SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

"Varázslatos Mártély" az óvodában

Bozókiné Szabó Ildikó [cikkei] - 2016-11-08
"A gyerekek újraalkotják a világot számodra."
Susan Sarandon

Bozókiné Szabó Ildikó vagyok a Hódmezővásárhelyi Egyesített Óvodák Szabadság Téri óvodájának szakmai vezetője, regionális klímareferens. Szeretném megmutatni a "Varázslatos Mártély" című kreatív tevékenységeket.

Legfontosabbnak tartom, hogy egész személyiségem nyitott legyen, a kreativitás beépüljön mindennapi nevelői tevékenységembe. Módszertani ismereteimet, pedagógiai kultúrámat folyamatosan újítsam, érzékem legyen a különleges dolgokra.

Igyekszem minden tevékenységen, eseményben megtalálni a példaértékűt és a fejlesztendő területeket. Példaként tekintem a bátorító nevelést, sok pozitív tapasztalatom van, mely a gyermekek fejlődését rendkívüli mértékben segíti. Úgy gondolom, elég szakmai alázat van bennem ahhoz, hogy a gyermekek kreatív ötleteivel azonosulni tudjak, fenntartsam a gyermekekben az érdeklődést és bátorítsam, felébresszem bennük a tehetséget.  A változó társadalomra, a pedagógiai folyamatokra érzékenységet alakítottam ki magamban, igyekszem a feladatokat kitartóan megoldani.

A kreatív gyermek rendhagyó módon áll a problémamegoldáshoz, rendkívül fontos személyiségjegy, hiszen ez az intelligencia egyik összetevője.

A Mártélyi Tájvédelmi Körzet oktatóprogramhoz kapcsolódóan gyűjtőmunkára ösztönöztem a szülőket és a gyermekeket. Az őshonos állatvilágot és növényvilágot több szempontból közelítettük meg. Barkácsoltunk társasjátékokat, feladatlapokat készítettem, puzzlekirakókat, hogy fejlődjön logikai készségük, ok-okozati összefüggéseket fedezzenek fel. A programba bekapcsoltuk a pet palack gyűjtést, amelyekből figyelemfelkeltésnek elkészítettem Mártély védett állatainak installációját.

Az állatokhoz kis ismertető kártyák és képek készültek. Így a gyermekek közel 10 méteren saját kis tanösvényükön idézhetik fel mártélyi kirándulások, foglalkozások tapasztalatait. A szülők és a gyermekek örömmel segítették az alkotó munkát és kreatív együtt játszásra ösztönözte őket sok érdekes, különleges játék, melyek hulladékok újrahasznosításával készültek. Ezekből kiállítást szerveztünk. A gyerekeket és a szülőket arra ösztönöztem, hogy barkácsoljunk természetes anyagokból is, s ezzel is elősegítve a hulladék és a természetes anyagok közti különbségek felismerését. Így Varázslatos Mártély kiállításunk elkészült természetes anyagokból is.

Készítettünk közösen a gyermekekkel hódvárat, hódalagutat és beköltöztettük a nyolc darab kis hódot, amit Mártélyi Tájvédelmi Körzetünkbe telepítettek vissza.

A gyermekek a természet formavilágának gazdagságát, és színvilágát sokrétűen alkalmazták. Kísérletező kedvük újabb alkotásokra ösztönzi őket, ami számomra sikerélmény és újabb ötleteket ad.

Bátorítom a gyermekeket, hogy érzékenyen reagáljanak környezetükre. Csodálatos természeti környezetünkben figyeljék meg a madarakat, állatokat, vizsgálódjanak nyitott szemmel, végezzenek tudományos kísérleteket óvodás szemmel.  A problémahelyzetek megoldásában legyenek kreatívak, fantáziájuk legyen szárnyaló. Kísérletezzen különböző anyagokkal, fedezze fel a különböző szín- és formavilágot természeti környezetünkben. Így egyedi alkotások, tevékenységek születhetnek.


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja