"Varázslatos Mártély" az óvodában
Susan Sarandon
Bozókiné Szabó Ildikó vagyok a Hódmezővásárhelyi Egyesített Óvodák Szabadság Téri óvodájának szakmai vezetője, regionális klímareferens. Szeretném megmutatni a "Varázslatos Mártély" című kreatív tevékenységeket.
Legfontosabbnak tartom, hogy egész személyiségem nyitott legyen, a kreativitás beépüljön mindennapi nevelői tevékenységembe. Módszertani ismereteimet, pedagógiai kultúrámat folyamatosan újítsam, érzékem legyen a különleges dolgokra.
Igyekszem minden tevékenységen, eseményben megtalálni a példaértékűt és a fejlesztendő területeket. Példaként tekintem a bátorító nevelést, sok pozitív tapasztalatom van, mely a gyermekek fejlődését rendkívüli mértékben segíti. Úgy gondolom, elég szakmai alázat van bennem ahhoz, hogy a gyermekek kreatív ötleteivel azonosulni tudjak, fenntartsam a gyermekekben az érdeklődést és bátorítsam, felébresszem bennük a tehetséget. A változó társadalomra, a pedagógiai folyamatokra érzékenységet alakítottam ki magamban, igyekszem a feladatokat kitartóan megoldani.
A kreatív gyermek rendhagyó módon áll a problémamegoldáshoz, rendkívül fontos személyiségjegy, hiszen ez az intelligencia egyik összetevője.
A Mártélyi Tájvédelmi Körzet oktatóprogramhoz kapcsolódóan gyűjtőmunkára ösztönöztem a szülőket és a gyermekeket. Az őshonos állatvilágot és növényvilágot több szempontból közelítettük meg. Barkácsoltunk társasjátékokat, feladatlapokat készítettem, puzzlekirakókat, hogy fejlődjön logikai készségük, ok-okozati összefüggéseket fedezzenek fel. A programba bekapcsoltuk a pet palack gyűjtést, amelyekből figyelemfelkeltésnek elkészítettem Mártély védett állatainak installációját.
Az állatokhoz kis ismertető kártyák és képek készültek. Így a gyermekek közel 10 méteren saját kis tanösvényükön idézhetik fel mártélyi kirándulások, foglalkozások tapasztalatait. A szülők és a gyermekek örömmel segítették az alkotó munkát és kreatív együtt játszásra ösztönözte őket sok érdekes, különleges játék, melyek hulladékok újrahasznosításával készültek. Ezekből kiállítást szerveztünk. A gyerekeket és a szülőket arra ösztönöztem, hogy barkácsoljunk természetes anyagokból is, s ezzel is elősegítve a hulladék és a természetes anyagok közti különbségek felismerését. Így Varázslatos Mártély kiállításunk elkészült természetes anyagokból is.
Készítettünk közösen a gyermekekkel hódvárat, hódalagutat és beköltöztettük a nyolc darab kis hódot, amit Mártélyi Tájvédelmi Körzetünkbe telepítettek vissza.
A gyermekek a természet formavilágának gazdagságát, és színvilágát sokrétűen alkalmazták. Kísérletező kedvük újabb alkotásokra ösztönzi őket, ami számomra sikerélmény és újabb ötleteket ad.
Bátorítom a gyermekeket, hogy érzékenyen reagáljanak környezetükre. Csodálatos természeti környezetünkben figyeljék meg a madarakat, állatokat, vizsgálódjanak nyitott szemmel, végezzenek tudományos kísérleteket óvodás szemmel. A problémahelyzetek megoldásában legyenek kreatívak, fantáziájuk legyen szárnyaló. Kísérletezzen különböző anyagokkal, fedezze fel a különböző szín- és formavilágot természeti környezetünkben. Így egyedi alkotások, tevékenységek születhetnek.
A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.
Közösségi hozzászólások: