SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kéretlen ajándékok - Szia, dick pic fotó jöhet?

Mezei Csongor Andrea [cikkei] - 2022-06-28
Válaszolni ki fog? Vágd magad hozzám, aranyom! Teccő nekem... Így kezdődnek ezek a többnyire egyoldalú spam-elések, melyek legtöbbször az engedélykérések mappában landolnak, és a hol laksz? - kérdés után már jön is a péniszfotó.

Felnőtt nő az ilyen „ajánlatra” többnyire tiltással reagál, vagy számon kéri a csatolmány küldőjét a kínálat miatt, mely iránt nem merült fel benne semminemű kereslet. A menetrend a következő:

a vadidegen férfi udvarlási szándéka jeléül péniszfotót küld, és ha a nő erre nemet mond, akkor a vehemens párkereső a hímtagja mellett a valódi énjét is megmutatja: többé-kevésbé eltalálva a betűket kifejti a logikusnak tűnő következtetését: aki nem bújik ágyba vele, az prostituált…

Lehet nevetségesnek vagy szánalmasnak ítélni ezt a jelenséget, de ha kamasz lány a célpontja, már nem legyinthetünk rá.

A kéretlen péniszfotó nemcsak egy ártalmatlan kép, amit simán ki lehet törölni a telefonból, azután továbblépni, hanem a kapcsolatokról alkotott kép kivetítése, a nőkhöz való hozzáállás, a hatalomhoz való viszony és az erőfitogtatás tárgyi megvalósulása is. A péniszfotóval együtt ezt is megkapják a kamasz lányok, és ez veszélyes üzenet!

A dick pic olyan mértékben kezd gyakorivá válni, hogy lassan már normává válik, elveszíti megbotránkoztató jellegét, és mintegy a kapcsolat elvárható elemévé szelídül.

Pedig nem az. A dick pic jelenségével való első találkozáshoz köthető gondolatok és érzések a helyénvalók, nem kell ezeket felülírni, és ezt érdemes megtanítani lányainknak is: ez nem értelmezhető közeledési forma, nem vicces, nem praktikus, és egyáltalán nincs rendjén. Nem generációs újítás, nem szülőpukkasztás, hanem visszaélés a technika nyújtotta lehetőségekkel, az erőszak egy formája.


A nemi szervről való fényképküldés hátterében gondolkodási, rosszabb esetben személyiségbeli hiba rejtőzik 

Kéretlenül megosztani egy intim képet, de még gondolatot is, az nem kezdeményezés, hanem egy egyértelműen agresszív viselkedési forma. Ez nem egy egyenrangú kapcsolatot indító lépés, hanem a másik ember vágyainak, kéréseinek, jogainak a teljes figyelmen kívül hagyása, határainak át"hágása".  A dick pic önmaga mellett mindig mutat egy hatalmi helyzetet, kényszerítést, manipulációs taktikát is. Az emberi lélek alapbeállítása ugyanis az, hogy ajándékra ajándékkal illik válaszolni – az erotikus fotó küldésére hasonló erotikus fotóval.

A manipuláció lényege ez: én adok neked valamit, és te mostantól tartozol nekem.

Jessica Ringrose 2021-ben készített felmérése alapján tudjuk, hogy az általa megkérdezett 144 kamasz lány 76 százaléka kapott már kéretlen péniszfotót, és 70 százalékuktól kértek már viszonzásul meztelen képet. A Be Social „Magyar tinik a neten” című, szintén 2021-es kutatásában magyar területen is hasonló adatokkal találkoztak a kutatók.

A magyar serdülő lányok 56 százaléka volt már péniszfotó postázás (egyik) célállomása, és 51 százalékuktól kértek cserébe intim testrészekről készített fotót.

Megdöbbentő adat, hogy a kérésre a kamaszok 12 százaléka válaszküldeménnyel reagált, annak ellenére, hogy nem volt szó tartós kapcsolatról, a kérések szinte ismeretlen férfiaktól-fiúktól hangoztak el. A jelenség egyre inkább tért nyer, a célba juttatásoknak és a sikeres cserekéréseknek a száma évről-évre nő.

Kamaszaink nem tudnak nemet mondani, nem tudják, hogy nemet akarnak-e mondani, nem tudják, hogy hogyan kell nemet mondani.

Az online tér megfelelő távolságot biztosít az elkövetőknek, és ők többnyire úgy is élik meg, hogy ez a távolság felmenti őket. Mondhatnék távolság helyett arctalanságot is, de ez már valószínűleg élményeket hozna elő a nőolvasókból…


Mit fejeznek ki, mit képviselnek ezek a fotók?

Kifejezik azt, hogy valakinek joga van önmagát kérés nélkül megmutatni, rékényszeríteni magát egy másik emberre. Hasonló viselkedési és gondolkodási hiba ez, mint mikor kéretlenül olyan képességeket és produkciókat mutat meg valaki, amire nem jogosította fel a másik ember, vagy a közösség – ilyen például, aki társaságban hangosan énekel.

Ez a feljogosítottság-érzet nagyon veszélyessé tud válni, ha valaki személyiségvonást növeszt belőle, hiszen itt máris nagyon közel jutunk a nárcisztikus személyiségzavar alaptételéhez: nekem több szabad, mint másnak. Engem csak csodálni lehet!

Ha valaki egy pornókultúrában él, akkor abban fejlődnek ki a személyiségvonásai is. Ne engedjünk ennek teret, ne ez a világkép határozza meg a gyerekünk gondolkodását, és ne engedjük, hogy hasson rá!

Kifejez a kukiszelfi egy hamis elvárást is, amely arra vonatkozik, hogy a lányoknak a szexuális kihívásokra nyitottan, befogadóan kell reagálniuk, különben nem lesznek népszerűek.

Az élmény bizarr, zavaró és felzaklató akkor is, ha csak egyetlen pillantást vet a „tárgyra” valaki. Lehetséges, hogy az ösztönök szintjén csakugyan izgató a fotó, ám ez csak zavart okozhat bárki lelkében, aki nem abban az összefüggésben találkozik a képpel, melyben az elvárható volna, vagyis a kölcsönösen választott és egyenrangúként megélt intimitásban.

A dick pic nem egy magabiztos, pimasz és kópés húzás, hanem betörés a másik ember magánszférájába, az ego fenyegető uralmi parádéja.


Zéró tolerancia

A magyar jogszabályok zéró toleranciát hirdetnek a szexuális zaklatással szemben, és a kéretlen altesti fotók küldése nálunk zaklatásnak minősül. Ha kiskorú az áldozat és felnőtt az elkövető, az a szexuális zaklatás minősített esete.

A magyar törvények szerint bűncselekménynek számít minden kiskorúról készült meztelen fotó vagy videó megosztása, de még a tárolása is, tehát ha ilyet kap valaki, nem is őrizheti meg a telefonjában, még akkor sem, ha beleegyezéssel készült a felvétel.

A gyerekeknek tudniuk kell, hogy egy-egy ilyen kép elküldése későbbi bosszúpornó alapja lehet, vagy felkerülhet a kép más megosztó oldalakra, ahol további visszaélésekre nyújthat lehetőséget.


Hogyan védhetjük meg a gyerekünket?

Gyermekeink védelme az online világtól az utóbbi években szinte teljesíthetetlen küldetéssé vált, annyira nagy a nyomás rajtuk. Ami messziről szolid bevásárlólistának tűnik – kedves kis banán és barack emoji-k a messenger üzenetben –, az kamasznyelven valójában szexuális ajánlat. De még ha jól is mérjük fel, hogy mi történik kamaszaink virtuális tereiben, akkor sem könnyű a megvédésük.

A kéretlen péniszfotót küldő feljelentése a hosszabb időn keresztül tartó, rendszeres „küldemények” esetén lehet életszerű, ez sok próbálkozás után belefér a zaklatás fogalmába. Aki felveszi a kesztyűt és jogi lépéseket tesz, az számíthat rá, hogy a hatóság az egyszerűbb eseteket hárítja majd, esetleg életvezetési tanácsot nyújtanak, de nem indítanak eljárást. A kukiszelfik és maszturbáló videók ellen néha reménytelenül kilátástalannak tűnik a küzdelem.

A kamaszokat fenyegető veszélyek ellen az egyetlen fal, amit fel tudunk húzni, az a szülő gyermeke iránti szeretete és elfogadása, mellyel biztosítja számára, hogy minden esetben legyen hová fordulnia.

A kamaszkor nagyon nehéz a gyereknek és a szülőnek is, az egyetlen, amibe a gyerek és a szülő is kapaszkodni tud, az az egymással megélt bizalom. A serdülőnek tudnia kell, hogy a szülő mindig mellette fog állni, akármi történt is, és ha valami bajba került, nem hibáztatást fog kapni, hanem valódi segítséget.

Amit még lehet tenni: finom, de egyértelmű és határozott jelzést tenni a küldő felé, hogy a fiatalkorú nem találja ezt viccesnek, a zaklató fél hagyja abba a határátlépést, ennek nincs létjogosultsága. Ami ezután érkezik ugyanarról a címről, már zaklatás, ekkor már van lehetőség felhívni a figyelmet a jogkövetkezményekre. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy beszélgessünk a kamasz gyerekkel annyit, amennyit csak enged nekünk, és képviseljük a világról alkotott véleményünket akkor is, ha nem látunk rajta erre sok érdeklődést.

Véleményünket a saját mérlegén megméri majd, és ha nem találja túl könnyűnek, be fogja fogadni.

Érdemes együtt megnézni a Csapda a neten című dokumentumfilmet, és beszélgetni róla.

Olvasd el ezt is: Az interneten mindenki másnak mutatja magát, mint ami - zseniális videó a netes ismerkedés veszélyeiről

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja