SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egy doboznyi bábszínház

Gáspárné Lakihegyi Éva [cikkei] - 2016-11-19
Sokat gondolkodtam, hogyan tudnék egyszerű módon olyan bábszínházat készíteni, melynek alkalmazásával egyedül is előadható a mese, a gyerekek is tudják használni, jól tárolható, bővíthető legyen. Így találtam rá a cipős dobozra, ekkor jutott eszembe, miért ne lehetne akár minden gyermeknek egy doboznyi bábszínháza?
Egy doboznyi bábszínház

Gáspárné Lakihegyi Éva vagyok, a Szombathelyi Gazdag Erzsi Óvodában dolgozom óvónőként. A Méhecske csoport 28 gyerekből áll, 15 nagycsoportos-, 13 középsős korú. Az óvodánk Pedagógiai Programja kiemelten kezeli a bábjátékot. Áthatja óvodai nevelésünk minden területét, a beszoktatás megkönnyítésétől az önálló bábozás kialakulásáig. Magába foglalja bábelőadások megtekintését, a bábozás gyógyító hatását, bábok készítését, gyerekek bábjátékát, óvónők előadását.

Sokat gondolkodtam, hogyan tudnék egyszerű módon olyan bábszínházat készíteni, melynek alkalmazásával egyedül is előadható a mese, a gyerekek is tudják használni, jól tárolható, bővíthető legyen. Így találtam rá a cipős dobozra. Nagy előnye még az is, hogy egy-egy díszlet több meséhez is felhasználható, csak a bábkészletet kell variálni. Már az előkészület is nagy érdeklődést keltett a gyerekek között.

Ekkor jutott eszembe, miért ne lehetne akár minden gyermeknek egy doboznyi bábszínháza. A saját maguk által megtervezett, kivitelezett színpad, bábok elindították képzelőerejüket, fejlesztették finommotorikájukat, taktilis érzékelésüket, megismerkedtek különböző anyagokkal, technikákkal. A munka gondolkodásra késztette a gyerekeket, erősítette figyelmüket, türelmüket, kitartásukat. Előrajzoltak, összemértek, vágtak, ragasztottak, közben már játszottak a szereplőkkel, párbeszédeket adtak elő. Sokan az általam kiválasztott Kismalac és a farkasok című meséhez készítettek bábokat, de volt, aki Lovas családot álmodott meg. A bábszínház készítése motiválta azokat a gyerekeket is, akik kevésbé szerettek rajzolni, barkácsolni. Egyre több és jobb ötlettel álltak elő a gyerekek. Természetesen mindenki haza viheti a dobozát. Remélem otthon is folytatódik a bábszínház.

Az elkészítéshez szükséges eszközök a következők: cipős doboz, olló, karton, a gyerekeknek különböző színű és textúrájú papírok, ceruzák, filctoll, az én dobozomhoz anyagok, tépőzár, ragasztó, ragasztópisztoly, átlátszó ragasztó, hurkapálca.

Az elkészítés menete:

1. Doboz szétvágása, kellő helyen megerősítése.













 

 


2. Kihajtható részek mérése, vágása, ragasztása.


3. Háttérhez szükséges anyagok válogatása.


4. Háttér kialakítása, barna, kék anyaggal történő bevonása.


5. A díszlethez különböző színű, méretű fenyőfák rajzolása, vágása, ragasztása.

6. Ház, fa kirajzolása, vágása kartonból, bevonása az anyaggal.


7. Bábfigurák rajzolása, vágása kartonból.


8. Hurkapálca felerősítése ragasztópisztoly segítségével.


9. Bábok anyaggal történő bevonása ragasztással.


10. Karakter kialakítása, kivágott szemek, stb. felragasztásával.


11. A színpadra tépőzár segítségével ház és fenyő rögzítése.


12. Készen van a bábszínház, kezdődhet az előadás.

Az elkészítés menete természetesen nem kötött, de a figyelem fenntartása érdekében hagytam utoljára a bábok kivitelezését. Az előadás azzal kezdődik, hogy kinyitom a dobozt, kihajtogatom a részeket, kiveszem a bábokat, közben elkezdek mesélni. A telet egy áttetsző fehér organza anyag jelképezi a színpad elején. Amikor a tél elmúlik, ezt az anyagot kiveszem, helyére virágos anyagot teszek. A történet végén, „és boldogan élt, míg meg nem halt” szöveg alatt, visszateszem a bábokat, visszahajtogatom a színpadot, és bezárom a dobozt.


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja