Digitális Maugli elhárítás
Mivel a fiatalabb nemzedék gyakran vonzódik a digitális világ felé és általában ügyesebben is mozog benne, így amíg az idősebb generáció a technológia világában fokozatosan lemarad, addig a fiatalabb nemzedék pedig egyre inkább magára marad ebben a világban.
Ebben, ennek a szabályai szerint nevelkedik fel, mint egy generációnyi Digitális Maugli. Szülők, s tanárok ezrei érzik, hogy egyre kevésbé értik a fiatalokat, amikor erről beszélnek, aggódva nézik, hogy miként fordulnak egyre inkább el tőlük - a net, a kütyük, a virtuális terek felé.
A serdülés persze alapból járhat némi átmeneti elfordulással a felnőttektől, de nem mindegy, hogy ez hogyan történik. Az internet ugyanis teljes értékű felnőttnek tekinti a 15, 10, de akár 5 éves gyereket is, attól a pillanattól, ahogy egyedül lép be ebbe a világba (például megkapja a saját okostelefonját). A pornográfia, szexting, szexuális ragadozók, interneten portyázó bűnözők, trollok, és cyberbullying csupán néhány a virtualitás dzsungelében őshonos lények és jelenségek közül.
(Kapcsolódó cikkünk: Nagy üzlet a fiatalok online szexuális zaklatása - kisfilm a zsarolásról, amit minden kamasznak látnia kellene)
A témával kapcsolatban hallható információk zöme felszínes, téves, vagy elfogult. Az esetek túlnyomó részében vagy elítéli, mondhatni démonizálja a technológiát, kütyüket, videojátékokat, stb., vagy annak kizárólag pozitív aspektusait emeli ki, így sok a tévedés, félreértés, előítélet, és a struccpolitika a témával kapcsolatban. A gyakorlatban pedig sokan vannak azok a felnőttek, szülők, tanárok, akik szeretnék megóvni a fiatalokat mindettől, de hacsak nem költöznek ki egy hegyi barlangba, nem tudják távol tartani őket a technológiától.
Ha valóban szeretnék megóvni a fiatalokat a veszélyektől, fel kell készíteni őket az internet dzsungelére. Át kell hidalni a generációs szakadékot, és bizony beszélgetni kell velük ezekről a dolgokról. Ehhez persze tisztába kell lennünk az ott található veszélyekkel és lehetőségekkel, jó tudni, hol a határ, és persze nem árt tudni, hogy mi fán terem a Youtube, Snapchat, az Instagram, esetleg a Minecraft, GTA vagy World of warcraft, hogy mi a trollkodás, sexting vagy cyberbullying, hogy csak néhányat említsünk.
Ha valaki szeretne egy gyorstalpaló kézikönyvet ehhez a világhoz, ajánlom figyelmébe az alábbi linket: ez egy generációs szakadékot áthidaló útmutató, térkép a virtualitás dzsungeléhez. Több, mint 10 évnyi kutatási, szakmai és személyes tapasztalatokon alapuló, válogatott információk, és hasznos tanácsok gyűjteménye.
https://webuni.hu/kepzes/virtualpszichologia-amit-mindenkinek-tudnia-kell/ertekeles
Tanévkezdő ajándékként a Családinet olvasói most egy hónapig az alábbi kuponnal kedvezményesen, 40%-al olcsóbban vehetik igénybe ezt a lehetőséget.
Kuponkód: CSALAD
Fotó: PourquoiPas / pixabay
Digi pszichológus, digitális nevelés szakértő
Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/643-40-80
E-mail: tothdaniel01@gmail.com
Honlap: https://pszichologuspasi.hu/
YouTube csatorna: https://www.youtube.com/channel/UCIZ13RDvj3PFpeOYgM99trQ
Közösségi hozzászólások: