SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Utazás a Kincses szigetre

Juhászné Csrefkó Rita [cikkei] - 2016-11-15
A nevem Juhászné Csrefkó Rita. 20 éve dolgozom óvónőként az Emődi Gyermekálom Óvodában, Emődön. Egy dramatikus játékot írtam le, amely a jobb- bal differenciálást hivatott elősegíteni.
Utazás a Kincses szigetre

Borsod Abaúj Zemplén megyében, Miskolctól 20 km-re helyezkedik el Emőd város. Városunkban 1 óvoda működik, 2 épületben. Minőségi szakmai munka folyik és nyugodt, derűs légkör uralkodik az óvodánkban. Én Juhászné Csrefkó Rita vagyok, 20 éve dolgozom itt, mint óvó néni.
Fontosnak tartom, hogy a gyermekeknek minél több lehetőséget adjak a tapasztalatszerzésre. Kreatív, laterális gondolkodtatásra, a kreatív problémamegoldásra nagy hangsúlyt fektetünk a kolléganőmmel közösen. Szem előtt tartjuk a csoport fejletségi szintjét, és a differenciálás elvét. Változatos, játékos, élményekben gazdag tevékenységet tervezünk.

Sok a hátrányos helyzetű gyermek a csoportban, ezért minél több oldalról, komplexen tervezünk és így valósítjuk meg a feladatainkat, amelyek a következők: a hátrányos helyzetből fakadó lemaradások csökkentése, az önbizalom erősítése pozitív visszajelzésekkel, az önértékelés alakítása, a reális énkép kialakítása.
A  gyermekeket sikerélményhez juttatjuk a fejlesztő játékok sokoldalú felhasználásával. Ezek a mindennapi életünk során valósulnak meg, minden tevékenységben lehetőséget biztosítunk a gyermekek fejlesztésére.

Csoportunk létszáma 29 fő és az utóbbi 4 évben megfigyelhető az a tény, hogy a fiúk aránya nagyobb, mint a lányoké. Különböző tanulást segítő didaktikai módszereket alkalmazunk, mint például a drámajátékok, melyek közül egyet meg szeretnék itt osztani. Több éves tapasztalatom, hogy a gyermekek a jobb- baloldal differenciálását nagyon nehezen sajátítják el ezért találtam ki ezt a játékot. Nagyon szeretik ezt a tevékenységet, azóta is gyakran kérik, hogy utazzunk el a "Kincses szigetre." Így játékosan elsajátítják, gyakorolják a jobb- bal differenciálását és a téri tájékozódást.

A tevékenység irányítója: Juhászné Csrefkó Rita
A tevékenység helye és ideje: Szivárvány csoport, 2016.10.18
Korcsoport: Osztatlan, vegyes életkorú
A tevékenység megnevezése: Matematikai tartalmú tapasztalatok
A tevékenység témája, tartalma: A test oldaliságának gyakorlása, jobb- bal differenciálása térben, testséma, reális énkép alakítása, téri tájékozódás fejlesztése, irányok, névutók.
A tevékenység célja: Testséma fejlesztés, jobb-bal differenciálás, téri tájékozódás, gondolkodás, figyelem fejlesztése.
Képesség és készségfejlesztés: Vizuális, auditív figyelem fejlesztése, tolerancia fejlesztés, szem-kéz, szem-láb koordináció fejlesztés.
A tevékenység feladatai: Térben a mozgások fejlesztése, test oldaliságának gyakorlása, kommunikáció, metakommunikáció fejlesztése.
Nevelési feladat: Egymáson való segítés, közösségi érzés fejlesztése, csoportkohézió erősítése.
A tevékenység előzménye: Reggeli játékidőben, közösen egy nagy kalóz papagáj bábot készítettünk.
Szervezeti keret: Kötetlen.
Munkaforma: Mikrocsoportos, egyéni.
Módszerek: beszélgetés, dicséret, ellenőrzés, értékelés, ellenőrzés, drámajáték, szituációs játék.
Eszközök: Kincsesláda tele kinderfigurákkal,  papagájbáb, székek, kendők, színes nyomda (testre alkalmazható),kalóz kapitány sapka.
 

Előkészületek:

Szervezés: Kiszellőztettem a csoportszobát, előkészítettem az eszközöket. Szőnyegen nagy helyet biztosítottam /hely, légkör, eszköz biztosítása/.

Motiváció: Szőnyegen játszó gyerekek körébe mentem a közösen elkészített papagáj bábbal /figyelemfelkeltés, pozitív élmény felhasználása: ők készítették a madarat/. Kálózokról beszélgettünk.
Játék: Hova száll a madár? Melyik testrészedet érinti? (Differenciálás: 3-4 éveseknek segítséget adtam a testrészek megnevezésénél.) /szókincsbővítés: testrészek ismerete, neveinek gyakorlása, fantázia, beleélő képesség fejlesztése./
 

Megvalósítás:

1. Felajánlottam nekik, hogy utazzunk el a "Kincses szigetre", miután a madár mindenki egy-egy testrészét végig "repülte" és üdvözölte őket! /szervezés: székek körbehelyezése a szőnyegen, kalózkapitány sapka fölvétele/ Közösségi nevelés: Egymásnak segítsenek a székek rakásában.

2. "Hajóra szállás! Megpecsételem a kalózokat!"
Jobb kézre mindenkinek 1 pecsét (a jobb kézfejre)
"Add a jobb kezed, így szállhatsz föl a hajóra!" 
"Elindulunk, hullámzik a tenger! Ha azt mondom, mint kalózkapitány, hogy hullám jobbra, akkor átülsz a jobb kezed felé lévő székre (ami pecsétes). Ha azt mondom, hogy hullám balra akkor átülsz a bal kezed felől lévő székre (amin nincs semmi). Ha azt kiáltom, hogy özönvíz, akkor mindenki, mindenkivel helyet cserél."

Többször eljátszottuk, majd átadtam a kalózkapitány sapkát a legügyesebb kalóznak, aki nem tévesztett. Ezután ő adta az utasításokat.

3. Megérkeztünk a "Kincses szigetre." Kikötöttünk. /szervezés: kincsesláda elhelyezése/
"Ki kell szállni egyenként a hajóból és a saját kincsedet meg kell keresned." - Átveszem az irányítást (kalózsapka). Minden gyermeknek ki kellett menni a csoportból. Ekkor elrejtettem a kincseket a csoportszobában.
Amikor bejöttek (a többiek hívó jelszavára, amit előzetetsen megbeszéltünk), én mint kalózkapitány utasításokat adtam nekik, hogy mere menjenek, mennyit lépjenek a kincsig. Aki megszerezte a kincsét, visszaült a kalózhajóra és segített a társainak megszerezni a kincset, miután mindenki megtalálta azt, visszautaztunk a hajónkkal.

4. Visszautazás. Nagy hajóval jöttünk át... c. dal eléneklésével visszaérkeztünk az óvodába. A dal éneklése közben kézfogással jobbra, balra dőltünk.

Tevékenység lezárása, átvezetés, továbblépés: Felajánlottam nekik, hogy készítsen mindenki magának egy - egy kalózmadarat, aki vigyáz a kincsére.
- Ujjbáb készítése /finommotorika, kézügyesség fejlesztése, esztétikai érzékük, fantázia fejlesztése a báb készítése során/.

Összegzés, reflexió:

A tervezésemnél a csoportom fejlettségi szintjét figyelembe vettem, ez alapján választottam a módszereket. A motivációm felkeltette a gyerekek figyelmét, mivel a csoportom nagyrészt fiúkból áll, érdekli őket a "kalózos" téma.
Előzőleg egy "kalóz madarat" készítettünk a gyerekekkel és a testséma fejlesztése érdekében a "Hova száll a kalózmadár" játékot játszottuk. Testrészek neveinek gyakorlása volt a célom. Miután mindenki testrészét érintette a madár, felajánlottam nekik, hogy utazzunk el a "Szigetre".
A gyermekek érdeklődőek voltak, differenciáltam a jobb kezük pecsételésénél, és a kicsiknek segítettek a nagyok a jobb kéz kiválasztásában. A bizonytalan gyermekeknek még kendőt is kötöttem a jobb kezére, hogy feltűnőbb legyen a jobb irány.

A fokozatosság, az egyéni bánásmód elvét végig szem előtt tartottam. Nagyon tetszett nekik, hogy jobbra, vagy balra kellett ülniük a hullámzás közben. Az özönvíz miatt mindig jókedv kerekedett.
Ellenőriztem, értékeltem, dicsértem őket, ezzel is fönntartva a játékkedvet, a legjobban teljesítő kisgyermek jutalma pedig a kalózsapka volt. Utána ő irányította  a játékot. Majd amikor odaértünk a "Szigetre", megbeszéltük a jelszót, amire bejönnek a gyerekek, majd a játékszabályokat tisztáztuk.
A kincs elrejtése után irányítottam őket, irány és lépésszám megadásával, pl.: Fordulj balra és lépj előre ötöt. Aki megszerezte a kincset, az segített vagy szurkolt a többieknek, miután leült a hajóra a helyére. A közösségi érzékük, a csoportkohézió erősödött.

Differenciáltam a gyengébben teljesítőknél és a 3-4 éveseknél, ők párosával mehettek a kincset keresni. Természetesen ők két kincset találtak. A dal éneklése után felajánlottam nekik az ujjbáb készítését. Örömmel elfogadták és együtt készítettünk "kalóz madarat", aki vigyáz a kincseikre. A tervezett célokat, feladatokat, fejlesztéseket megvalósítottam. Nagyon tartalmas tevékenységet folytattunk le. Nagy élmény volt a gyermek számára, hiszen a héten, több napon is kérték ezt a játékot, szívesen, örömmel játszották. Volt olyan kisfiú is, aki nem engedte lemosni az anyukájának a pecsétet, mert ő még otthon is kalóz maradt.

 

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja