SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Papírváros üveglakói - újrahasznosító, kreatív barkácsolás

Papp Mánya Enikő [cikkei] - 2016-11-23
Mánya Enikő vagyok, óvónő Marosvásárhelyen a 15-ös Napköziotthonban. Gyakran alkalmazom munkám során a bábokkal történő mese dramatizálást. Az egyszerűbb bábok készítésében a gyerekeket is bevonom, mivel örömüket lelik benne. De örömük csak akkor válik teljessé, ha az elkészített bábot játékukban is felhasználhatják.

Csoportunk heti témája a régi és új mesterségek.

Az előzetes megbeszélés során a gyerekek felsorolták az általuk már ismert mesterségeket, a szüleik foglalkozását és azokat is, amelyek megismerésére kíváncsiak lennének.

Felcsillant a szemük, amikor felajánlottam, hogy egyik nap kipróbálhatnánk a varázslatos színészek és bábszínészek munkáját. A foglalkozást megelőzően ellátogattunk városunkban található Nemzeti Színházba, melynek kulisszáiba betekintést nyerhettünk. A színpad mögötti raktárak, termek, kelléktárak sötét rejtekhelyek, furcsa szerkezetek még inkább felélesztették a gyerekek érdeklődését a színészi mesterség iránt.

Hazatérve, élményekkel és lelkesedéssel tele nekifogtunk egy vándorszínészi társulat megalapításához. Csakhamar rájöttünk arra, hogy a színészek nemcsak maskarát öltenek, hanem érdekes történettel is kell szórakoztatniuk a közönséget. Így láttunk hozzá a meseszövéshez. Én elkezdtem a történetet, és aki akarta, folytatta, kiegészítette, míg életre nem kelt mese.

Kitaláltunk egy tetszetős címet (Üveggyerek kalandjai), és meghatároztuk a szereplőket. Igazi színeszekhez méltóan színre akartuk vinni a mesénket. Az előadáshoz szükséges nézőket is toborozni, ezért színes plakátra és jegyekre van szükség, a bábokat és díszletet is valamiből el kellene készíteni. Raktárunkból elővettünk minden olyan tárgyat, eszközt, maradékot, amiről úgy gondoltuk, hogy felhasználhatjuk a készülődés során. Így kerültek elő a ragasztók, ollók, kartonok, filcek, színes papírok, krepp-papír, selyempapír, üres dobozok és különböző formájú és nagyságú üvegek.

Három csoportba szerveződtünk: a reklámmal foglakozók jegyeket és plakátot terveztek, egy másik csoportban a "színészek" elkészítették a bábjaikat, "a kellékesek" pedig a díszlet megtervezésével és kivitelezésével foglalatoskodtak.

A kreatív munkafolyamatot csak néhány ötlettel segítettem, irányítottam: például, a plakátra rajzolják le a kedvenc jelenetüket a meséből, a díszlet anyagát az összeragasztott, díszített dobozok képezhetik, vagy hogyan lehet az üvegeket különböző papírcsíkokkal bábokká varázsolni.

Így készültek el újrafelhasználható anyagokból a "papírváros" és "törékeny üveglakói" a meséből, melynek ősbemutatójára nagy csindarattával meghívtuk a szomszédos csoport apró nézőit. Elsöprő sikert könyvelhettünk el, mire fel meg is jutalmaztuk magunkat egy kiadós gyümölcssalátával.


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Tények és tévhitek a máj méregtelenítéséről

Év elején sokakban felmerül az úgynevezett májméregtelenítés gondolata, különösen néhány átmulatott éjszaka után. De vajon valóban méregteleníthető a máj? Megvédhetjük-e a májunkat a károsodástól és ha igen, mit kell ehhez tennünk? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus adott hiteles válaszokat a kérdésekre.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

Függőséghez vezethet az egészséges étrendhez való túlzott ragaszkodás

Egyre többen követik szélsőségesen az ún. tiszta étkezés (clean eating) diétát, amelynek során csak organikus, bio vagy éppen kizárólag általuk egészségesnek hitt ételeket esznek. A Semmelweis Egyetem kutatása szerint például a divatmodellek több mint harmada hajlamos lehet az egészséges ételfüggőségre, pedig az ún. orthorexia nervosa akár súlyos egészségügyi problémákhoz is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja