SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gólyabábokat készítettünk

Pap Nikolett [cikkei] - 2016-11-22
Először is szeretnék bemutatkozni: Pap Nikolett vagyok, 3 éve vagyok óvó néni a Berzencei Szent Antal Óvodában.

Nem olyan régen volt a minősítő vizsgám, és szeretném elmesélni, hogy kezdő óvodapedagógusként is igyekszem a legjobb tudásomat adni, és szívvel – lélekkel dolgozni, és persze nem csak most, hanem a jövőben is.

Az egyik ábrázolós tevékenységi forma keretein belül egy jó kis kreatív barkácsolós feladatot találtunk ki, amit a gyerekek a vezetésemmel és a dajka néni közreműködésével nagyon ügyesen meg tudtak, illetve tudtunk oldani. A végeredményre természetesen mindenki nagyon büszke volt, és a szülőket örömmel és lelkesen vezették be a csoportszobánkba, hogy megmutathassák, hogy mi mindenen „dolgoztunk” az elmúlt időszakban. Ugyanis az általam bemutatott tevékenységek nem egy nap alatt készültek el; ehhez szükségünk volt 2 hétre, hogy minden elérje a végleges formáját. Ez a 2 két hét a gyerekekben még jobban fokozta az alkotási kedvet.

Maga a tevékenység a gólyával kapcsolatos, és mindent e köré építettem fel. A téma pedig egy kedves gólyabáb elkészítése volt.

A tevékenység előzményei: beszélgetések, megfigyelések, séták, gallyak gyűjtése, gólyafészek készítése gólyával, a gólyával kapcsolatos mondókák és versek elmondása, dalok éneklése. Célom volt a gólya tulajdonságainak, jellemzőinek elmélyítése vizuálisan. Az előzményeknek fontos szerepe van, hiszen a két hét foglakozásai logikusan lettek felépítve és egymásra épültek. A gyerekek minden nap várták, hogy mi fog történni, és milyen újdonság lesz az adott napon. Amikor készítettük a fészket, kínálkozott a lehetőség, hogy a tojásokra bizony szükség van; és kihasználtam a lehetőséget egy spontán tevékenykedtetésre, ami még jobban előkészítette a gólyabábokkal való tevékenykedést.

Majd természetesen elkészültek a gólyaszülők is: Gólya Mama és Gólya Papa.

A tevékenység közben különböző feladatok is előtérbe kerülhetnek; például: próbálkozások egyénileg, esztétikai érzék alakítása, emlékezet és kreativitás fejlesztése, együttműködés erősítése, önállóság fejlesztése; különböző már ismert technikák alkalmazása (színezés, vágás, ragasztás), gyakorlás, rögzítés, a gólya jellemző jegyeinek a megjelenítése, ábrázolása; mindeközben fejlődik a képzeletük, a fantáziájuk, a figyelmük, a kitartásuk, együttműködésük, finommotorikájuk. Mindeközben folyamatosan érvényesült a komplexitás elve is, sokat verseltünk, mondókáztunk, énekeltünk.

A legfontosabb számomra eközben, hogy a gyerekek együtt voltak, együtt dolgoztak, figyelték és segítették egymást.

A tevékenység menete:

  • Az asztalrendezés, az eszközök előkészítése a csoport kialakított szokásainak megfelelően jel a gyerekek számára, hogy az asztalnál érdekes tevékenység következik. A gyerekek aktív részvételét segíti, ha bevonjuk őket az előkészületekbe.
  • Miután mindez megtörtént, nekiláttunk a kis gólyáknak. Több féle lehetőség volt, amiből a gyerekek szabadon választhattak, hogy ki melyiket és persze mennyit szeretne készíteni. Minden kisgyermek az egyéni képességeinek megfelelően tud választani.
  • Készültek egyszerű színezők, készültek sablon alapján színezhető gólyák, és készültek vattalapokból is kis gólyák.
  • A tevékenység lezárásaként közösen énekeltünk a benépesült gólyacsaládnak. Amikor a gólyák felé közeledtünk, egyre halkabban énekeltünk, hogy meg ne riasszuk őket. Amint távolodtunk, egyre hangosabban énekeltünk.
  • Saját készítésű eszközeinket és játékainkat a gyerekek jobban kedvelik, és véleményem szerint szívesebben is játszanak vele, főként mert benne van a kis kezeik munkája, vagy ötlete, vagy épp csak a megfigyelő tekintete. A csoportunk kéménye, és a mi gólyáink elkészítése nagy sikert aratott, és a gyerekek még elkészülésük után is jó pár hétig játszottak velük, és sokszor felelevenítették a történteket.


 

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Tények és tévhitek a máj méregtelenítéséről

Év elején sokakban felmerül az úgynevezett májméregtelenítés gondolata, különösen néhány átmulatott éjszaka után. De vajon valóban méregteleníthető a máj? Megvédhetjük-e a májunkat a károsodástól és ha igen, mit kell ehhez tennünk? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus adott hiteles válaszokat a kérdésekre.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

Függőséghez vezethet az egészséges étrendhez való túlzott ragaszkodás

Egyre többen követik szélsőségesen az ún. tiszta étkezés (clean eating) diétát, amelynek során csak organikus, bio vagy éppen kizárólag általuk egészségesnek hitt ételeket esznek. A Semmelweis Egyetem kutatása szerint például a divatmodellek több mint harmada hajlamos lehet az egészséges ételfüggőségre, pedig az ún. orthorexia nervosa akár súlyos egészségügyi problémákhoz is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja