Tetves a gyerekem, mit tegyek?
Családinet [cikkei] - 2010-08-31
A legtöbb szülő tragédiaként éli meg, amikor a védőnő tetűt talál a gyermek hajában. Ilyenkor kitör a pánik: karantén, nagymosás, takarítás. Általában azt hajtogatják: "mindig ápoltan, tisztán megy a gyerek iskolába", pedig nem sok köze van ehhez a higiéniának.
Bizonyára feltűnik majd, amikor a csemete leckeírás közben sűrűn vakarja a fejét, és viszketésre panaszkodik. Amint alaposabban szemügyre vesszük el sem hisszük, hogy apró barna vagy szürke rovarok mászkálnak a hajszálak között. Ekkor ne essünk rögtön pánikba, őrizzük meg a nyugalmunkat, hiszen könnyen felvehetjük a harcot a vérszívók ellen és léteznek egyszerű házi megoldások is.
Hiába mosunk hajat minden nap, mert az állatkák a tiszta hajban is könnyen megtelepszenek, az a fontos, hogy jó helyet találjanak maguknak. A fejbőrt azért részesítik előnyben, mert annak hőmérséklete kb 32 C, ami ideális a serkék „kikeléséhez”. Élettartamuk 30 nap, a kifejlett példányok kb 3 mm nagyságúak és a nőstények rövid életük során közel 250 világosszürke vagy fehér petét (azaz serkét) raknak. Ezeket a haj tövénél ráragasztja a hajszálakra, a viszkető érzést szúrásuk és a nyáluk okozza.
Főleg gyermekeken telepszenek meg a „hívatlan vendégek”, mert ők gyakran közel tartózkodnak egymáshoz, összedugják a fejüket, ami felnőttekre nem jellemző. Nem szerencsés az sem, amikor felveszik egymás sapkáját, vagy többen használnak egy ruhadarabot.
Amint megbizonyosodunk róla, hogy tényleg tetűfertőzésről van szó, feltétlenül értesítsük azokat a szomszédokat, rokonokat, barátokat, akik gyakran előfordulnak nálunk. Németországban a kezelés időtartama alatt nem mehet a gyermek közösségbe és csak a szülő vagy a gyermekorvos igazolásával látogathatja az óvodát, iskolát. Ez a gyakorlat azért jó, mert így sokkal könnyebb megállítani a fertőzés terjedését. Jelenleg Magyarországon a fertőzött gyermek nem tiltható ki társai közül.
Megelőzésként érdemes hetente egyszer átnézni a gyermek fejét!
Az élősködők eltávolítása úgy a leghatékonyabb, ha kombináljuk a mechanikus és vegyszeres, ill. természetes védekezést.
Mechanikus védekezés:
Egy sűrű fogú fésű tökéletesen megfelel erre a célra, de kapható serkefésű és tetűfésű is. Ezekkel viszonylag könnyen eltávolíthatjuk a még „rejtőzködő” serkéket, rovarokat. A fésülést ilyenkor kezdjük a haj tövénél, és a fésűt teljesen húzzuk végig a hajszálakon.
A fejbőr vizsgálata:
„Több szem többet lát” alapon, hívjunk segítségül egy másik személyt is, és lehetőleg nagyítóval, erős fény mellett nézzük át a fejbőrt.
Lehetséges eredmények:
- Jó esetben nem találunk semmit, csak pár szem korpát, amit egyesek hajlamosak serkének nézni. A serke tojás alakú, a korpa viszont szabálytalan vagy lemezes formájú.
- Ha csak tetvek láthatók a hajban, az friss fertőzésre utal. A rovarok gyorsan mozognak a hajszálak között.
- Tetű és serke jelenléte egyaránt megfigyelhető.
- Csak serke látható.
A vegyszeres védekezés:
Az irtást lehet oldattal és samponnal is végezni, de egyesek véleménye szerint az oldat hatékonyabb, mert hosszabb ideig érintkezik a hajjal.
Tetűirtó samponok alkalmazása:
- Legyünk nagyon elővigyázatosak, mert a samponok rovarölő szereket tartalmaznak, melyek ingerelhetik a bőrt, allergiát okozhatnak, és utóbbi rákkeltő hatású is lehet. Mielőtt sampont vásárolnánk, feltétlenül kérjük ki a gyógyszerész véleményét!
- Vegyszert alkalmazni csak akkor érdemes, amikor élő tetvek mutatkoznak, mert a tetű ellenes szerek nem ölik meg a serkét.
- Felhasználáskor pontosan kövessük a szer használati utasítását!
- Miután normál hajsamponnal megmostuk, és leöblítettük a hajat, jól itassuk fel törölközővel a nedvességet, különben felhígul a hatóanyag.
- A kezelésnél ügyeljünk arra, hogy az irtószer csak a fejbőrt érje! Célszerű, ha a kád fölé hajol a gyerek, és a szemét jól letakarjuk!
- Lehetőleg legyen nyitva a fürdőszoba ajtaja hajmosás közben, vagy szellőztessünk, mert fontos, hogy minél kevesebbet lélegezzünk be a szerből!
- Érdemes gumikesztyűt használni a hajmosás során!
- Amennyiben a kezelés utáni napon élő, kifejlett (szezámmag nagyságú) állatot találunk a fejbőrön, másik irtószert kell alkalmazni!
A legnehezebben a tojásokban megbújó élősködőket lehet kiirtani. Ha a gyermek haján tojások maradnak a kezelés után, az nem jelenti a szer hatástalanságát! Ennek az az oka, hogy a tojások „ragasztóanyagát” nem oldja fel a sampon.
Minden kezelést legalább háromszor meg kell ismételni, ugyanis az a cél, hogy megszakítsuk a tetvek életciklusát.
Az első kezelés után a hajban megmaradt serkékből kikelt rovarok 7-10 nap múlva ismét termékenyek lesznek, tehát egy héten belül kell elvégezni a második irtást. Az első kezeléstől számított tizedik nap után is el kell végezni a vegyszeres lemosást, mert a túlélő serkékből még ekkor is kelhetnek ki tetvek.
A következő két keverék megelőzésre és irtásra egyaránt alkalmas:
A megszokott samponhoz adjunk 20 csepp gerániumolajat, 20 csepp levendulaolajat, 20 csepp citromolajat, 20 csepp borsmenta olajat.
10 csepp levendulaolaj, 10 csepp rozmaringolaj, 30 ml olívaolaj keverékét bedörzsöljük a fejbőrbe és szétosztjuk a hajszálakon. Fél óráig nejlon sapka alatt hatni hagyjuk, majd egy tetű elleni samponnal alaposan kimossuk.
Tetűirtás természetesen:
Tetűirtás természetesen:
A legfontosabb a már említett serke és tetűfésű használata! Ezeket lehet száraz hajon is alkalmazni, a serkéket ellenben a nedves hajra felvitt hajbalzsam oldja le, ekkor nedvesen kell fésülni, majd leöblíteni a balzsamot.
Ajánlatos ilyenkor kókusz- vagy szójaolaj tartalmú samponokat vásárolni, mert az olajtól megfulladnak az élősködők. A teafaolajos sampont is jónak tartják, és az ecetes hajöblítés is segíthet.
Alkalmazhatunk majonézes pakolást, ennek 80% a zsírtartalma. Jól dörzsöljük a fejbőrbe, majd fedjük be a hajat folpackkal, így a gyermek nem ken össze semmit és negyedóra alatt garantáltan, megfulladnak a nem kívánt lakók.
Keverékek tetű ellen:
Fél liter meleg víz, fél liter almaecet, 6 csepp levendulaolaj, 6 csepp rozmaringolaj. Hajmosás után leöblítjük vele a hajat, majd nejlon sapkát húzunk a gyermek fejére, negyedóráig rajta hagyjuk, ezután meleg vízzel bőségesen leöblítjük.
Pakolás felnőtteknek:
2 üveg sör, 2 citrom leve, 2 evőkanál ecet, 1.5 dl tej, és 3 tojás keverékéből pakolást készítünk, fél óráig nejlon sapka alatt hagyjuk hatni, majd alaposan leöblítjük.
A környezet megtisztítása:
A szőnyegeket gyakran és alaposan ki kell porszívózni! A ruházatot 60 fokon, az ágyneműt, törölközőt inkább főző programon kell mosni. A nem mosható plüss állatokat, játékokat tartsuk két napig bekötözött zacskóban, vagy tegyük legalább egy napra a fagyasztóba. Az ülőgarnitúrát és az autóülést is érdemes tetűellenes szerrel átkefélni. A hajkefét, fésűt mindig mossuk le ecetes vízzel, de legbiztosabb, ha kifőzzük, vagy alkohollal tisztítjuk!
www.foter.com
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Tanévkezdés négy gyerekkel
Következő hír
Álmodj kiskirálylány!
LEGOLVASOTTABB
A ferde testhelyzetben való alvás előnyei
A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.
Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben
Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.
Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után
Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.
Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)
Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.
Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban
Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.
Közösségi hozzászólások: