SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Felnőtt a gyerekem

[cikkei] - 2004-02-15
Minden szülő életében eljön az idő amikor egyszer csak észre veszi -vagy nem veszi észre-, felnőtt a gyereke. Tudhatnánk -hiszen majdnem mindannyian voltunk gyerekek-, hogy ez nem úgy történik, ahogy hittük annak idején, hogy egyszer csak nézek a tükörbe és ott vagyok én, a felnőtt.

Szóval arra ne számítsunk, hogy jön haza a kicsi gyerekünk és ahogy belép az ajtón látom rajta: ez a gyerek felnőtt. 

Vannak jelek amelyek egyértelműek és vannak amik csak alig láthatóak vagy észrevehetők, de mindenképpen az "átalakulás jelei".

Nincsenek általános és mindenkire egyformán vonatkoztatható tuti biztos módszerek arra, hogyan kell kezelni egy felnőni akaró gyereket, van viszont néhány általános szabály ami segíthet.

A legfontosabb: vegyük észre, lássuk és tudjuk mi történik. A legnagyobb hiba azt hinni, hogy ráérek még evvel foglalkozni, hiszen még a babájával alszik, vagy esténként a Star Wars figurákat rendezgeti. Ez semmit nem jelent. Ott bent már elindult és a maga idétlen, esetlen módján már meg is jelent a felnőtt. Igaz még nem végleges formájában és még nem tökéletes, de ha jól megfigyeljük akkor látjuk. Ne ijedjünk meg, ha ez a felnőtt még nem olyan, amilyet mi szeretnénk  (egyébként nem is lesz olyan soha, szerencsére), ne akarjuk azonnal átformálni és láthatóvá tenni a leendő vezérigazgató körvonalait. Gondoljunk arra, hogy ez egy nehéz folyamat, a gyerekünknek nehéz, mert neki is szokatlan minden ami történik.

Több hibát el lehet ilyenkor követni, nézzük a legnagyobbakat:

A szülők egy része megijed, és igyekszik lelassítani a folyamatot, újra babusgatja, és próbálja nem észre venni, hogy már nem az a kis cserfes kislány vagy kisfiú, aki volt.
Más szülő éppen ellenkezőleg - ki akarja iktatni az átmeneti állapotot és azonnal felnőttet akar csinálni belőle. "felnőtt vagy fiam itt a puskám, mától a tiéd"
Vannak sajnos, akik észre sem veszik, hogy csemetéjük felnőni készül, vagy észre veszik, de nem törődnek vele, mondván ez egy természetes folyamat, ami magától megy végbe.
Talán nem kell mondanom: egyik sem helyes. Segítenünk kell, de okosan. Legyünk türelmesek és elnézők, erősítsük a felnőtt öntudatot, de ne legyünk képmutatóak, ne hagyjuk szó nélkül a hibákat, ne tagadjuk le őket, de ne is úgy adjuk gyerekünk tudtára, hogy az sértő, vagy megalázó legyen. Figyeljünk oda rá és kísérjük szemmel ezt az átalakulást, fokozatosan, de kezeljük mi is felnőttként, attól még a gyerekünk marad. Ha jól csináljuk, egész életre szóló, egyik legnagyobb segítség lehet, amit adhatunk.

Különben is: többek közt ezért vagyunk.  

Fotó: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja