SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kreativitás a játékban

Ácsné Buzai Erika [cikkei] - 2016-11-17
Komplex játék a vadgesztenyével.

Óvodánkban is központi helyet foglal el a játék. A játék elsődlegességére építő óvodát tartjuk gyermekközpontúnak. A szabad játékban és a tanulási tartalmat hordozó játékban érvényesülnek a játék sajátosságai, a szabadság és az önkéntesség, az élmények, a valóságról szerzett benyomások, ismeretek. Nyugodt játékfeltételek között hassa át a játék a gyermekek napi tevékenységeit. „Mintha” helyzet megteremtésével fejlődjön a gyermeki képzelet, gazdagodjon a fantázia, bővüljön a gyermekek szókincse, erősödjön az önbizalmuk, alakuljanak a társas kapcsolatok, erősödjön a csoport összetartó ereje. A játékban teljesedjen ki és fejlődjön a gyermekek személyisége.

„A játék nem más, mint a lélek megnyilvánulása.”
(Ancsel Éva)

Ha figyelembe vesszük, hogy a játékot belső motivációk hajtják, akkor a gyermekekből fakadó játék előre nem tervezhető, irányítható. Megengedő és modellnyújtó magatartást kell tanúsítanunk. Így biztosítjuk a gyermekek nyugodt légkörben és belső hatásokra létrejövő szabad játékát, de a játékban megvalósulhat a fejlesztő, kulturális értékrendet, normákat közvetítő szerepünk is. 

A játék megfelelő mederben folyó irányítása, segítése az óvó néni által nem könnyű feladat. Különösen nehéz nagy létszámú, vegyes korosztályú csoportban. De minden nap törekedünk rá és jó érzés, ha ez sikerül is. Az az igazi boldogság! Ilyenkor látom a gyereket is őszintén boldognak és egy óvónőnek az jelenti a mindent, hiszen ezért dolgozunk. 

De ilyenkor is a legkreatívabbnak kell lennünk! Ha szemfülesek vagyunk, figyelünk a gyerekek hangulatára, igényeire, egy-egy ötlettel elkezdhetjük, vagy éppen továbblendíthetjük a megakadt játékot. 

Egy ilyen jó napunk volt idén ősszel is a vadgesztenye érése idején. Nagyon szeretem a gesztenyét bevinni a csoport játékába! Rengeteg lehetőség rejlik benne. Barkácsoljuk, fűzzük, kirakózunk, számlálgatjuk, tornázunk és lábtornázunk is vele. Csak a képzelet, a fantázia és a kreativitás szab határt a vadgesztenyével való játéknak. 

Aznap fehér lepedőn kezdődött a játék. Két kislánnyal kirakóztunk. A kirakott kép állandóan változott. Gyönyörködtünk az alkotásban, majd jött egy újabb ötlet és a kép átvarázsolódott. Közben jöttek újabb érdeklődők, átalakult a körülöttem lévő gyerektársaság. Most a számlálgatást kedvelők voltak velem. Én is örültem, hogy most éppen matematikai játékban segédkezhetek. De a gesztenyék véletlenül párba álltak, kész a gesztenyehadsereg.

Ennek akkor lett vége, amikor egy kisfiú kissé megzavarta a játékot. Egy kisautóval eltolta a gesztenyéket. Szerencsére kreativitásom mentette a helyzetet és megláttam a gesztenyék közé betolt autóban az autópálya építés lehetőségét. Ez pont jókor történt, mert megérkezett egy szomorú kisfiú, aki szereti ezt a fajta játékot. Elő gyorsan a kisméretű kresz táblákat, bele gyurmába, azt bele a kupakokba és már jöhet is a többi autó. Jó kis autópálya kerekedett, a gesztenyékből a fehér lepedőn. Öröm volt nézni, ahogy játszik vele a sok kis barát! Annak különösen örültem, hogy összehozta többiekkel az addig nem igazán együtt játszó fiúcskát is a játék. 

Örültem, hogy a kreativitásommal örömteli, nyugodt, békés, önfeledt játékban vehettek részt a gyerekek úgy, hogy közben fejlődhetett személyiségük. 
 

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja