SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nevelni kívülről vagy belülről

Ősz Csaba [cikkei] - 2010-03-01
A szülőknek edzőre van szüksége!

Nevelni kívülről vagy belülről...

Gyakran boszant, ha a környezetemben élők megkérdezik haza érkező iskolás lányomat: "Kaptál ma jegyet?", "És a többieknek milyen lett a felmérő?" Ha a szándék az egyszerű érdeklődés kifejezése volna, semmi gond nem lenne. Inkább mélyen rejlő megfelelni akarást, versenyben maradást, vagy némi büszkeség táplálásának indokait látom. Miért lenne fontosabb egy sablonos értékelés annál, hogy miként élte meg önmagát a tanulás környezetében, vagy éppen milyen új információt gyűjtött az életről?

A szülőknek edzőre van szüksége! Gyermekeink a legrosszabbat is ki tudják hozni belőlünk. Persze iskolába járnak és tanulnak. Még a házit is elvégezhetik, és játszanak - de mit tesznek ezen kívül? Téged tanulmányoznak! Megpróbálják kitalálni, miként formálhatnak. Abban szövetkeznek, hogy befolyásolni tudjanak! Semmi pánik, van segítség.

Nagyon könnyű a régi beidegződések alapján működni. Tudod, ahogy a szüleid tették, amire felesküdtél, hogy sosem történhet nálad olyasmi. Azonban néha rajta kapod magad, úgy viselkedtél, mint apád vagy anyád a rosszabb napokon. Félelmetes, nem?

A félelmeink az eredményes nevelés útjába állnak. Látjuk a hatalmas versenyt, hogy okosak, népszerűek, divatosak, menők legyünk - gyermekeinknek megvesszük a legújabb játékokat. De mégis elégtelenséget érzünk magunkban. Ezért beiratjuk még több külön órára, meg több kütyüt veszünk nekik. Nappal és éjjel aggódunk értük. De mindezek a befektetések nem hoznak igazi kielégülést, nem változik gyermekünk és mi sem érezzük jobban magunkat.

Azért van mindez, mert ösztönösen, reagálva nevelünk. Azt tesszük, amit a kultúra diktál. Amit a szomszéd gyerekek tesznek, azt szeretnénk mi is elkövetni. Indoklásunk abból áll, hogy előnyöket szeretnénk biztosítani, ami csupán több tevékenység. Ezek után sem nyerünk bizonyosságot arról, hogy gyermekeink jobban felkészültek-e az életre vagy sem.

Kihívás a szülőknek elkerülni a külsőségeket és elkezdeni belülről nevelni - ebben kínálok segítséget! Hiszen ki szeretne olyan gyermeket, akinek jó jegyei vannak, de felkészületlen az életre?  Én inkább azt szeretném, ha gyermekem felkészülne arra, hogy a változás eszköze legyen a világban..

Ősz-Püspöki Csaba

További információ: www.lifefocus.hu
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja