SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így növeld gyermeked érzelmi intelligenciáját!

Héjja Edit [cikkei] - 2010-03-04
Azt már nagyon sok helyen olvashatjuk, hogy gyermekünk értelmi képességeit mivel, hogyan fejleszthetjük. De a harmonikus fejlődéshez az érzelmek is fontosak. Mit tegyünk gyermekünk érzelmi életének fejlesztéséért?
Így növeld gyermeked érzelmi intelligenciáját!

A legtöbb újságban, plakáton, reklámban csodásan mosolygó gyermekeket látunk. Legszívesebben mi is ezt szeretnénk látni gyermekeink arcán. Mégis gyakran idegesek, hisztisek, unottak, szomorúak. Nem is olyan könnyű kezelni ezeket a helyzeteket, hiszen néha el sem hisszük, hogy egy gyereknek is lehet rossz napja.

Most elsősorban az érzelmi nevelésről szeretnék írni. Hogyan alakíthatjuk gyermekeink érzelmi intelligenciáját, mivel segíthetjük mi szülők, hogy egyre könnyebben túljussanak gyermekeink a nehéz pillanatokon.
 

Első szabály: Ismerd el gyermeked érzelmeit! azaz Soha ne cáfold meg, amit érez!


Próbáld kerülni az olyan mondatokat, hogy:

  • Nem hiszem el, hogy ezt komolyan gondolod!
  • Nem is vagy fáradt!
  • Hagyd már a nyávogást!
  • Nem volt az olyan ciki, stb.

Sokáig sorolhatnám még, de azt gondolom, érthető, mire gondolok. Soha ne kételkedj gyermeked érzelmeiben, mert ha hiszed, ha nem, bizony ő azt úgy érzi, vagy úgy élte meg. Ha mindig csak kineveted, vagy butaságnak titulálod érzelmeit, azzal csak azt fogod elérni, hogy többet nem fogja neked kiönteni a lelkét. Ez kiskorban sem jó, mert fogalmad sem lesz, mi történt a gyerekeddel az oviban vagy az iskolában. De a komolyabb problémát már serdülőkorban fog okozni, mert akkor már hiába kérdezed, hova megy, és kivel van, vagy miért ilyen fáradt…nem sokat fog veled beszélgetni. Azt hiszem, azt könnyen elfogadod, hogy gyermeked problémáján csak akkor tudsz segíteni, ha tudod, mivel küzd.
 

Második szabály: Tükrözd vissza gyermeked érzelmeit.

Próbáld megérteni, mit érezhet valójában és fogalmazd meg a saját szavaiddal is. Például:

  • Elhiszem, hogy nagyon kínos volt
  • Látom, most nagyon fáradt vagy
  • Igen most mérges vagy, de nem szabad senkit megütni.
  • Tényleg nem akarod?

Mindig nevezd meg a gyerek által érzett érzelmeket. Ha tudatosítod benne, hogy ezt vagy azt a helyzetet és érzelmet, így vagy úgy hívjuk, sokat segítesz gyermekednek

Érezni fogja, hogy rosszkedvűen, idegesen is ugyanúgy szeretnek a szüleim
Minden érzelem elfogadható, csak kezdeni kell vele valamit!!!
Megtanulja az érzelmek neveit, így később sokkal könnyebben be fogja tudni azonosítani saját hangulatát.

Visszatükrözés után elegendő, ha csak meghallgatod a gyereket. Nincs szüksége kioktatásra, pszichologizálásra, csak hallgasd.
Gondolj csak bele, nekünk is sokszor az a legjobb, ha meghallgat a barátunk, vagy csak odabújunk a párunkhoz.
A nagy elfogadás közben azért figyelj oda, hogy a társadalmi szabályok most is érvényesek. Lehet a gyerek ideges, de nem verheti fejbe a padtársát. Vagy, mi megértjük, hogy szomorú, de azért iskolába el kell menni. Vagy lehet, hogy utálja a matektanárt és unja az órákat, de azért nem állhat fel és mehet ki az óráról.
Ezekkel a korlátozásokkal a való világban tartod, megtanul kezdeni valamit az érzelmeivel, a társadalmi szabályoknak megfelelően. Így válhat belőle harmonikus felnőtt.
Persze segítheted érzelmei kiélését: feszültsége elvezetését, mérge levezetését, szomorúsága oldását. A trükköket neked kell kitalálni, próbálkozni, hogy gyermeked temperamentumához mi illik a legjobban. Pl. düh levezetése történhet sporttal, mozgással, de egy visszafogottabb gyerek inkább robotokat, harcosokat, vagy vérző szájú állatokat rajzol, vagy konfliktussal teli mesét hallgat, vagy ilyen jellegű könyvet olvas.
Ha minderre odafigyelsz, segíted gyermeked érzelmi intelligenciájának növelését. Segíted, hogy megtanulja, hogy rossz hangulattal is lehet, sőt kell csinálni valamit. Ezzel fogod megelőzni, hogy súlyos depresszióba essen, mert megtanítottad küzdeni ellene.

Sok sikert és kitartást!
 

Fotó: www.foter.com

Héjja Edit


Héjja Edit
Gyógypedagógus

A nevelés titkaira és érdekes beszélgetésre vágyó szülőket a mama klubjaimban, az ügyesedni vágyó gyerekeket pedig képesség-fejlesztő csoportjaimba várom.

Elérhetőségeim:
E-mail: ehejja@freemail.hu
Honlap: http://www.szuperszulo.hu/
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.

A szerkesztő ajánlja