, amikor iskolába kerül, de ez természetes. Ne tanítsuk írni gyermekünket, amíg ő nem akarja, várjunk vele addig, amíg kezdeményezi, érdeklődik iránta.


Hogyan tovább?
Ahogy a nagycsoportos korú csemeték egyre jobban használják a ceruzát, úgy válik ábrázolásuk egyre részletesebbé, pontosabbá.
Szemünk fénye a második és ötödik életéve közötti időszakban tanul meg vízszintes egyenest, kört, négyszöget rajzolni, - bár vonalai kissé még girbegurbák lesznek. Az óvoda végére megismerkednek az emberábrázolás egyszerű formájával is. Aki mindezeket már tudja, az iskolában gyorsan el fogja sajátítani az írást, olvasást.


A szülő feladata
Mint minden újonnan megjelenő képesség esetében, most is az a feladatunk, hogy fejlesszük, bátorítsuk, tanácsainkkal segítsük gyermekünket.

Az első születésnapja körül adjunk a kezébe papírt és zsírkrétát, figyeljük meg, mit csinál vele, érdeklődik-e a rajzolás iránt? (Semmi esetre se kezdjük filctollal vagy színes ceruzával a gyakorlást, mert ezek még veszélyesek a gyermek számára, mivel hegyesek. Nem beszélve arról, hogy magát és környezetét is összefirkálhatja, és a filctoll nyomát nem lehet eltüntetni). Hagyjuk, hogy annyit foglalkozzon a rajzolással, amennyit akar, azonban figyeljünk rá, mert ha elfárad, rosszkedvűvé válhat, ekkor tartsunk szünetet.
Tanítsuk meg neki, hogy a rajzolás művészetét csak a papíron gyakorolja, még akkor is, ha ellenállhatatlanul vonzódna a padló vagy a tapéta iránt. Készüljünk fel arra, hogy gyakrabban kell letakarítanunk a kicsik által okozott foltokat, ezért érdemes lemosható zsírkrétát vásárolni. Vigyázzunk, hogy a viaszrudacskákat ne vegye a szájába, - bár egy kis viasztól nem lesz semmi baja.

Amikor az óvodás megpróbálkozik az első betűk papírra vetésével, ne avatkozzunk bele, hagyjuk, hadd rajzolja úgy, ahogy neki könnyebb. Azok a gyermekek, akiket szüleik erőnek erejével megtanítottak írni, olvasni, bár előrébb jártak osztálytársaiknál, vizsgálatok azonban kimutatták, hogy az összetettebb feladatoknál nem boldogultak az elsajátított technikával.

Tartsuk szem előtt azt is - és ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni -, hogy amilyen gyakran csak lehet, beszélgessünk a gyermekkel, olvassunk fel neki! Minél több beszédet hall, később annál gyorsabban növekedik és fejlődik az agya, hosszútávon pedig elősegítjük kommunikatív képességeinek kialakulását – beleértve az írást is.

Jó tanács: ügyeljünk arra, hogy a gyermek hogyan fogja a ceruzát. A már rosszul rögzült ceruzafogási technikát nagyon nehezen lehet korrigálni, ezért jobb megelőzni az először csak az iskolában jelentkező, a betűk írásához kapcsolódó problémákat.
 
 
Mi adhat okot aggodalomra?
A gyermekek képességei egyéntől függően különböző tempóban fejlődnek. Ha valaki tizenöt, tizenhat hónapos kora után sem próbálkozik a rajzolással, említsük meg a gyermekorvosnak. Ne felejtsük el, a koraszülöttek hasonló korú társaiknál lassabban fejlesztik ki egyes képességeiket.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Újszülött kisbabát hagytak a tűzoltóságon: a megmentő tűzoltó lett az édesapja

Megható történet bontakozott ki Louisianában, ahol egy kétségbeesett anya a "Safe Haven" törvényre hivatkozva egy újszülöttet hagyott egy tűzoltóállomáson. A történetet a LittleThings osztotta meg, amely gyorsan bejárta a világot.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja