SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

A finommotorika fejlesztése az óvodában

Pálné Péter Baranyi [cikkei] - 2016-11-25
Baranyi Péter Pálné óvodapedagógus vagyok, a Boribon csoport óvó nénije.

A pedagógus szakmai felkészültsége, gyermekszerető magatartása, a tevékenységlehetőségek kihasználása, gazdag tárházat biztosít a finommotorika és az írásmozgás koordináció fejlesztéséhez.

A finommotorika a testünk apróbb testrészeinek, az ujjaknak, a szemnek és a szájnak a finomabb mozgását jelenti, ami 5 - 10 éves korban alakul ki. A fejlődés attól függ, hogy milyen a gyermek nagymozgása, egyensúlyészlelése, szem- kéz koordinációja, kialakult- e már a kezessége. A fejlődés az izomfejlettségtől és a belső éréstől is függ. Ez sok évet vesz igénybe, hiszen a gyerekek között nagy különbségek vannak. A nevelésünk célja az, hogy az alapkészségeket és képességeket minden gyerek optimális szinten tudja elsajátítani, de ehhez sok- sok gyakorlásra van szükség.

A nagymozgásokat fejleszthetjük a kúszással, mászással, ugrással, egyensúlygyakorlatokkal. A mozgásokat mindig végezzük két kézzel, váltott kézzel, ritmusra, zenére. Kuglizzunk, dobjunk célba. Szorítsanak össze ujjaikkal, labdát, szivacsot, csipeszt, gyűrjenek papírt.

A mondókákhoz, versekhez, dalokhoz, mindig utánzó mozgásokat végezzenek. Az ujjaikkal utánozzák az esőt, zongorázzanak az asztalon, furulyázzanak a levegőben.

Sokszor mondják az ujjmondókákat, számoljanak az ujjaikkal, tapsoljanak. A csukló is kapcsolódjon be az edzésbe, a mutató és a középső ujjukkal sétáljanak az asztalon vagy készítsenek szemüveget kis és nagy karikákból. A malmozás, az ökölbe szorított kéz, és nyitás, az integetés, az ujjak terpesztése és zárása és a csippentéses játékok segítik az ujjak izomzatának megerősödését. Halászhatnak mágnes segítségével, építhetnek tornyot konstrukciós játékokból.

Fessenek kézzel, ujjal, ecsettel, pomponnal, tüskelabdával. Tépjenek és vágjanak papírt, készítsenek mozaikot, kasírozzanak. Hajtogassanak, varrjanak papírból. Fűzzenek gyöngyöt, papírt, kössenek cipőre csomót és masnit.  Használjanak csipeszt, válogassanak gyöngyöket.

Játszanak golyókkal, labdákkal. Válogassanak apró terméseket kézzel, csipesszel, pálcikával. Tapogassanak tárgyakat, fonjanak, tekerjenek fonalat.

Használjanak a festéshez, fésűt, kefét, pipettát, szóró flakonokat. Alapozzunk lapokat, zsírkrétával, lufi nyomdával, pukkanós nejlonnal, borotvahabos festékkel, buborékfújással. Ragasszanak fonalat, papírt, magokat. Készítsenek hajpántot nejlonharisnyából, a körmöcske fonás alapján.

Görgessünk golyókat rajzlapon, használjunk keményítős festéket, amibe rajzoljanak az ujjaikkal. Tegyünk nejlonzacskóba festékcseppeket és keverjük össze őket az ujjaink segítségével. Szórjanak sót, búzadarát, homokkal összekevert aszfaltkrétát, rizsszemeket ragasztóba.

Gyurmázzanak, sodorjanak, lapítsanak, készítsenek golyókat. Használjanak természetes anyagokat, nemezeljenek, készítsenek tárgyakat agyagból. Nyomdázzanak, karfiollal, hagymaszárral, dugóval, fülpiszkálóval. Hajlítsanak drótot, gomboljanak, cipzárazzanak, kötözzenek, szőjenek.

Csavarjanak le és fel kupakokat. Kártyázzanak, keverjenek, osszanak lapokat. Kövessenek irányokat az ujjaikkal, készítsenek labirintust, csigavonalat, írjanak ritmikus sorokat.

A játékos gyakorlatok, hozzájárulnak a finommotorika fejlesztéséhez.
 

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók a Semmelweis Egyetem szakértője szerint

Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.

Ritka születési rendellenesség: füllel az arcán született egy baba

Egy walesi pár, Grace és Rhys James megdöbbenéssel szembesült, amikor fiuk, Vinnie, egy ritka születési rendellenességgel jött világra: egyik szemének hiánya és egy fül az arcán. Hogyan birkóztak meg a kihívásokkal, és milyen reményt nyújt történetük mások számára?

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja