SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nagycsalád ÉS karrier

[cikkei] - 2004-09-28
Sokan úgy gondolják, minél több gyermeke születik egy nőnek, annál kisebb az esélye arra, hogy a hivatásában is meg tudja tartani addig elért eredményeit, vagy épp új karriert építsen. Bartos Erika 30 éves építészmérnök, lakberendező, aki épp a harmadik gyermekét várja, ezzel ellentétben határozottan állítja, hogy nem kell választanunk a hőn áhított gyereksereg és a sikeres karrier között!

 

 

NAGYCSALÁD ÉS KARRIER

Beszélgetés Bartos Erikával, a Bogyó és Babóca c. könyv szerzőjével

 

Sokan úgy gondolják, minél több gyermeke születik egy nőnek, annál kisebb az esélye arra, hogy a hivatásában is meg tudja tartani addig elért eredményeit, vagy épp új karriert építsen. Bartos Erika 30 éves építészmérnök, lakberendező, aki épp a harmadik gyermekét várja, ezzel ellentétben határozottan állítja, hogy nem kell választanunk a hőn áhított gyereksereg és a sikeres karrier között!

 

Amellett, hogy a mai napig aktívan dolgozik eredeti hivatásában, Erika rengeteg időt tölt gyermekeivel: az öt éves Annával és a három éves Petivel, készül harmadik babája érkezésére, s emellett alkotó munkára is marad ideje: mesekönyveket ír óvodások számára.

– A meseírás, mesekönyvrajzolás nem volt tervezett része az életemnek – meséli Erika apró, tündérmesét idézően dekorált otthonában. – Ám azt figyeltem meg, hogy a gyerekek sokkal többre értékelik a szülők keze munkáját, kedves, személyes ajándékait, mint a bolti ajándékokat (amik ugyan gyakran szebbek). Ezért írtam évekkel ezelőtt első mesekönyvemet, "Kistestvér érkezik" címmel. Ez volt az Anna és Peti –c. sorozat első epizódja, amiből 8 jelent meg a könyvesboltokban. A várt siker beigazolódott, Anna és Petike valóban hihetetlenül örültek a mesekönyveknek, amelyek róluk szólnak, amelyek lapjain, képein saját családjukat, életüket látják viszont. A meséket ugyanis az ő életükből merítettem, minden epizód egy-egy apró sztorit mesél el, pl. Anna óvodába megy, Nálunk járt a télapó, Petike első lépései, Süssünk palacsintát...

Később a fiam és a lányom mókás, kedves egyéniségéről két mesefigurát: egy csigafiút és egy katica-kislányt is elképzeltem, és róluk írtam a Bogyó és Babóca című könyvemet, amely nemrégiben jelent meg a Pozsonyi Pagony Kft. gondozásában. A könyv, amely pillanatok alatt igen sikeressé vált az apró olvasóközönség köreiben, arra ösztönzött, hogy továbbgondoljam a két kis lényecske kalandjait, így lett a meséből bábelőadás, színezőfüzet, diafilm, és hamarosan megjelenik a következő epizód is, rengeteg új szereplővel. Ezenfelül a kiadó a két főszereplőről mintázott nagy, puha plüssfigura árusítását is tervezi, melyeknek szintén magam varrtam a prototípusát.

 

Anyaság és önmegvalósítás

 

Ha majd megszületik a harmadik babánk, biztosan kicsit más tempót követ majd a családi életünk. Én mindig hatalmas örömömet leltem az újszülöttjeim ellátásában, most is ki fogja tölteni napjaimat az új jövevény. De emellett – mint ahogyan az első két baba esetében is –  biztosan szükségem lesz továbbra is az alkotóvágyam kielégítésére, nincs kétségem afelől, hogy a Bogyó és Babóca folytatása, és az építészi munkám is belefér majd az időmbe.

Az alkotás lételemem, és mint a legtöbb kisgyerekes anyának, nekem is állandóan a gyerekek körül forog az agyam, így a kreativitásomat többnyire a gyerekszoba szépítésén élem ki, illetve remek lehetőség erre a mesekönyvírás is. Ezek a tevékenységek ugyan szintén a gyerekek körül forognak, mégis kikapcsolnak kissé a gyereknevelés monotonitásából.

Azt gondolom, hogy az anyaság mellett is, akár több kisgyerek nevelése mellett is lehet eredményesen dolgozni, sikeres karriert építeni, csak egy kis kompromisszum-készség, egy kis támogató segítség a partnerünk részéről, valamint alaposan átgondolt napi időbeosztás szükséges hozzá. 

Amellett, hogy sohasem lennék képes feladni a hivatásomat és az alkotás örömét, boldogan nevelnék akár 4-5 gyereket is, bár tudom, hogy ezt manapság nem egyszerű bevállalni. Férjem is, én is keményen és rendkívül sokat dolgozunk a megélhetésért, ennek ellenére egy negyedik baba még “belefér”, évek múltával. A terhesség és a szülés csodálatos élmény számomra, olyasmi, amit boldogan átélnék akárhányszor újra. Mert hát aki szült már, aki gyereket nevel, az jól tudja, hogy semmi, semmilyen karrier sem ad nagyobb örömet, több pozitív élményt és értelmet a gyerekeinknél.

 

Lejegyezte: Oyeyele Monika

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja