Digitális Maugli elhárítás
Mivel a fiatalabb nemzedék gyakran vonzódik a digitális világ felé és általában ügyesebben is mozog benne, így amíg az idősebb generáció a technológia világában fokozatosan lemarad, addig a fiatalabb nemzedék pedig egyre inkább magára marad ebben a világban.
Ebben, ennek a szabályai szerint nevelkedik fel, mint egy generációnyi Digitális Maugli. Szülők, s tanárok ezrei érzik, hogy egyre kevésbé értik a fiatalokat, amikor erről beszélnek, aggódva nézik, hogy miként fordulnak egyre inkább el tőlük - a net, a kütyük, a virtuális terek felé.
A serdülés persze alapból járhat némi átmeneti elfordulással a felnőttektől, de nem mindegy, hogy ez hogyan történik. Az internet ugyanis teljes értékű felnőttnek tekinti a 15, 10, de akár 5 éves gyereket is, attól a pillanattól, ahogy egyedül lép be ebbe a világba (például megkapja a saját okostelefonját). A pornográfia, szexting, szexuális ragadozók, interneten portyázó bűnözők, trollok, és cyberbullying csupán néhány a virtualitás dzsungelében őshonos lények és jelenségek közül.
(Kapcsolódó cikkünk: Nagy üzlet a fiatalok online szexuális zaklatása - kisfilm a zsarolásról, amit minden kamasznak látnia kellene)
A témával kapcsolatban hallható információk zöme felszínes, téves, vagy elfogult. Az esetek túlnyomó részében vagy elítéli, mondhatni démonizálja a technológiát, kütyüket, videojátékokat, stb., vagy annak kizárólag pozitív aspektusait emeli ki, így sok a tévedés, félreértés, előítélet, és a struccpolitika a témával kapcsolatban. A gyakorlatban pedig sokan vannak azok a felnőttek, szülők, tanárok, akik szeretnék megóvni a fiatalokat mindettől, de hacsak nem költöznek ki egy hegyi barlangba, nem tudják távol tartani őket a technológiától.
Ha valóban szeretnék megóvni a fiatalokat a veszélyektől, fel kell készíteni őket az internet dzsungelére. Át kell hidalni a generációs szakadékot, és bizony beszélgetni kell velük ezekről a dolgokról. Ehhez persze tisztába kell lennünk az ott található veszélyekkel és lehetőségekkel, jó tudni, hol a határ, és persze nem árt tudni, hogy mi fán terem a Youtube, Snapchat, az Instagram, esetleg a Minecraft, GTA vagy World of warcraft, hogy mi a trollkodás, sexting vagy cyberbullying, hogy csak néhányat említsünk.
Ha valaki szeretne egy gyorstalpaló kézikönyvet ehhez a világhoz, ajánlom figyelmébe az alábbi linket: ez egy generációs szakadékot áthidaló útmutató, térkép a virtualitás dzsungeléhez. Több, mint 10 évnyi kutatási, szakmai és személyes tapasztalatokon alapuló, válogatott információk, és hasznos tanácsok gyűjteménye.
https://webuni.hu/kepzes/virtualpszichologia-amit-mindenkinek-tudnia-kell/ertekeles
Tanévkezdő ajándékként a Családinet olvasói most egy hónapig az alábbi kuponnal kedvezményesen, 40%-al olcsóbban vehetik igénybe ezt a lehetőséget.
Kuponkód: CSALAD
Fotó: PourquoiPas / pixabay
Digi pszichológus, digitális nevelés szakértő
Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/643-40-80
E-mail: tothdaniel01@gmail.com
Honlap: https://pszichologuspasi.hu/
YouTube csatorna: https://www.youtube.com/channel/UCIZ13RDvj3PFpeOYgM99trQ
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: