SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fessünk, fessünk valamit! Elmondjuk, hogyan és mivel

Családinet [cikkei] - 2019-09-30
Ahogy beköszöntenek az esős, hűvös őszi délutánok és hétvégék, egyre több benti játékötletre van szükségünk, hogy a csemetéket legyen mivel lefoglalni. A festés remek időtöltés lehet, ha figyelünk arra, hogy a gyermek életkorának megfelelő eszközöket válasszunk az alkotáshoz. Ebben segít Licsár Szilvia pedagógus, a Játékliget szakértője.


Már az egyévesek is festenek

Ki ne látott volna már kisgyermeket, aki a nagy gonddal elkészített főzeléket apró ujjaival maszatolja az etetőszék tálcáján vagy az étkező asztalon? Az első születésnapra készített torta is gyakran válik kreatív foglalkozás eszközévé, így érdemes már ettől az életkortól kezdődően bátorítani az alkotásra.

„Kisebb gyerekeknél is fontos, hogy kezdjék el gyakorolni a festést. Náluk az eszközhasználat még nem fejlődött ki, így számukra a legjobb választás az ujjfesték. Segítségével szabadon rajzolhat, nincs kontroll, nem szab határt neki semmilyen eszközhasználat. Nincs kudarcélmény, hogy nem tudja jól fogni az ecsetet, csak belemártja a kezét a festékbe, és már tapogathat is a papíron a lágy, krémes ujjfestékkel.”

A festés szenzoros élmény. Segítségével a gyermek megtapasztalja, hogy milyen érzés megérinteni a papírt ujjfestéssel, vagy milyen érzés mozgatni az ujjait a papíron. Az ilyen érzékszervi tapasztalatok fontosak, mert segítenek a gyermeknek felfedezni és megérteni a körülötte lévő világot.
 

Hagyjuk kibontakozni

A festéshez sokszor nekünk szülőként nincs igazán kedvünk, mert maszatos lesz a gyerek, az asztal, a padló és nagyjából minden, amihez a gyerek hozzáér. A kreatív foglalkozások levezénylése valóban odafigyelést és türelmet igényel – szeretnénk, ha csemeténk is jól szórakozna, és a lakást sem kellene hosszasan takarítani egy-egy festős foglalkozás után.

Jó, ha van egy erre a célra kialakított kis asztal, amit a kreatív foglalkozásokra tartunk fenn. Ideális esetben könnyen takarítható, nincs alatta szőnyeg és nincs a falhoz tolva. Ha nincs helyünk egy ilyen külön kis sarkot kialakítani a lakásban, akkor a legjobb, ha hagyjuk a földön kibontakozni a gyereket. Egy nagyobb méretű, akár használt viaszosvászon terítő, vagy csomagolópapírokkal borított terület is tökéletesen megfelel az alkotáshoz. Sőt, a gyerekek rendszerint méginkább élvezik, mert nagyobb papíron tudnak alkotni, hatalmas a felület, nincsenek korlátok. Mi pedig a festés végeztével csak összeszedjük a terítőt vagy a papírokat és kész.

„Fontos, hogy jó minőségű, bőrgyógyászok által tesztelt – így nem kell félni a bőrkiütésektől sem – ujjfestéket válasszunk, ezek már egyéves kortól használhatók. Érdemes még arra figyelni, hogy olyan festéket válasszunk, ami a ruhákból kimosható. Így, ha a festék mégis véletlenül a ruhára vagy a kanapéra kerülne, könnyen el tudjuk távolítani a foltot.”
 

Ecsetet a kézbe!

3-4 éves kor körül már fejlett annyira a gyermekek kézkontrollja, hogy ügyesebben tudják használni az ecsetet. Az ujjfestékek mellett próbálkozhatunk már vízfestékkel, temperával is.

„Az ecsettel való aprólékos munka remek gyakorlás a kézizmok számára, így nagy szerepe van az íráshoz is nélkülözhetetlen finommotorikus képességek fejlesztésében. A festés során fejlődik a szem-kéz koordináció is. A nagy papírlapokon vagy a festőállványon végzett munka pedig elősegíti a motoros készségek fejlődését is.”

Mit fessünk?

  • Kisebbekkel közösen, kézlenyomatokkal akár az egész család készíthet egy szuper fát, falevelekkel, talplenyomattal pillangókat varázsolhatunk elő a lapra, vagy egy teljes vízalatti világot is festhetünk kéz - és láblenyomatokkal.
  • A nagy őszi kedvenc a falevelek megfestése, aminek szintén csak a képzeletünk szabhat határt! Akár koszorút is készíthetünk az ajtóra vagy az ablakba, de lehet az asztalra egy szép asztali dísz is. Felfűzhetjük és girlandot is készíthetünk gyermekünkkel a festett színes levelekből.


Oldja a stresszt és szóra bír

„Mi volt ma az oviban? Semmi.” Ha ismerős a helyzet, akkor jó, ha tudjuk, hogy nem reménytelen. A festés lehet az eszköz, ami szóra bírja a gyermeket, ami segíteni fog nekünk abban, hogy megtudjuk, mi történt vele az óvodában. Ha hazaérkeztünk, kérdezés helyett, kérjük meg, hogy fesse le nekünk a mai napját. Mi volt ma a legjobb dolog, ami történ veled, amire emlékszel, a játék, amivel játszottál, az ebéd, stb. Ha elkészült, hagyjuk, hogy meséljen a rajzról, vagy kérjük meg, hogy mondja el, mit látunk. Innen rendszerint már maguktól is sokat mesélnek.

„A gyerekek a festés segítségével sok mindent el tudnak mesélni, ki tudják fejezni az érzelmeiket is. Így nem csak mi tudjuk könnyebben megismerni és megérteni őket, de ők is saját magukat. A festés ugyanis segít enyhíteni a stresszt is. Segítségével ki tudják adni magukból a napközbeni eseményeket, amik akár azért mert nagyon jók, vagy épp nagyon kellemetlenek voltak, de mindenképp felfokozott érzelmeket váltottak ki belőlük.”

Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: www.jatekliget.hu
Kép: Iwona_Olczyk / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja