SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan ne legyünk túl jó szülők

Kulcsár Krisztina [cikkei] - 2022-03-09
Mit is értünk a túl jó szülő fogalma alatt? Ez esetben a túl jó fej szülőt jelenti.
Anyaként nem kell és nem is lehet mindent tökéletesen csinálni, a legfontosabb, hogy a kisgyermek mindent megkapjon a fejlődéséhez és ahhoz, hogy a benne lévő lehetőségek kibontakozhassanak. Az "elég jó" azt jelenti, hogy nem baj, ha néha hibázik és ezeket a hibákat a legjobb tudása és a gyermek szükségletei szerint igyekszik korrigálni.

Milyen a túl jó fej szülő?

Arról elég sok fórumon és viszonylag sok szó esik, milyen kihívásokkal kell szembenéznie a kamaszoknak és a szüleiknek, arról viszont igen kevés, hogy milyen következményei lehetnek, ha valakinek túl jó fej szülei vannak. Olyanok, akik nem viszik túlzásba az aggódást, lazák, fiatalosak, és akikhez bármilyen kényes témában is lehet fordulni.

Ők azok a szülők, akikkel kevés a konfliktus, mert kevés a korlát és az elvárás. Megértőek és elfogadóak, megjelenésükben, ízlésükben, viselkedésükben nem térnek el kirívóan a kamasz gyermekeiktől. Mi lehet itt a buktató? Milyen előnyöket és hátrányokat rejthet mindez magában?


Laza szülő mellett nem tud lázadni a kamasz - és ez nem feltétlen jó

Minden kamasz jó fej szülőt szeretne magának, akivel kevés a megoldani való probléma, aki kevés korlátot állít és nem szab gátat a kamasz próbálkozásainak. Az ilyen felnőtt a barátok körében is nagy népszerűségnek örvend, és szívesen töltenek időt a társaságában. A jó fej szülő elfogadó, fiatalosan öltözködik, senkit nem kritizál - a gyereke mégsem elégedett. Azt szeretné, ha az ő anyukája is olyan lenne, mint a többi, úgy öltözködne és viselkedne. Ha a zenei ízlésük is hasonló, akkor a koncertekre járás is szervezést igényel, ne zavarják egymás köreit. Mindezek látszólag nem bírnak nagy jelentőséggel, a gyermeknek a családról való leválásában játszanak jelentős szerepet.

A kamaszkor az önállósodás az autonómiára való törekvés, a mélyebb önismeret, a függőség-függetlenség kettősségében kovácsolódik. Ebben az időszakban alakul ki az identitás, kiemelt a pszichoszexuális fejlődés, és ami nagy hangsúlyt kap mindezek mellett, az énazonosság kialakítása - ennek céljából újra kell strukturálni a tekintélyszemélyekkel való viszonyt. A kamasz számára fontossá válik, hogy ő maga és az értékrendje különbözzön a szülők által képviselt értékektől. Ez nem a családi normák megtagadását jelenti, hanem egy új egyensúlyt a kapott minták, követelmények és az önálló elképzelések között. Mindez, mint bármiféle új megszületése, konfliktusokkal, lázadással jár. A jó fej szülőkkel nem igazán van miért lázadni, ami ez esetben nem biztos, hogy előnyökkel jár.


A másik véglet sem szerencsés

A klasszikus, tekintélyelvű családokban élő kamasz számára a túl merev családi értékek okoznak gondot.

Itt sokat kell küzdeni a leválásért, nehéz új értékrendre szert tenni, mert az újításokat megtorlás követi.


Így nehezíti meg a kamasz életét a túl jó fej szülő

Ezzel szemben számos példa van arra, hogy a kamasznak határtalanok a lehetőségei, kevés tiltásba ütközik. Szüleivel baráti a viszonya és a kamasz lány az anyukája szekrényéből válogat trendi darabokat, mert egy méretet viselnek.

Ez látszólag nagyon kellemesnek látszik, de éppen a személyiségfejlődés szempontjából fontos ütközéseket lehetetleníti el. Nincs lázadás, nincs miért és nincs kinek ellentmondani. Ezzel a túl jó fej szülők a gyermekükkel kapcsolatosan túl nagy kontrolt gyakorolhatnak. A baráti viszonyra hivatkozva részt vehetnek a gyerekeik házibulijában, beülhetnek csacsogni, elmondhatják a véleményüket és ízlést diktálhatnak. Olyan dolgokba nyerhetnek bepillantást, ahová egyébként nem lenne jogosultságuk.

A szülőnek nem kell mindenről tudni és leginkább nem kell mindennel egyetérteni, amit a tini gyermeke gondol és tesz. Ha a szülő túlontúl rugalmas és elfogadó, a határok pedig gumiból vannak, nyilvánvaló, hogy ezt a lehetőséget a kamasz ki fogja használni.

Nem feltétlenül csak előnyökkel járó helyzet, hogy a szülők ezzel a hozzáállással népszerűségre tesznek szert a barátaik körében is. Ebből adódóan könnyedén alakulhat ki baráti társaság akár még zárkózottabb kamasz estén is, ezzel a népszerűség hamis illúzióját keltve.


A szülő számára sem egyszerű ez a helyzet

A tinédzser szemszögéből ez a szülői közeledés tolakodó lehet, amit rivalizációként élhet meg, ami konfliktusokhoz vezethet, bár nem ott, ahol hasznos lenne. A szülők szemszögéből nézve az esetet, az ő dolguk sem könnyű. Nehéz felvenni a klasszikus szerepeket, miközben a családok hierarchikus jellege megszűnt létezni. Hiányoznak a hagyományos rítusok és megkérdőjeleződtek a korábbi minták. A szülő felé mindenhonnan árad, hogy maradjon fiatal, különben ódivatúvá válik.  

A mostani magyar tinédzserek szülei a gyermek- és a kamaszkorukat a szocializmusban töltötték, és a rendszerváltás idejére esett a családalapítás, illetve az önálló életkezdés szakasza. A kihívások, a minták és a lehetőségek is mások, mint amiben felnőttek és szocializálódtak, ami nem könnyíti meg a megfelelést az élet minden területén - amelybe az elég jó szülővé válás is beletartozik. Mint sok minden másban, itt is arany középút teremti a legtöbbet.

Nyitókép: depositphotos

Kulcsár Krisztina


Kulcsár Krisztina
Családi vállalkozások szakértője, mediátor, mentor, coach, tréner

Elérhetőségeim:
Cím: Budapest, I. Csalogány u. 55. és Tata
Telefon: 06-20/662-45-69
E-mail: christina.kulcsar@gmail.com
Honlap: www.kulcsarkrisztina.hu,
www.soultherapy.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja