SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egy doboznyi bábszínház

Gáspárné Lakihegyi Éva [cikkei] - 2016-11-19
Sokat gondolkodtam, hogyan tudnék egyszerű módon olyan bábszínházat készíteni, melynek alkalmazásával egyedül is előadható a mese, a gyerekek is tudják használni, jól tárolható, bővíthető legyen. Így találtam rá a cipős dobozra, ekkor jutott eszembe, miért ne lehetne akár minden gyermeknek egy doboznyi bábszínháza?

Gáspárné Lakihegyi Éva vagyok, a Szombathelyi Gazdag Erzsi Óvodában dolgozom óvónőként. A Méhecske csoport 28 gyerekből áll, 15 nagycsoportos-, 13 középsős korú. Az óvodánk Pedagógiai Programja kiemelten kezeli a bábjátékot. Áthatja óvodai nevelésünk minden területét, a beszoktatás megkönnyítésétől az önálló bábozás kialakulásáig. Magába foglalja bábelőadások megtekintését, a bábozás gyógyító hatását, bábok készítését, gyerekek bábjátékát, óvónők előadását.

Sokat gondolkodtam, hogyan tudnék egyszerű módon olyan bábszínházat készíteni, melynek alkalmazásával egyedül is előadható a mese, a gyerekek is tudják használni, jól tárolható, bővíthető legyen. Így találtam rá a cipős dobozra. Nagy előnye még az is, hogy egy-egy díszlet több meséhez is felhasználható, csak a bábkészletet kell variálni. Már az előkészület is nagy érdeklődést keltett a gyerekek között.

Ekkor jutott eszembe, miért ne lehetne akár minden gyermeknek egy doboznyi bábszínháza. A saját maguk által megtervezett, kivitelezett színpad, bábok elindították képzelőerejüket, fejlesztették finommotorikájukat, taktilis érzékelésüket, megismerkedtek különböző anyagokkal, technikákkal. A munka gondolkodásra késztette a gyerekeket, erősítette figyelmüket, türelmüket, kitartásukat. Előrajzoltak, összemértek, vágtak, ragasztottak, közben már játszottak a szereplőkkel, párbeszédeket adtak elő. Sokan az általam kiválasztott Kismalac és a farkasok című meséhez készítettek bábokat, de volt, aki Lovas családot álmodott meg. A bábszínház készítése motiválta azokat a gyerekeket is, akik kevésbé szerettek rajzolni, barkácsolni. Egyre több és jobb ötlettel álltak elő a gyerekek. Természetesen mindenki haza viheti a dobozát. Remélem otthon is folytatódik a bábszínház.

Az elkészítéshez szükséges eszközök a következők: cipős doboz, olló, karton, a gyerekeknek különböző színű és textúrájú papírok, ceruzák, filctoll, az én dobozomhoz anyagok, tépőzár, ragasztó, ragasztópisztoly, átlátszó ragasztó, hurkapálca.

Az elkészítés menete:

1. Doboz szétvágása, kellő helyen megerősítése.













 

 


2. Kihajtható részek mérése, vágása, ragasztása.


3. Háttérhez szükséges anyagok válogatása.


4. Háttér kialakítása, barna, kék anyaggal történő bevonása.


5. A díszlethez különböző színű, méretű fenyőfák rajzolása, vágása, ragasztása.

6. Ház, fa kirajzolása, vágása kartonból, bevonása az anyaggal.


7. Bábfigurák rajzolása, vágása kartonból.


8. Hurkapálca felerősítése ragasztópisztoly segítségével.


9. Bábok anyaggal történő bevonása ragasztással.


10. Karakter kialakítása, kivágott szemek, stb. felragasztásával.


11. A színpadra tépőzár segítségével ház és fenyő rögzítése.


12. Készen van a bábszínház, kezdődhet az előadás.

Az elkészítés menete természetesen nem kötött, de a figyelem fenntartása érdekében hagytam utoljára a bábok kivitelezését. Az előadás azzal kezdődik, hogy kinyitom a dobozt, kihajtogatom a részeket, kiveszem a bábokat, közben elkezdek mesélni. A telet egy áttetsző fehér organza anyag jelképezi a színpad elején. Amikor a tél elmúlik, ezt az anyagot kiveszem, helyére virágos anyagot teszek. A történet végén, „és boldogan élt, míg meg nem halt” szöveg alatt, visszateszem a bábokat, visszahajtogatom a színpadot, és bezárom a dobozt.


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja