SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

"Aggasztanak a kamaszom posztjai" - Beleszólhat-e a szülő abba, mit oszt meg a gyereke?

Családinet [cikkei] - 2024-07-05
A közösségi média a kamaszok életének szerves részévé vált. Számukra ez egy fontos eszköz az önkifejezésre, a barátaikkal való kapcsolattartásra és a világ felfedezésére. Azonban előfordulhat, hogy szülőként aggasztanak minket a gyerekeink posztjai. De mit tehetünk ilyenkor, és mennyire szólhatunk bele abba, hogy mit osztanak meg a közösségi médiában?
"Aggasztanak a kamaszom posztjai" - Beleszólhat-e a szülő abba, mit oszt meg a gyereke?


Beleszólhat-e a szülő abba, mit oszt meg a gyereke a közösségi médiában?
 

Kommunikáció és megértés

Az első és legfontosabb lépés a kommunikáció. Beszélgessünk a gyerekünkkel arról, hogy mit és miért posztol. Próbáljuk megérteni az indítékait, és ne ítélkezzünk azonnal. Kérdezzük meg, miért tartja fontosnak ezeket a posztokat, és milyen visszajelzéseket kap a barátaitól.
 

Tanítsuk meg az online biztonságra

A közösségi médiás tevékenységek kockázatokat is rejtenek, ezért fontos, hogy a kamaszok tisztában legyenek az online biztonság alapjaival. Beszéljünk velük az adatvédelemről, a személyes információk megosztásának veszélyeiről és arról, hogyan kezeljék a negatív visszajelzéseket.

Mielőtt elküldene bárkinek egy fotót magáról, gondolja át: hogy érezné magát, ha valami miatt nyilvánosságra kerülne a fénykép? Az oktatás és a tudatosság növelése segíthet abban, hogy felelősségteljesebben használják a közösségi médiát.
 

Állítsunk fel közös szabályokat

Fontos, hogy közös szabályokat állítsunk fel a közösségi médiás tevékenységekkel kapcsolatban. Ezek a szabályok tartalmazhatják, hogy milyen típusú tartalmakat nem szabad megosztani (például sértő vagy személyes jellegű információk), illetve, hogy milyen adatvédelmi beállításokat használjanak. A szabályok kialakításában vegyük figyelembe a kamaszok véleményét is, hogy ők is érezzék, hogy részt vesznek a folyamatban.
 

Példamutatás

A szülők példaképek a gyerekeik számára. Ha mi magunk is felelősségteljesen használjuk a közösségi médiát, azzal jó példát mutatunk a gyerekeinknek. Mutassuk meg, hogyan lehet pozitív és értékes tartalmakat megosztani, és hogyan lehet udvariasan és tisztelettel kommunikálni online.
 

Adjunk teret az önkifejezésre

Fontos, hogy a kamaszok érezzék, hogy van tere az önkifejezésnek és a kreativitásnak. Ha folyamatosan korlátozzuk és ellenőrizzük őket, az ellenállást és lázadást válthat ki. Próbáljuk meg megtalálni az egyensúlyt a szabadság és a felelősség között, és támogassuk őket abban, hogy pozitív és építő jellegű módon fejezzék ki magukat.

Rengeteg olyan megnyilvánulása lesz, amit egyszerűen nem értünk, fel nem tudjuk fogni, hogy lehet az vicces, vagy épp nem értünk vele egyet, nem tudunk azonosulni. De ez nem is baj. Nem kell mindent úgy csinálnia, ahogy mi szeretnénk - épp most bontakozik ki az ő saját, egyéni személyisége. Hagyjuk meg számára a lehetőséget erre! Csak akkor lépjünk közbe, ha másokra vagy magára veszélyes, amit csinál, megoszt, terjeszt - vagy ha például nagyon szélsőséges, uszító, a kommunikációja, ha veszélybe sodorhatja vele magát vagy másokat. Éreznünk kell, hogy hol a határ - de amíg azt nem lépi át, ne szóljunk bele, milyen tartalmakat készít.


Hogyan kezeljük a problémás posztokat?

Ha a kamasz gyerekünk olyan posztokat oszt meg, amelyek kifejezetten zavaróak vagy veszélyesek, fontos, hogy nyugodtan és határozottan beszélgessünk velük. Magyarázzuk el, miért tartjuk problémásnak a posztokat, és milyen következményekkel járhatnak. Próbáljunk közösen megoldásokat találni, és szükség esetén vonjunk be szakértőket, például iskolai tanácsadót vagy pszichológust.

 

A kamaszok közösségi médiás tevékenységei gyakran kihívást jelentenek a szülők számára. A legfontosabb, hogy nyitott és őszinte kommunikációt tartsunk fenn, oktassuk őket az online biztonságra, és állítsunk fel közös szabályokat. Adjunk nekik teret az önkifejezésre, és mutassunk jó példát. Ha probléma merül fel, kezeljük azt nyugodtan és határozottan, és szükség esetén vonjunk be szakértői segítséget. A közösségi médiában való navigálás nem könnyű, de megfelelő támogatással és iránymutatással a kamaszok felelősségteljes és pozitív módon használhatják ezeket a platformokat.

Indexkép: Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Megváltozik a hiányzások igazolásának rendszere szeptember 1-től, megszűnik a papír alapú orvosi igazolás

Megváltozik a hiányzások igazolásának rendszere szeptember 1-től, megszűnik a papír alapú orvosi igazolás

"Nincs többé trükközés" - írja a Medicalonline.
Vízbe esett egy 5 éves, úszni nem tudó kisfiú egy zalai fürdőben - mire kimentették, már nem lélegzett

Vízbe esett egy 5 éves, úszni nem tudó kisfiú egy zalai fürdőben - mire kimentették, már nem lélegzett

Egy Zala vármegyei fürdőben történt meg minden szülő rémálma.
Ingyenes programok augusztus 20-án Budapesten és vidéken

Ingyenes programok augusztus 20-án Budapesten és vidéken

Augusztus 20. Magyarország egyik legnagyobb ünnepe, amely az államalapítást és Szent Istvánt, az ország első királyát ünnepli. Ezen a napon országszerte színes és változatos programok várják az érdeklődőket, a hagyományőrző eseményektől kezdve a kulturális rendezvényeken át a látványos tűzijátékokig. Mutatunk néhány ingyenes programot Budapesten és vidéken, amelyekre ellátogatva tartalmas és érdekes napot tölthet együtt a család.
Mintegy negyed évszázad elteltével mérték fel ismét a hazai lakosság egészséggel összefüggő életminőségét

Mintegy negyed évszázad elteltével mérték fel ismét a hazai lakosság egészséggel összefüggő életminőségét

A képzettebbek, a gazdaságilag aktívak, illetve az egy háztartásban többen együtt élők jobb egészséggel összefüggő életminőségre számíthatnak, mint az alacsonyabb iskolai végzettségűek, vagy az egyedül élők. Többek között ez derült ki abból a kutatásból, amelyet a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Technológiaértékelő és Elemzési Központja készített csaknem 12 ezer résztvevő kérdőíves felmérésével. Hazánkban hasonló kutatás utoljára 2000-ben mérte fel a lakosság egészséggel összefüggő életminőségét, így a vizsgálat abból a szempontból is egyedülálló, hogy az eredmények két évtized távlatából összevethetők, elsősorban a középkorúaknál jelentős javulást mutatva. Eredményeiket a neves Quality of Life Research című lapban publikálták az egyetem kutatói.
Akadozó és véres vizelet a hólyagrák tünete lehet

Akadozó és véres vizelet a hólyagrák tünete lehet

A gyakori vizelési inger, az akadozó vizelet meglehetősen sokakat érintő tünet, a véres vizelet azonban olyasmi, ami jóval ijesztőbbnek tűnik és hamarabb orvoshoz fordul miatta a beteg. Nagyon fontos felhívni a figyelmet arra, hogy urológus szakorvoshoz kell fordulni még a kevésbé fenyegető tünetekkel is, mivel a hólyagrák tüneteként megjelenő vérvizelés sokszor csak a laborelemzés során mutatható ki. Dr. Med. Habil. Buzogány István PhD, az Urológiai Központ urológusa a daganatos betegség további lehetséges tüneteire, valamint a kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet.
A szerkesztő ajánlja