SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tegyünk, ha alkoholt szeretne inni kamasz gyermekünk?

Tóth Nikolett [cikkei] - 2023-10-31
Sebestyén Balázs a rádióban arról beszélt nemrég, hogy megdöbbenve hallgatta, hogy a mai fiatalok már 13-14 évesen masszívan isznak. Mi állhat ennek a hátterében, mikortól engedje meg a szülő a gyermekének, hogy alkoholt igyon, egyáltalán hogy lehet ezt szabályozni? Szakértővel beszélgettünk a témáról.

"Sokszor a szülő maga kínálja meg először a gyerekét"

Nemrég arról írtunk, hogy Sebestyén Balázs a Balázsék című rádióműsor egyik adásában a fiatalok alkoholfogyasztásáról beszélt. Megdöbbenve hallgatta az osztályfőnököt, aki elmondta, hogy az az osztály, ahova Balázs fia is jár, nem iszik annyi alkoholt, mint a kortársaik. 

"Ezek szerint ez egy általános probléma lehet, hogy 13-14 évesen masszívan isznak a gyerekek családi körben, bulikban. 13-14 évesen?! 

Szakértőnk, Jánosi Valéria, válási és kamasz mediátor, mentálhigiéniás szakember a liberális nevelésben látja a jelenség okát.

Szerinte a mai szülők megengedőbbek: attól tartanak, hogy elveszítik a gyermekük szeretetét, ezért nem állítanak fel olyan szigorú határokat. 

"Azt gondolják, hogy úgyis ki fogják próbálni, ezért aztán sokszor inkább a szülő maga kínálja meg először a gyerekét alkohollal" - fogalmaz a szakember. 
 

Minél később próbálják ki, annál kisebb a valószínűsége a későbbi alkoholproblémáknak

Szajli Claudia pszichológus azt mondja, a kutatások szerint azok a tinédzserek, akik fiatalabb korukban itták meg az első italt, szignifikánsan nagyobb kockázatnak voltak kitéve a mértéktelen alkoholfogyasztás tekintetében. Ellenben azoknál a fiataloknál, akiknek szülei szigorúbb alkoholfogyasztási szabályokat írnak elő, kisebb valószínűséggel alakulnak ki alkoholproblémák.

A kutatások arra is felhívják a figyelmet, hogy akik fiatalabb korukban kezdenek el alkoholt fogyasztani, azoknál az agy figyelemért felelős területei elváltozást mutatnak, ez pedig gyengébb iskolai teljesítményt is hozhat magával.

A pszichológus szerint szülőként abban tudjuk támogatni gyermekünket, hogy olyan emberré váljon, aki helyes értékekkel és jó ítélőképességgel rendelkezik, ahelyett, hogy irányítanánk őt.

Ebben egyrészt a példamutatás fontos, hiszen így tudunk hitelesek maradni gyermekünk szemében. Másrészt a rendszeres beszélgetés, ahol ítélkezés nélkül, nyíltan, tényekre alapozva beszélünk az alkohollal kapcsolatos gondolatokról.

"Érdemes kérdéseket feltenni, ami segít gyermekünknek átgondolni, mi a fontos számára, és ki szeretne lenni (pl.: szerinte miért 18 év a korhatár a legális alkoholfogyasztásra, szerinte mikor állnak készen az emberek az alkoholfogyasztásra, vagy miért próbálják ki a fiatalok az alkoholt, mit tehet az iváson kívül, ha ideges egy buliban stb.?).

A szigorú tiltás a "tiltott gyümölcs" vonzerejét hozhatja magával, ezért fontos, hogy életkorhoz illeszkedően elmagyarázzunk, miért nem szeretnénk, hogy alkoholt fogyasszon gyermekünk (pl.: "18 évesen csak rajtad múlik, hogy iszol-e, viszont jelenleg az én dolgom, hogy segítsek az egészséged megőrzésében" - "Az alkoholfogyasztás törvénybe ütközik és egészségtelen. Azt akarom, hogy vigyázz magadra, hogy a lehető legjobb életed legyen most és a jövőben is”)." - mondja a szakember. 

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja