SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az ének-zene ereje

Szenczi Csabáné [cikkei] - 2016-11-24
Az ének-zene tevékenység mindig a szívem csücske volt. 6 évvel ezelőtt részt vettem egy pályázat keretében megszervezett továbbképzésen, ahol a tehetséggondozás előtérbe helyezéséről, fontosságáról tanultunk. Ez idő alatt sok új ötletet kaptam, amiket meg is valósítottam és tovább is fejlesztettem a gyermekek segítségével.
Az ének-zene ereje

Az ének-zene ereje

Abban a szegedi óvodában, ahol dolgozom, családias hangulatban telnek a napok. Az ének-zene tevékenység mindig a szívem csücske volt.  6 évvel ezelőtt részt vettem egy pályázat keretében megszervezett továbbképzésen, ahol a tehetséggondozás előtérbe helyezéséről, fontosságáról tanultunk. Ez idő alatt sok új ötletet kaptam, amiket meg is valósítottam és tovább is fejlesztettem a gyermekek segítségével.

Az ének-zene nem csak fejlesztés, hanem feszültséglevezetés is. A mindennapjaink egyik fő eleme az ének. Nagyon szeretem alkalmazni különböző formában.
Ha kötetlen formában kezdeményezem az ének-zene tevékenységet, a gyermekek 95%-a hívás nélkül örömmel vesz részt benne. Nálam az ének jelen van a beszoktatás pillanatától a ballagásig. A hallás fejlesztése nagyon fontos feladat, hiszen az írás-olvasás megtanulásánál nélkülözhetetlen, hogy a gyerekek pontosan hallják azt a bizonyos hangot, amit majd egy-egy betű jelölni fog. Igaz, a hangszerekkel nem a beszédhangokat hallják, de itt is a fülük “dolgozik”.
A ritmushangszerek nagy segítséget adnak a ritmusérzék fejlesztéséhez. Ez szorosan összekapcsolódik a mozgással is, a csörgő rázogatása, vagy dobolás közben a gyerekek ösztönösen bólogatnak, vagy rugóznak a térdükkel. Ez a játék segít nekik a mozgásukat összhangba hozni az egyenletes lüktetéssel, amit nekik még nem is olyan könnyű kontrollálni.

Reggel már énekelve köszöntjük a kedvetlenebbül érkező pajtást, de a vidáman belépő gyermeket is dalolva ölelem magamhoz. Ha várakozni kell (pl.: Mosdónál, öltözésnél, ágyazásnál...) gyorsan egy énekkel, mondókával ütjük el az időt.
A legtöbb esetben mozgással kísérjük az énekeket, mondókákat, mert tapasztalatom szerint sokkal gyorsabban memorizálják a szöveget is. A hangszerek nagyon vonzóak a gyermekek számára. Van egy nagy zenedobozom, ami tele van hangszerekkel. Van benne kasztanyetta, különböző méretű dob, triangulum, csengő, csörgő, rumbatök, stb., de mindig gondot jelentett, hogy a gyermekek saját hangszert szerettek volna.

Mindennel játszhatnak, kipróbálhatják, egyedül a furulya tabu (higiéniás okokból). Azon töprengtem, hogyan tudnám orvosolni a problémát. Szerencsés helyzetben vagyok, mert egy kedves ismerősöm, aki már nyugdíjas, de pedagógusként tevékenykedett évtizedeken keresztül, rendszeresen elhalmoz mindenféle „kinccsel”.
Így hozzá jutottam rengeteg papírhengerhez, amiből sok-sok fantasztikus dolgot készítettünk már a gyerekekkel. Az ötlet véletlenül jutott eszembe egy kép láttán, hogy készíthetünk furulyát magunknak. Több napon keresztül barkácsoltunk, mindenki a saját furulyáját varázsolta és türelmetlenül várták a nagy napot, amikor végre kipróbálhatják. Az elkészült remek műveknek nagy sikere volt.
Ekkor döbbentem rá, hogy egy egész zenekart is megvalósíthatunk magunknak. Keresés után hamar találtam mintákat és elkészítettük a mi nagybőgőnket, gitárunkat és mindent újrahasznosított papírdobozokból. Most már csak idő kérdése, hogy fergeteges koncerteket adjunk.

A legfontosabb, hogy ezeket, az eszközöket otthon is el lehet készíteni. A család számára kellemes időtöltés lehet, aminek az eredménye hihetetlen. Ki kell próbálni mindenkinek!

Az előző csoportommal is megalkottuk a mi hangszereinket és csodálatos volt, amikor jöttek a szülők és segítséget, véleményt kérte, majd büszkén mutatták a saját alkotásaikat.

Nagyon sokat foglalkoztunk a gyermekekkel a hangszerek világával. Nem csak a formájukról ismerték meg a hangszereket, hanem hallás után látatlanul is be tudták azonosítani mit hallanak. (CD-re felvettem sok-sok hangszert használat közben.)
Ezt tovább fokoztuk és Puzzle-t készítettem nekik a hangszerek képeivel. A nagy siker után elkezdtünk „zeneháborút” játszani. Ez a játék a számháború mintájára készült, csak számok helyett hangszereket kellett felismerni és bekiabálni. Nagyon lelkesen tanultak, aminek meglett az eredménye.

A legnagyobb dicséret az volt, amikor az elballagott gyermekek visszajöttek és elmesélték a sikereiket az iskolában. Most 6. osztályba járnak azok, akikkel először játszottam ilyen játékokat és lelkesen mesélték, hogy énekórán csak ők tudták milyen hangszert hallanak. Ez a bizonyíték, hogy nem volt hiába való a munkám. Szeretném, ha lenne még sok olyan gyermek, aki ilyen gondolatokkal látogat vissza hozzám, az óvodába.

„A zene (...) varázslatosabb bármely mágiánál.” - Joanne Kathleen Rowling                                                                

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja