SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az ének-zene ereje

Szenczi Csabáné [cikkei] - 2016-11-24
Az ének-zene tevékenység mindig a szívem csücske volt. 6 évvel ezelőtt részt vettem egy pályázat keretében megszervezett továbbképzésen, ahol a tehetséggondozás előtérbe helyezéséről, fontosságáról tanultunk. Ez idő alatt sok új ötletet kaptam, amiket meg is valósítottam és tovább is fejlesztettem a gyermekek segítségével.

Az ének-zene ereje

Abban a szegedi óvodában, ahol dolgozom, családias hangulatban telnek a napok. Az ének-zene tevékenység mindig a szívem csücske volt.  6 évvel ezelőtt részt vettem egy pályázat keretében megszervezett továbbképzésen, ahol a tehetséggondozás előtérbe helyezéséről, fontosságáról tanultunk. Ez idő alatt sok új ötletet kaptam, amiket meg is valósítottam és tovább is fejlesztettem a gyermekek segítségével.

Az ének-zene nem csak fejlesztés, hanem feszültséglevezetés is. A mindennapjaink egyik fő eleme az ének. Nagyon szeretem alkalmazni különböző formában.
Ha kötetlen formában kezdeményezem az ének-zene tevékenységet, a gyermekek 95%-a hívás nélkül örömmel vesz részt benne. Nálam az ének jelen van a beszoktatás pillanatától a ballagásig. A hallás fejlesztése nagyon fontos feladat, hiszen az írás-olvasás megtanulásánál nélkülözhetetlen, hogy a gyerekek pontosan hallják azt a bizonyos hangot, amit majd egy-egy betű jelölni fog. Igaz, a hangszerekkel nem a beszédhangokat hallják, de itt is a fülük “dolgozik”.
A ritmushangszerek nagy segítséget adnak a ritmusérzék fejlesztéséhez. Ez szorosan összekapcsolódik a mozgással is, a csörgő rázogatása, vagy dobolás közben a gyerekek ösztönösen bólogatnak, vagy rugóznak a térdükkel. Ez a játék segít nekik a mozgásukat összhangba hozni az egyenletes lüktetéssel, amit nekik még nem is olyan könnyű kontrollálni.

Reggel már énekelve köszöntjük a kedvetlenebbül érkező pajtást, de a vidáman belépő gyermeket is dalolva ölelem magamhoz. Ha várakozni kell (pl.: Mosdónál, öltözésnél, ágyazásnál...) gyorsan egy énekkel, mondókával ütjük el az időt.
A legtöbb esetben mozgással kísérjük az énekeket, mondókákat, mert tapasztalatom szerint sokkal gyorsabban memorizálják a szöveget is. A hangszerek nagyon vonzóak a gyermekek számára. Van egy nagy zenedobozom, ami tele van hangszerekkel. Van benne kasztanyetta, különböző méretű dob, triangulum, csengő, csörgő, rumbatök, stb., de mindig gondot jelentett, hogy a gyermekek saját hangszert szerettek volna.

Mindennel játszhatnak, kipróbálhatják, egyedül a furulya tabu (higiéniás okokból). Azon töprengtem, hogyan tudnám orvosolni a problémát. Szerencsés helyzetben vagyok, mert egy kedves ismerősöm, aki már nyugdíjas, de pedagógusként tevékenykedett évtizedeken keresztül, rendszeresen elhalmoz mindenféle „kinccsel”.
Így hozzá jutottam rengeteg papírhengerhez, amiből sok-sok fantasztikus dolgot készítettünk már a gyerekekkel. Az ötlet véletlenül jutott eszembe egy kép láttán, hogy készíthetünk furulyát magunknak. Több napon keresztül barkácsoltunk, mindenki a saját furulyáját varázsolta és türelmetlenül várták a nagy napot, amikor végre kipróbálhatják. Az elkészült remek műveknek nagy sikere volt.
Ekkor döbbentem rá, hogy egy egész zenekart is megvalósíthatunk magunknak. Keresés után hamar találtam mintákat és elkészítettük a mi nagybőgőnket, gitárunkat és mindent újrahasznosított papírdobozokból. Most már csak idő kérdése, hogy fergeteges koncerteket adjunk.

A legfontosabb, hogy ezeket, az eszközöket otthon is el lehet készíteni. A család számára kellemes időtöltés lehet, aminek az eredménye hihetetlen. Ki kell próbálni mindenkinek!

Az előző csoportommal is megalkottuk a mi hangszereinket és csodálatos volt, amikor jöttek a szülők és segítséget, véleményt kérte, majd büszkén mutatták a saját alkotásaikat.

Nagyon sokat foglalkoztunk a gyermekekkel a hangszerek világával. Nem csak a formájukról ismerték meg a hangszereket, hanem hallás után látatlanul is be tudták azonosítani mit hallanak. (CD-re felvettem sok-sok hangszert használat közben.)
Ezt tovább fokoztuk és Puzzle-t készítettem nekik a hangszerek képeivel. A nagy siker után elkezdtünk „zeneháborút” játszani. Ez a játék a számháború mintájára készült, csak számok helyett hangszereket kellett felismerni és bekiabálni. Nagyon lelkesen tanultak, aminek meglett az eredménye.

A legnagyobb dicséret az volt, amikor az elballagott gyermekek visszajöttek és elmesélték a sikereiket az iskolában. Most 6. osztályba járnak azok, akikkel először játszottam ilyen játékokat és lelkesen mesélték, hogy énekórán csak ők tudták milyen hangszert hallanak. Ez a bizonyíték, hogy nem volt hiába való a munkám. Szeretném, ha lenne még sok olyan gyermek, aki ilyen gondolatokkal látogat vissza hozzám, az óvodába.

„A zene (...) varázslatosabb bármely mágiánál.” - Joanne Kathleen Rowling                                                                

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja