SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Kamaszok bőrápolása

Nagy Judit [cikkei] - 2016-06-14
A tinik bőrápolása egyre nagyobb kihívást jelent, mert egyre korábban jelennek meg a gyerekek bőrén a mitesszerek, és pattanások. Nem ritka, hogy 8-10 évesen már egy-egy fekete mitesszer megjelenik az orron, 11-12 éves kortól pedig már egy-két, vagy akár több gyulladt pattanás is.

Ha megjelennek az első bőrelváltozások, el kell kezdeni a megfelelő otthoni ápolást. Ekkor még nem kell drasztikus szerekre gondolni, cél a bőr természetes védőrétegének visszaállítása a 5.5 pH értékre. 

Tinédzser korban komoly hormonváltozások kezdődnek, amely kihat a faggyúmirigyek fokozott működésére. A túlzott faggyútermelés felborítja a bőr természetes védőrétegét, így a kórokozók könnyebben jutnak be a bőrbe.

Az, hogy kinek mennyire lesz zsíros a bőre genetikai hajlam is, de szinte mindenkit érintenek a “T” zónában (homlok, orr, áll) megjelenő mitesszerek, pattanások. Ezen kívül még a hát felső egyharmada tekinthető tipikusan olajosabb területnek.

 

Tinédzserek otthoni bőrápolása

Átlagosan 13-14 éves kortól elkezdenek tombolni a hormonok. Az összetettebb biokémiai folyamatok miatt rendszeres arcápolási rutint kell kialakítani, hogy csökkentsük a bőr kellemetlen komfortérzetét, és a pattanások kialakulását.

Napi arcápolási rutin:
 

  • tisztítás: bőrtípusnak megfelelő arctisztítóval
  • tonizálás: a bőrtípusnak megfelelő tonikkal (a bőr 5.5 pH érték visszaállítása)
  • krémezés: faggyúmirigy működést szabályozó és összetevőkkel

Heti 1-2 alkalommal bőrradír, utána tonik, és krém.

A gyulladt, pattanásos bőrt heti 1-2  alkalommal (ha nagyon pattanásos akár napi szinten) ki lehet egészíteni gyulladáscsökkentő pakolással. Ilyen esetben fontos, hogy a napi krém is tartalmazzon gyulladáscsökkentő hatóanyagokat. 

A fénylő, zsíros bőr otthoni kezelésénél legtöbbször a bőr szárítása van köztudatban. A zsíros bőr már száraz, mert nem tud feljönni a víz. Nem szárítani kell, hanem a faggyúmirigyek működését kell csökkenteni, és megfelelően hidratálni, hogy a bőr természetes bőrfelszíni emulziója egyensúlyba kerüljön.

Az otthoni termékek megválasztásánál törekedjünk a természetes összetevőkre, és arra, hogy a bőrtípusnak megfelelő hatóanyagokat tartalmazzanak. 
 

Alapozók használata

A pattanások takarására sokan alapozót használnak. Olyan alapozót kell választani, amely természetes összetevőket tartalmaz, és kifejezetten zsíros bőrre fejlesztették ki. A rossz minőségű alapozó felgyorsíthatja a gyulladásos folyamatokat.

Az esztétikailag is zavaró mitesszereken és pattanásokon az otthoni nyomkodással sokat lehet rontani.

A pattanások a kötőszövetig lenyúló gyulladásos folyamatok. Ha nem megfelelően kezelik, a gyulladás roncsolja a kötőszöveti részt, és nagy esély van rá, hogy hegesen gyógyul, ami maradandó esztétikai elváltozást okoz.

 

Tini kezelés? Mit tehet a kozmetikus?

Többször tapasztalom, hogy a szülők tini kezelést keresnek. Szerintem nincs külön tini kezelés, csak bőrprobléma, és azt a legjobb hatóanyagokkal kell kezelni minden korban.

A leggyakoribb kozmetikai kezelés a mélytisztítás. Azok bőrét lehet így kezelni, akiknek mitesszerei vannak, és néhány, nem csomós gyulladt pattanásuk. Olyan hatóanyagokat kell a kozmetikusnak alkalmaznia a kezelésekben, amelyek szabályozzák a faggyúmirigyek működését, csökkentik a gyulladásos folyamatokat, és megfelelően hidratálják a bőrt. A legtöbb tininek ez a kezelés elegendő a megfelelő otthoni ápolás mellett. 

Ha több pattanás van a bőrön, és csomós pattanás is megjelent, nem szabad, sőt tilos nyomkodni, mert a kötőszövetbe lenyúló gyulladásos folyamatokat csak fokozza. Ebben az esetben a szalicilsavas kémiai peelingek javasoltak.


fotó: commons.wikimedia.org

A szalicilsavas hámlasztások komoly szaktudást igényelnek, mindenképp győződjünk meg róla, hogy kellő tudással rendelkezik-e a szakember. Érdemes peeling szakembereket felkeresni, akik folyamatosan képzéseken vesznek részt.
 

Mikor kell a bőrgyógyász?

Ha összefüggő, csomós pattanások vannak a bőrön, mindenképp orvoshoz kell fordulni. Orvosi vizsgálat alapján lehet eldönteni, hogy hormonális, vagy bakteriális fertőzés áll-e a bőr gyulladásos folyamata mögött.

Ha komolyabb aknés problémával kerestek fel kozmetikust, győződjetek meg arról, hogy kellő tapasztalattal rendelkezik-e. Kozmetikusnak nem lehet minden típusú aknét kezelnie, fontos hogy felismerje hol a határ a kozmetikai és orvosi kezelések között!

Ha kérdésed van, az alábbi elérhetőségeken vagyok megtalálható:

Indexkép: Caitlin Regan/flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók a Semmelweis Egyetem szakértője szerint

Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja