SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gólyabábokat készítettünk

Pap Nikolett [cikkei] - 2016-11-22
Először is szeretnék bemutatkozni: Pap Nikolett vagyok, 3 éve vagyok óvó néni a Berzencei Szent Antal Óvodában.
Gólyabábokat készítettünk

Nem olyan régen volt a minősítő vizsgám, és szeretném elmesélni, hogy kezdő óvodapedagógusként is igyekszem a legjobb tudásomat adni, és szívvel – lélekkel dolgozni, és persze nem csak most, hanem a jövőben is.

Az egyik ábrázolós tevékenységi forma keretein belül egy jó kis kreatív barkácsolós feladatot találtunk ki, amit a gyerekek a vezetésemmel és a dajka néni közreműködésével nagyon ügyesen meg tudtak, illetve tudtunk oldani. A végeredményre természetesen mindenki nagyon büszke volt, és a szülőket örömmel és lelkesen vezették be a csoportszobánkba, hogy megmutathassák, hogy mi mindenen „dolgoztunk” az elmúlt időszakban. Ugyanis az általam bemutatott tevékenységek nem egy nap alatt készültek el; ehhez szükségünk volt 2 hétre, hogy minden elérje a végleges formáját. Ez a 2 két hét a gyerekekben még jobban fokozta az alkotási kedvet.

Maga a tevékenység a gólyával kapcsolatos, és mindent e köré építettem fel. A téma pedig egy kedves gólyabáb elkészítése volt.

A tevékenység előzményei: beszélgetések, megfigyelések, séták, gallyak gyűjtése, gólyafészek készítése gólyával, a gólyával kapcsolatos mondókák és versek elmondása, dalok éneklése. Célom volt a gólya tulajdonságainak, jellemzőinek elmélyítése vizuálisan. Az előzményeknek fontos szerepe van, hiszen a két hét foglakozásai logikusan lettek felépítve és egymásra épültek. A gyerekek minden nap várták, hogy mi fog történni, és milyen újdonság lesz az adott napon. Amikor készítettük a fészket, kínálkozott a lehetőség, hogy a tojásokra bizony szükség van; és kihasználtam a lehetőséget egy spontán tevékenykedtetésre, ami még jobban előkészítette a gólyabábokkal való tevékenykedést.

Majd természetesen elkészültek a gólyaszülők is: Gólya Mama és Gólya Papa.

A tevékenység közben különböző feladatok is előtérbe kerülhetnek; például: próbálkozások egyénileg, esztétikai érzék alakítása, emlékezet és kreativitás fejlesztése, együttműködés erősítése, önállóság fejlesztése; különböző már ismert technikák alkalmazása (színezés, vágás, ragasztás), gyakorlás, rögzítés, a gólya jellemző jegyeinek a megjelenítése, ábrázolása; mindeközben fejlődik a képzeletük, a fantáziájuk, a figyelmük, a kitartásuk, együttműködésük, finommotorikájuk. Mindeközben folyamatosan érvényesült a komplexitás elve is, sokat verseltünk, mondókáztunk, énekeltünk.

A legfontosabb számomra eközben, hogy a gyerekek együtt voltak, együtt dolgoztak, figyelték és segítették egymást.

A tevékenység menete:

  • Az asztalrendezés, az eszközök előkészítése a csoport kialakított szokásainak megfelelően jel a gyerekek számára, hogy az asztalnál érdekes tevékenység következik. A gyerekek aktív részvételét segíti, ha bevonjuk őket az előkészületekbe.
  • Miután mindez megtörtént, nekiláttunk a kis gólyáknak. Több féle lehetőség volt, amiből a gyerekek szabadon választhattak, hogy ki melyiket és persze mennyit szeretne készíteni. Minden kisgyermek az egyéni képességeinek megfelelően tud választani.
  • Készültek egyszerű színezők, készültek sablon alapján színezhető gólyák, és készültek vattalapokból is kis gólyák.
  • A tevékenység lezárásaként közösen énekeltünk a benépesült gólyacsaládnak. Amikor a gólyák felé közeledtünk, egyre halkabban énekeltünk, hogy meg ne riasszuk őket. Amint távolodtunk, egyre hangosabban énekeltünk.
  • Saját készítésű eszközeinket és játékainkat a gyerekek jobban kedvelik, és véleményem szerint szívesebben is játszanak vele, főként mert benne van a kis kezeik munkája, vagy ötlete, vagy épp csak a megfigyelő tekintete. A csoportunk kéménye, és a mi gólyáink elkészítése nagy sikert aratott, és a gyerekek még elkészülésük után is jó pár hétig játszottak velük, és sokszor felelevenítették a történteket.


 

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja