SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

9 tipp egy lázadó kamasz neveléséhez

Teszáry Nikolett [cikkei] - 2016-06-26
Kamaszokat nevelni roppant nehéz feladat, talán ilyenkor nyomja a legnagyobb felelősség a szülők vállát. Nincs bevált recept arra, hogyan kezeljük a tizenéveseket. Van azonban néhány általános irányelv, amit figyelembe véve könnyebben szót értesz majd lázongó csemetéddel.

1. Kérdezz!

Ha nem akarsz lemaradni, jobb, ha kérdezel és a válaszra is figyelsz, mert 10 kamaszt nevelő szülőből 11 alátámasztja, hogy a tinik nem beszélnek. Maguktól főleg nem, de sokszor az is kevés, ha kérdezel. Beszélgess vele, közben te is mesélj, hátha észrevétlenül megnyílik ő is. Légy óvatos, különben nyaggatásnak veszi a puhatolózást és még jobban bezárkózik. Ha úgy látod, nem működik a dolog, később próbálkozz másképp, más témából indítva a csevejt, de semmiképp ne légy erőszakos. A kommunikáció hiányát azonban ne vedd félvállról, fontos, hogy képben legyél.
 

2. Több hallgatás, kevesebb beszéd!

„Nem is figyelsz rám!”, vagy ”Téged nem is érdekel, mi van velem!”. Ismerős mondatok? Akkor te is beleestél a csapdába, amit sok más szülőnek sem sikerül elkerülni. Sokat papolsz. Persze, mint mindenkit, a jó szándék vezérel, hogy tanítsd, óvd és vezesd a gyermeked. Vannak azonban pillanatok, mikor jobb hallgatni és fülelni, még akkor is, ha a kedvenc bandájának feloszlását ecseteli hosszú percek (órák?) óta. Egyrészt elcsíphetsz olyan infót, ami véletlenül csúszik ki a száján, de ami ennél is fontosabb, hogy ezzel azt fejezed ki: fontos vagy nekem és érdekel, amit mondasz!
 

3. Közös programok, családi hagyományok

Ha nincs olyan közös időtöltés, amit gyakran és szívesen űztök ketten, sürgősen alakítsatok ki egyet. Mindegy, hogy kirándulás, „sorozatleső kedd”, olvasó délután, vagy falmászás: a lényeg, hogy mindketten élvezzétek és várjátok ezeket az alkalmakat. Ha egyikőtök akár csak egy kicsit is úgy érzi, hogy szívességet tesz a másiknak a jelenlétével, akkor nem a megfelelő programot választottátok. Ha elsőre nem sikerül jól dönteni, ne csüggedjetek, rengeteg lehetőség van - némelyikről lehet, hogy ti magatok sem gondoljátok majd, mennyire élvezni fogjátok.
 

4. Mindkét szülővel jó viszony

Fontos, hogy ne csak veled, de az édesapjával is jó kapcsolatot ápoljon a gyerek – még akkor is, ha ti ketten esetleg különváltan éltek, ne adj’isten haragban vagytok. Ilyenkor az ő egészséges fejlődését kell szem előtt tartanotok és egy gyerek felnőtté neveléséhez bizony két emberre van szükség. Normális házasságban ez jóval könnyebb, de ott is oda kell figyelnetek, hogy mindketten elegendő időt tudjatok a gyerekre fordítani. Ha már nem éltek együtt, vagy gondjaitok vannak, mindenképpen figyeljetek oda, hogy kamaszotok ne legyen a szócsövetek, nem használhatjátok fel a saját céljaitok elérésére. A válás neki is nehéz, anélkül is, hogy plusz terheket rónátok rá.
 

5. Egyezzetek meg!

Bármilyen vita, egyet nem értés esetében törekedjetek a kompromisszumra. Valószínűleg mindenkinek más a véleménye például arról, hogy mennyi időt tölthet a gyerek házon kívül a barátaival. Az apja megkérdezi majd, minek egyáltalán elmenni, kis lázadód azt kérdi majd, minek egyáltalán hazajönni? Hogy a hosszú távú súrlódásokat elkerüljétek, a legjobb ha „senkinek sincs igaza”, azaz olyan megoldást választotok, amiben mindenki érdekelt egy kicsit, amit közösen alkottok meg. A részrehajlás így kizárt és mindenki elégedett lehet.
 

6. A bizalom mindennél fontosabb

Segíts gyermekednek megismerni, megérteni a bizalom természetét. Rá kell jönnie, hogy ez nem olyasmi, ami jár, hanem rá kell szolgálni. Az elveszett bizalmat pedig szinte lehetetlen visszakapni. Ha ezt idejekorán megtanulja, másképp kezeli majd a tiédet, s ő sem ajándékoz meg a sajátjával olyanokat, akik érdemtelenek rá.
 

7. Ne vetíts ki nem létező érzelmeket!

Semmiképp ne tekintsd személyeskedésnek gyermeked viselkedését. Végy néhány mély levegőt és gondold át a helyzetet, képzeld magad a gyerek helyébe, mielőtt döntenél. Vajon miért olyan ingerült, hogy rád vágta az ajtót? Nyilván oka van, hiszen te, tegnap is te voltál és akkor mégis sikerült normálisan hazajönnie. Nem árt az sem, ha a saját érzéseiddel is tisztában vagy. A saját dühödet vagy fájdalmadat neked sem szabad kivetítened. Nem azért undok, mert büntet, amiért elhagytad az apját. Ha belegondolsz, hogy mi és miért történt, higgadtabb leszel, könnyebben meg fogod oldani a gondokat.
 

8. Mutass példát

Légy Te magad követendő példa gyermeked számára, vagy keress számára másik példaképet. Be nem ismernék, de a kamaszok a kicsinyekhez hasonlóan az utánzás elvén működnek. Ügyelj arra, hogy olyan emberek vegyék körül, akiket érdemes követni, viselkedésüket, jellemüket gyermeked bátran másolhatja, mert előnyére válik. A negatív példákat persze nem tudod kiküszöbölni, de jobbak a gyerek esélyei egy megfelelő szerepmodellre, ha nem csupa renitens veszi körül.
 

9. Ne félj segítséget kérni!

Ha végképp elakadsz, vagy úgy érzed, a mindennapi apróságoktól nehezebb, nagyobb válsággal kerültetek szembe, mindenképp kérj segítséget mindkettőtök számára. Egy pszichológus, terapeuta sokat segíthet, mind az aktuális probléma, mind a kapcsolatotokat terhelő bajok megoldásában. Ők arra vannak kiképezve, hogy segítsék a kommunikációt és a harmonikus viszony kialakítását. Még ha nem is tudja egy mozdulattal megszűntetni a gondotokat (nehéz pl. semmissé tenni egy folyamatban lévő válást), de egy szakember segít abban, hogy más szemszögből lássátok a dolgokat, és együttműködve, egy csapatként szálljatok szembe a problémákkal.

Egy kamasz nevelésében mindenképpen vannak nehéz napok. Komplikált élethelyzetekben pláne, hiszen roppant találékonyak, ha a kiskapuk kereséséről van szó. Lesznek pillanatok, amikor legszívesebben lekevernél neki egy nagyot és hagynád a csudába a nevelősdit. De ha mindig törekszel nyugodtnak maradni és szeretettel, empátiával fordulsz a gyermeked felé, még súlyosabb problémák közepette is boldogulni fogtok.

Fotó: HighwayStarz/BIGSTOCK

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja